Jak se zbavit mšic
J

Jak se zbavit mšic na zahradě či na balkoně, za oknem nebo ve skleníku? A nejlépe bez chemie? Mšice patří mezi nejobtížnější škůdce. Ale i proti mšicím se dá bojovat s úspěchem. Jen musíte počítat s tím, že nebude dlouhodobý, mšice mají během roku několik generací.

Poznejme mšice trošku blíže – o to lépe se nám s nimi bude bojovat

Mšice je polokřídlý hmyz z čeledi mšicovitých, který se živí rostlinnými šťávami. Pro rostliny jde proto o parazita, který je dokáže dokonce zničit vysátím příliš velkého množství rostlinné tekutiny. V Evropě se můžeme setkat až s 850 druhy mšic, a jsou považovány za hmyz škodlivý.

Pro nás je důležitá informace o jejich způsobu dýchání a rozmnožování – díky těmto informacím o mšicích snáze pochopíme, jak se jich zbavit:

Mšice má velmi jemné dýchací otvory

Dýchací otvory mšic se snadno zalepí tukem – olejem. Díky tomu se dají poměrně dobře likvidovat olejovými postřiky, stačí domácí výroby – recept najdete níže v textu. Olejový postřik se však dá i koupit, rovnou připravený k použití.

shutterstock 1395578486

Vajíčka mšic se vyvíjejí rychle, ale dokáží i přečkat zimu

Mšice klade oplozená a neoplozená vajíčka – oba druhy dokáží přežít zimu. A buď po vylíhnutí vyletí okřídlená samička (mšice z oplozeného vajíčka) nebo neokřídlená larva, z níž se pak vyvine bezkřídlá imaga (mšice z neoplozeného vajíčka).

Z toho plyne, že mšice buď přišly se zeminou (proto se mají kupovat jen substráty pařené, nebo je pro jistotu doma ještě přepéct). Nebo přiletěly, a velmi brzy svými vajíčky osídlí právě i zeminu.

Dusící postřik z oleje nezlikviduje vajíčka, jen vylíhnuté mšice. A to znamená, že se postřik musí po vylíhnutí vajec opakovat. Chemie (většinou) funguje i na vajíčka.

Mšice mizerně vidí, ale dobře cítí

Mšice mají rády voňavou a sladkou rostlinnou šťávu – a nerozeznají rostlinu pohledem. Když jim nastražíte lepové desky, ty přilétající k nim ochotně zamíří. Výskytu mšic především ve skleníku to může na nějakou dobu zabránit.

Mravenci si chovají své mšicí kolonie

Mšice produkují sladkou šťávu, a právě pro ni je chovají mravenci. Zakládají na rostlinách mšicí kolonie (i na stromech), pak chodí mšicím „olizovat zadečky“. To je na první dobrou sice vtipná představa, ale dost komplikuje situaci: mravenci jsou všude, a také si všude nasazují své nejlepší mšice.

shutterstock 399104176

Postřik proti mšicím – na výběr máte vodní sprchu, jed nebo tuk

Se mšicemi se dá bojovat třeba jen čistou vodou – za předpokladu, že jde o čerstvý nálet. Pokud teprve přistály a ještě nestačily naklást vajíčka, bude stačit ostříkat rostliny čistou vodou, případně mšice pomačkat mezi prsty tak, abyste nepoškodili rostlinám pletivo.

Pokud je kolonie mšic staršího data, můžete vybírat mezi tukem a jedem. U obou variant jsou k mání jak prostředky profesionální, tak domácí výroby. Babské rady obsahují třeba tabák, nebo pro prevenci voňavé byliny, jako je tymián, oregano apod.

Chemické postřiky nabídnou i látku jedovatou pouze pro mšice

Chemie se většinou příliš nedoporučuje, ale v případě mšic je tomu trochu jinak. Použití na listové zelenině a jemném ovoci typu maliník, případně na mšice v bytě je sice diskutabilní, ale ve všech ostatních případech se dá na zahradu aplikovat s úspěchem a s minimálním rizikem.

Mšice totiž reagují na konkrétní chemickou látku jako na jed – a přitom dalším živočichům tato látka neublíží (vyjma vodních, ale to se týká každého postřiku). Takže když sáhnete po postřiku určeném přímo na mšice, ostatní hmyz neohrozíte.

shutterstock 2156375107

Mšice můžete otrávit i tabákem

Tabákový výluh je také jed. Dá se použít jako postřik proti mšici, jenže… jedovatý je i pro člověka a domácí mazlíčky. A samozřejmě též pro další hmyz. Použít byste jej proto měli jen tam, kde nehrozí konzumace postříkané rostliny (typicky okrasné rostliny), kde rostlinu nebude konzumovat ani vaše zvířátko (a pozor, ani olizovat) a kam příliš nelétají včely nebo kde nejsou slunéčka.

Přestože, že jsou to přírodní postřiky, mohou tabáková tažení na mšice udělat víc škody než užitku.

Jak na tabákový nálev

Jeho příprava je velmi snadná. Tabákové listy zalijte vodou a nechte pár dní stát. Poté je sceďte a výluhem postříkejte mšicí napadené rostliny. Výluh použijte i jako zálivku – při troše štěstí se jed dostane také do vajíček.

Profesionální přírodní postřiky na bázi tuku se většinou prodávají jako sprej

V zahrádkářských potřebách můžete koupit několik olejových postřiků, přímo připravených k použití. Protože se olej nerad mísí s vodou, jsou postřiky připraveny formou spreje. Nejsou jedovaté, a pokud si s nimi neudusíte i rostlinu, můžete je s úspěchem na mšice používat pravidelně. Ale jsou cenově nákladnější.

shutterstock 2264969695

Jak se zbavit mšic olejovým postřikem – recept na účinný domácí postřik proti mšicím

O dost levněji vyjde varianta s domácím postřikem na bázi oleje. Připravíte jej z domácích surovin, a můžete ho vyrobit, kdykoliv potřebujete. Jen mu vyhraďte vlastní postřikovač – bude totiž nemožné ho od mastnoty umýt.

Počítejte také s tím, že olej s vodou, až zaschne, vytvoří pevnou voskovou hmotu. A tu budete muset později seškrabávat třeba ze stěn skleníku. Na nábytku ji jistě nechcete – a tak domácí rostliny nejprve vyneste ven, než na ně budete olejový postřik aplikovat.

Jak připravit domácí postřik na mšice?

Potřebovat budete jen teplou vodu, olej a prášek do pečiva, v následujícím poměru:

  • litr teplé vody
  • 10 ml řepkového oleje
  • půl prášku do pečiva.

Smícháte, zavřete do postřikovače, zatřesete, natlakujete, a můžete začít aplikovat. Prášek do pečiva umožní smísení vody a oleje, a tak se na mšice dusivý tuk dostane v rovnoměrné vrstvě. Nezