Jak vybrat digestoř
J

Výběr digestoře není tak snadný, jak by se mohlo na první pohled zdát. Stejně jako jsou pestré návrhy kuchyní, tak pestré jsou i parametry digestoří. Aby se hodily i do vaší kuchyně. Musejí umět s náročností vašeho vaření dokonale držet krok, a přitom vypadat dobře. Moderní digestoře jsou vybaveny chytrými vychytávkami. Ale i klasické odsavače par dodnes odvádí svou práci skvěle za podmínky, že je správně vyberete. Jak při výběru postupovat, to vám hned ukážeme.

Obsah článku ukázat

Proč je digestoř v kuchyni tak důležitá

Možná váháte nad tím, zda si odsavač vůbec pořídit, jestli k něčemu je. Při vaření by možná stačilo otevřít okno, vždyť i naše prababičky to tak dělávaly. Vězte, že nad otázkou, zda mít nebo nemít odsavač par, byste vůbec váhat neměli.

Vedle toho, že odsává pachy z vaření a odesílá je ven, případně je filtruje (a do místnosti vrací čistý vzduch), ta odtahová také snižuje vlhkost v místnosti, kde se vaří. Vedle toho zachytávají mastnotu, která se spolu s párou dostává do ovzduší v kuchyni. Díky tomu se mastný film neusazuje na stěnách a na nábytku, nýbrž pouze na kovových filtrech, kterými je každá digestoř vybavena.

Naše babičky a prababičky si mohly dovolit vařit bez odsavače, protože jejich domy nebyly tolik utěsněny a zatepleny. Pára mohla odcházet z domu postupně. Nicméně i tehdy se právě vaření stávalo zdrojem pro plísně v domě, a to jak okolo stropu, tak i na stěnách, třeba se sousedící koupelnou nebo chladnější ložnicí.

Zkrátka: odsavač nejenže eliminuje pachy z vaření, ale i vlhkost a mastnotu. Jak by vypadaly moderní byty a domy bez digestoří, raději ani nedomýšlet… Proto se raději hned povívejme jak vybrat digestoř.

Otázky, na které si musíte odpovědět ještě před tím, než se do výběru pustíte

Než si sednete ke stránkám e-shopů nebo papírových katalogů s digestořemi, musíte si ujasnit, podle čeho vlastně budete odsavač do vaší kuchyně vybírat. Jakou digestoř potřebujete, jakému typu konstrukce a designu dáváte přednost, jak byste ji chtěli ovládat a jakou máte představu o její hlučnosti, spotřebě a samozřejmě i ceně.

Otázek, na něž musíte předem znát odpověď, je mnohem více – a postupně se probereme každou z nich:

  • Můžete vyvést digestoř ven, nebo bude vzduch cirkulovat v kuchyni?
  • Kde je umístěna varná deska?
  • O jaký typ/design odsavače stojíte?
  • Jak jste vysocí?
  • V jak velké místnosti bude odsavač pracovat?
  • Jaké rozměry může digestoř mít?
  • Jak těžkou digestoř unese skříňka nebo strop?
  • Jakou hlučnost jste ochotni tolerovat?
  • Raději tlačítka nebo elektronické ovládání na displeji?
  • Jakému osvětlení z digestoře dáváte přednost?
  • Co by měla digestoř umět, aneb jaké doplňkové funkce a výbavu vyžadujete?
  • Stojíte o smart funkce (resp. máte chytrou domácnost)?
  • Jakou barvu či materiály by měla digestoř mít?
  • Uvažujete nad dekorativními lištami?
  • Kolik jste ochotni do odsavače investovat
  • Raději digestoř novou, nebo se spokojíte s nákupem z druhé ruky?

Můžete vyvést odtah ven, nebo bude vzduch cirkulovat v kuchyni?

První, od čeho je potřeba se „odpíchnout“, je způsob, jakým bude odsavač pracovat. Jinými slovy, jestli se bude přefiltrovaný vzduch vracet zpět do místnosti, anebo bude mít odtah skrze zeď, ven z místnosti. Podle toho se zaměříte na digestoř recirkulační nebo odtahovou. Na trhu ale najdete i kombinované odsavače.

Recirkulační digestoře

Tyto odsavače se hodí do všech bytů a domů, v nichž chybí otvor ve zdi vedoucí buď ven, nebo do odtahové šachty. Jejich instalace je extrémně snadná, a proto patří k poměrně populárnímu řešení odsávaní pachů vzniklých vařením.

Odsavač má plnou výbavu filtrů: tukový filtr v kovovém provedení a filtr pachů v uhlíkovém provedení. Uhlík dokáže zachytit pachy, ale už nezachytí vlhkost. Takže zpět do místnosti se vrací vzduch sice bez vůní a mastnoty, ale s téměř původním obsahem vlhkosti. Tu je pak nutné regulovat klasickým větráním.

Recirkulační digestoře se nehodí do domů s rekuperací vzduchu. A v menších bytech s malou kuchyní poslouží skvěle. Jsou docela tiché. Hlučnost stoupá, jak se při vaření stále více zanáší filtr. O úrovni zanesení však u pokročilejších modelů informuje indikátor znečištění filtru.

Odtahové digestoře

Odtahové odsavače jsou sestrojeny tak, aby se daly umístit k otvoru ve zdi, vedoucímu do komína, ventilační šachty, do odtahového potrubí, nebo prostě jen ven. Nezbytnou součástí takového systému je zejména mřížka a zpětná klapka zamezující vniku vzduchu zvenčí dovnitř do bytu.

Ale nepotřebujete tady uhlíkové filtry a péči o ně, protože se vzduch prostě jen vyvede pryč. Tím se odvádí i vlhkost. Asi netřeba dodávat, že odtahové potrubí bývá součástí bytových domů, kdežto vývod z kuchyně ven potkáváme častěji na domech rodinných.

Tyto typy digestoří nabídnou větší výkon jak po stránkce objemu odsátého vzduchu za hodinu, tak množství odstraněných par. Jsou vhodné do větších kuchyní a tam, kde se častěji vaří.

Kombinované digestoře

Kombinované typy digestoří mají více odtahů – a používá se ten, který sedí právě na vaši kuchyni, nebo pro který jste se nakonec rozhodli. Jsou vybaveny všemi filtry, přičemž používat můžete ty, které potřebujete podle druhu současné instalace. U kombinovaných odsavačů se jedná o snadné řešení v situaci, kdy sice kde máte možnost odtahu ven, ale z jakýchkoliv důvodů váháte nad jeho využitím.

Kde je umístěna varná deska?

Jak vybrat digestoř podle místa, kde se vaří? I umístění varného centra se stává omezujícím faktorem, s nímž musíte při výběru digestoře počítat. Jiný odsavač se bude hodit pro ostrůvkovou varnou plochu, jiná do kuchyně se sporákem umístěným pod skříňkou kuchyňské linky. Pro každou pozici varné desky je několik možností, jakou digestoř zvolit – a hned se na ně podíváme. 

O jaký typ/design digestoře stojíte?

Komínové digestoře

Odsavače s komínovým řešením jsou vhodné do těch kuchyní, kde lze zajistit odtah vzduchu ven z kuchyně, a přitom není nad varnou deskou umístěna skřínka. Odtahové potrubí je ukryto pod kovovým krytem, kvůli němuž si tento typ digestoří vysloužil své označení.

Kryt může být buď nerezový, nebo s povrchovou úpravou, u retro digestoří se často setkáváme i s prvky dřevěnými. Komíny vedoucí od digestoře jsou hranaté, ale designová řešení přinášejí i kulaté nebo elipsové válce.

Výhody a nevýhody? Jde o klasické řešení do velkých kuchyní, vystačí i na prostor spojený s obývákem. Nabídne enormní sací výkon digestoře, snadno dostupné ovládání, spoustu designových modelů a pestré funkce. Lze vybrat i rohové nebo se šikmou plochou tak, abyste se stále netloukli do hlavy o roh odsavače. Mají však vyšší nároky na prostor, jsou náročnější na instalaci a zpravidla bývají dražší, s vyšší spotřebou energie.

shutterstock 1303303654

Ostrůvkové digestoře

Jde o dost podobný princip odsavače – také s komínem. Ale liší se umístěním. Patří do volného prostoru, nad ostrůvek kuchyňské linky, nikoliv na zeď.  Případný odtah tak vede přímo do stropu. Recirkulační řešení tu moc časté není, neboť ostrůvkové varné desky bývají součástí větších kuchyní, často i s obývacím pokojem. A tady už je nutné se poprat s odtahem par.

Výhody a nevýhody? Skvělé řešení do velkých kuchyní, samostatný designový prvek v prostoru, přitom s vysokým sacím výkonem. Snadno dostupné ovládání. Jsou samozřejmě dražší, s vyšší spotřebou. A pokud jde o model navazující na odtahové potrubí, též s nutností odborné instalace.

shutterstock 145624285

Podvěsné (podstavné) digestoře

Jestliže máte nad varnou plochou skřínku, a nelze tak využít digestoř komínovou, stává se nejlepší možností podvěsná (někdy označovaná jako podstavná) konstrukce digestoře. Jen ji namontujete pod skřínku – a v případě, že vám nevadí návrat vzduchu zpět do místnosti, máte hotovo.

Podvěsné digestoře však umějí pracovat i jako odtahové. Jen budete muset obětovat vnitřek skříňky, pod níž odsavač visí. Poslouží totiž pro umístění odtahové roury a odvedení vzduchu ven z kuchyně. Podvěsné digestoře jsou nabízeny ve dvou podobách: přiznané (vidíte pod skříňkou celý odsavač) a výsuvné, která se instaluje přímo do skříňky nad sebou, viz níže.

Výhody a nevýhody? Jde o kompaktní řešení do malých kuchyní. Často se snadnou instalací. Podvěsná digestoř s odtahem umí i vysoký sací výkon, přitom za příznivou pořizovací cenu. Vzhledem k umístění se nehodí pro vyšší kuchaře a ani do větší kuchyně.

shutterstock 2161754323

Výsuvné digestoře

Odsavače výsuvné jsou v kuchyni poměrně dobře maskovány. Téměř celé jsou totiž ukryty v horní nástěnné skřínce nad varným centrem. Vidět z nich můžete jen úzkou čelní lištu. Při vaření pak čelní panel rukou povytáhnete dopředu – a tím odsavač nejen aktivujete, ale i zvětšíte odsávací plochu.

Výhody a nevýhody? V podstatě stejné jako u podvěsných, jen s tím rozdílem, že máte možnost upravovat velikost sací plochy a množství přefiltrovaného vzduchu za hodinu.

shutterstock 1932482261

Vestavné digestoře

V případě odsavačů vestavných se potkáváme s podobným principem jako u výsuvných, jen fuknce vysouvání tady chybí. Spotřebič navíc není vůbec vidět. Zcela je zanořena do skříňky, co máte nad varnou plochou. S tímto řešením je spojeno jedno velké omezení: počítat musíte s menší odsávací plochou a menší účinností. Skvěle se ale hodí do retro kuchyní na chalupách, kde zkrátka nestojíte o to, aby byl odsavač vidět. Stačit může i do menších kuchyní, kde se nevaří příliš často. A vaření zabírá jen pár desítek minut.

Výhody a nevýhody? Vždy plynou ze skrytého umístění digestoře. Je skvělá do malých kuchyní a neruší nijak její design. Na druhou stranu se dost těžko ovládá (ovládání je umístěno na digestoři, ale ta je celá pod skříňkou). Vysoký výkon digestoře nebo odsávání z celé plochy varné desky od tohoto řešení očekávat nelze.

shutterstock 1411542104

Lustrové (stropní) digestoře

Jde o typ odtahové i recirkulační digestoře, která je zabudována přímo na strop. Jedná se o dost nevšední řešení. Budí dojem, že jde o robustní lustr. Je však plně funkční, obsahuje výkonný motor, uhlíkový filtr. Proč výkonný motor?

Tento odsavač par je jednak určen do větších kuchyní, kde nebude působit jako „pěst na oko“, jednak musí dokázat nasát vzduch i z větší vzdálenosti  – koncentrovat proud od varné desky, která je od stropního řešení mnohem dál, než je u běžných odsavačů zvykem.

Výhody a nevýhody? Během vaření vás nebude obtěžovat samotná přítomnost odsavače (nebudete se bouchat do hlavy), hluk z digestoře bude od vašich uší také hodně vzdálen. Tyto modely jsou samozřejmě dražší a s vyšší spotřebou energie, na druhou stranu poslouží i svým designem. Pro údržbu jsou hůře dostupné.

shutterstock 1763739245

Svislé digestoře

Poměrně nevšedním typem jsou digestoře svislé. Nejsou umístěny nad varnou deskou, ale za ní. Zabudovává se totiž do pracovní desky. Když začnete vařit, aktivujete sporák, a tím i odsávání. To se automaticky vysune z desky na povrch – za varnou desku.

Výhody a nevýhody? Toto řešení je skvělé v případě, že nechcete, aby vám odsavač visel nad varným centrem a bránila ve volném pohybu. Na druhou stranu se budete muset po každém vaření postarat o očistu digestoře, abyste nezajížděli do kuchyňské linky s přístrojem mastným a zastříkaným od připravovaných pokrmů.

shutterstock 1960590850 1

Indukční varná deska s integrovaným odsáváním par

Mezi nejnovější způsoby řešení výběru digestoře patří integrované odsávání par, u něhož se setkáváme zejména při indukčních deskách. Kombinuje dvě funkce v jednom spotřebiči (ohřev a odsávání). Samotný odsavač je umístěn mezi plotýnkami ve středové části varné desky. Odtah vede dolů. Instalovat můžete toto řešení v obou režimech, tedy jak s odtahem ven, tak recirkulačně.

Výhody a nevýhody? Skvělá úspora místa v kuchyni, navíc vám nad hlavou netrčí cosi, do čeho stále vrážíte a co vám brání ve výhledu do vysokého hrnce na zadní plotýnce.Sací výkon digestoře je dostatečný, ale celkově jde o poměrně drahé řešení. Tento typ je také náročnější na pravidelnou údržbu.

shutterstock 1551033125

Jak jste vysocí?

Jak vybrat odsavač podle toho, kdo bude v kuchyni vařit? Z toho, co už jsme uvedli, je zřejmé, že odsavač by měl být umístěn v různých výškách – v závislosti na modelu. Proto pokud patříte k vysokým lidem, rozhodně se vyplatí zvolit to řešení, které vám nebude sahat po čelo nebo nos.

Bylo by totiž extrémně nepohodlné. Komínové digestoře mohou být vyklopené směrem do prostoru, ty stropní jsou dostatečně vysoko samy o sobě. A svislé nebo integrované digestoře do prostru nad varným centrem nezasahují dokonce vůbec.

V jak velké místnosti bude odsavač pracovat?

Důležitým parametrem je objem vzduchu vaší kuchyně, resp. v místnosti, kde budete vařit. Jde o malou panelákovou kuchyň, nebo potřebujete odsavač určený do velkých kuchyní s obývacím pokojem? podle toho je nutno stanovit si potřebný výkon digestoře. Ten se uvádí v m krychlových za hodinu.

Obecně by se při odsávání měl vzduch v místnosti přefiltrovat za hodinu cirka pětkrát. Tím se řiďte hlavně při výběru digestoře do menších kuchyní. Vynásobte plochu kuchyně výškou stropu, a pak celé vynásobte pěti. Vyjde vám, kolik m3/h by měla digestoř zvládnout.

U velkých kuchyní spojených s obytnou částí se uvádí jako dostatečný výkon hodnota začínající na 600 m3 za hodinu. Pokud byste se dostali k 1 000 a více m3 za hodinu, už by společně s párou odcházelo z místnosti i dost tepla. To sice oceníte v létě, ale během chladných dní byste se za takový výběr příliš nepochválili.

Jaké rozměry může digestoř mít?

Asi nikoho nenapadne kupovat velký spotřebič do malé skříňky. Tady jde spíše o to, abyste nezapomněli na opravdu detailní měření v momentech, kdy je nutné digestoř vestavět. Pohlídat si všechny rozměrové parametry – a pak teprve se začít poohlížet na trhu.

Jak těžkou digestoř unese skříňka nebo strop?

Pokud budete odsavač instalovat pod skříňku, nebo ji věšet na strop, měli byste vědět, do jak vysoké hmotnosti se při instalaci můžete pustit. Stropy mají různou kvalitu, nemluvě o jejich obložení. I kuchyňské skříňky a způsob jejich zavěšení mívají různou nosnost, tak na ni pozor.

Jakou hlučnost digestoře jste ochotni tolerovat?

Velké rozdíly jsou i v samotné hlučnosti. Čím bude spotřebič tišší, tím lépe se vám bude vařit. A jestliže je kuchyň propojená s dalšími místnostmi, tím lépe se vám bude i žít, povídat, poslouchat cokoliv během vaření. 

Hlučnost se uvádí v decibelech (dB), stejně jako u ostatních domácích spotřebičů. Nejtišší digestoře vydávají hluk okolo 40 dB, nejhlučnější okolo 70 dB. Takže rozdíly jsou až dvojnásobné. Dodejme, že hodnoty hluku okolo 75 dB už jsou na úrovni odstřeďující pračky. Vejít se je vhodné do 55 – 60 dB. Čím menší kuchyně, tím více v ní hluk bude dominovat.

Jak účinné by mělo odsávání být – aneb žijete v domě s rekuperací?

Nejnáročnější požadavky jsou na digestoře, které si kupujete do domů s rekuperací vzduchu. Digestoř totiž musí být schopna odfiltrovat všechnu mastnotu z vaření. I proto se do energeticky pasivních domů neumísťují sporáky plynové, protože samotné spalování plynu produkuje hodně mastnoty.

Ale zpět k digestořím – poohlídnout se musíte po vícevrstvých nerezových tukových filtrech – špičkové modely nabídnou i deset vrstev v jednom filtru. O filtry je pak nutné se pečlivě starat – nejúčinnější je jejich pravidelné čištění v myčce.

Raději tlačítka nebo elektronické ovládání na displeji?

Chcete mačkat mechanická tlačítka, nebo jste spíš pro displej s dotykovým ovládáním? Raději ovládání na straně digestoře, abyste na něj viděli, nebo z její spodní strany, aby se dala schovat, případně na ni nainstalovat designovou lištu, která jidokonale přizpůsobí vaší kuchyni? I v tomto je fajn udělat si jasno předem.

U dotykového ovládání se informujte, zda reaguje i na klouby prstů. Všichni víme, že odsávání je často nutné zapnout v době, kdy máte dost mastné nebo jinak špinavé, případně mokré ruce… Nebo upřednostníte dálkový ovladač, případně hlasové ovládání přes chytrou domácnost?

shutterstock 1661938885

Jakému osvětlení z digestoře dáváte přednost?

Současné odsavače nabízejí mnoho typů osvětlení, nebo jsou zcela bez světel. Můžete tu mít žárovky jak halogenové, tak v LED provedení. Kryt žárovek by měl být čirý, samy žárovky dobře dostupné pro výměnu. Světlo musí směřovat přímo na varnou plochu, aby vás neoslňovalo. U svislých digestoří je vhodné, aby šlo světlo natočit směrem na varnou plochu.

Co by měla digestoř umět, aneb jaké doplňkové funkce a výbavu vyžadujete?

Dnešní digestoře toho umějí opravdu hodně. Základem by měla být samotná funkce odsávání a filtrace vzduchu. Ale k nim už výrobci vymysleli a realizovali spoustu příjemných vychytávek pro různé druhy digestoří:

  • doběhový systém – odsavač jede ještě několik minut po té, co jej vypnete. Třeba 3 minuty tak, aby doodstranil zbytky výparů, které ještě nad varnou deskou a v místnosti zůstávají po vypnutí varné desky
  • automatické odsávání – odsávání se zapne samo, kdykoliv detekuje vyšší množství par vyprodukovaných vařením. Odsavače jsou vybaveny čidly, která trvale snímají hladinu vlhkosti v okolí
  • čidlo regulující sílu odsávání – v podstatě podobné jako automatické odsávání funguje i regulace odsávání, kdy čidlo nastavuje výkon odsavače podle toho, jak intenzivní je výpar z vaření
  • indikátor znečištění filtru – v případě zabudování uhlíkových filtrů (u recirkulačních jednotek) můžete koupit digestoř, která má indikaci pro znečištění filtru. Ten vám včas oznámí, že je nutné uhlíkový filtr vyčistit nebo vyměnit, aby nedocházelo k poklesu výkonnosti
  • smart funkce – podrobněji v další kapitolce
  • dálkové ovládání – zejména stropní odsavače se bez dálkového ovladače neobejdou. Ale může se hodit i u digestoří vestavných, kde by ovládání bylo jinak velmi nepohodlné
  • displej a dotykové ovládání – dražší modely jsou vybaveny displejem s dotykovým ovládáním, podrobnosti už jsme uvedli o dvě kapitolky výše.

Stojíte o smart funkce (resp. máte chytrou domácnost)?

Smart dnes může být dokonce i odsavač. Skvěle zapadne do hi-tech domácností, kde je ovládání přes hlasového asistenta v podstatě již standardem. Chytrá digestoř se napojuje na wifi v dané domácnosti a dá se různě programovat. Do aplikace odesílá informace o svém stavu a potřebě čištění/údržby, o spotřebě, hluku apod.

Jakou barvu či materiály by měla digestoř mít?

Nejen tvar je u odsavače par důležitý. Také jeho barva nebo použité materiály. Nerezové provedení může být lesklé či matné, digestoř může být natřena různými povrchovými barvami nebo opatřena dekoračními doplňky, nejčastěji ze skla nebo dřeva. Nabídka je pestrá.

Uvažujete nad dekorativními lištami?

Některé digestoře dovolují upevnit na ně dekorativní lišty. Ty jsou poměrně levné, a tak vám dovolí za minimum nákladů odměňovat vzhled vašeho odsavače, kdykoliv budete potřebovat. Aby to bylo možné, je potřeba se soustředit i na umístění ovládání.

Kolik jste ochotni do digestoře investovat aneb jaká by měla býr pořizovací cena?

Pokud máte zhruba obrázek o tom, co by vaše digestoř měla umět a jak by měla vypadat, můžete si postupně vytřídit skupinku modelů, které se do vašich požadavků vejdou. Pořizovací cena se však musí sladit s vaší peněženkou.

Proto pokud zjistíte, že se pohybujete v příliš vybájených výšinách, začněte uvažovat, kterého parametru se vzdáte. Nebo se dá zavítat do sociálních sítí, kde lidé často nabízejí digestoře používané jen kratší dobu. Nebo nevhodně pořízené modely – ale vám by se mohly hodit.

Raději digestoř novou, nebo se spokojíte s nákupem z druhé ruky?

Tato otázka souvisí s výše uvedenou otázkou peněz. Na sociálních sítích, v bazarech nebo po známosti se dají pořídit digestoře ve velmi dobrém stavu. Poohlédnout se můžete i po druhé jakosti – do ní výrobci většinou řadí ty odsavače, které mají designovou nedokonalost (škrábnutí, nedostříknutý nátěr apod.).

Velkou roli hraje i energetická náročnost odsavače par

Třída účinnosti a spotřeby vám ukazuje, kolik elektřiny bude odsavač pro svůj provoz vyžadovat, plus jakou službu vám přinese. V nových energetických třídách se ty nejúspornější modely řadí ke skupině A+, ty s nejvyšší spotřebou pak až do kategorie F.

Na energetickém štítku najdete celkem pět parametrů:

  • energetickou třídu – spotřebu energie (A+ – F)
  • třídu účinnosti proudění vzduchu (A – G)
  • třídu účinnosti osvětlení (A – G)
  • třídu účinnosti filtrace tuku (A – G)
  • maximální hlučnost (v dB).

U odtahové digestoře se zajímejte o zpětné klapky, přechodová kolena a mřížky

Zatímco recirkulační digestoř je funkční sama o sobě (stačí ji jen zapojit do elektřiny), tu odtahovou nenainstalujete bez přechodových kolen, nefunkční bude bez mřížky, která zabraňuje vniknutí čehokoliv do digestoře zvenku. A ani bez zpětné klapky, která chrání teplo v interiéru před únikem ven a před nasáváním pachů z odvodové šachty – o čemž by mohli vyprávět mnozí obyvatelé panelových domů s větracími šachtami.

Do jaké výšky je vhodné digestoř umístit

V případě digestoří stropních netřeba nad výškou příliš uvažovat (pokud nežijete ve starém domě se čtyřmetrovým stropem). I digestoře svislé a integrované už mají polohu předem jasnou. Ale pokud chcete instalovat komínové či ostrůvkové digestoře, vestavné nebo podvěsné digestoře, měli byste zachovat následující pokyny:

  • 65 cm nad elektrickou varnou desku
  • 75 cm nad plynovou varnou desku

Jak se starat o digestoř

Digestoř vyžaduje pravidelnou údržbu, aby vám mohla sloužit po celé dlouhé roky. Proto ji pravidelně otírejte, čistěte filtry – jak tukový filtr, tak uhlíkový filtr. Do odsavače je vracejte vždy až dokonale vysušené. Tukový filtr s výhodou vyčistíte v myčce, je totiž kovový.

Do očisty toho uhlíkového se pusťte jen podle návodu výrobce (často se doporučuje použití jedlé sody). Počítat musíte s občasnou výměnou uhlíkových filtrů. Jedině tak zachováte původní míru filtrace vzduchu za hodinu.

shutterstock 1823495957

Jak dlouho bude digestoř sloužit

Pokud se o digestoř budete starat, jak doporučí výrobce v návodu, může vám digestoř sloužit dlouhé desítky let. K poruchám jsou náchylnější modely s elektronikou. Jakmile koupíte základní digestoř s mechanickým ovládáním a budete ji udržovat v čistotě, v podstatě se na ní nemá co pokazit. Elektromotory, které se sem dávají, mívají dlouhou výdrž.

Lenka Rutteová
Lenka Rutteová
Jsem běžná ženská s běžnými povinnostmi: péče o rodinu (dvě děti a manžel), péče o domácnost (v rodinném domě) a péče o zahradu (užitkovou). Profesně se věnuju finanční gramotnosti, kde tvořím vzdělávací texty pro širokou veřejnost. Velkým koníčkem je mi astronomie, vypomáhám na hvězdárně a v planetáriu se vzdělávacími programy pro školy. Stále víc mě uchvacují chytré technologie pro domácnost i osobní potřebu, věnuju se i jejich uživatelskému testování. A od toho už je jen krůček k vychytávkám a návodům nejen do domácnosti, které ode mě na těchto stránkách najdete. Vždy se špetkou osobní zkušenosti a se snahou o pojetí tématu v kontextu běžného života.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here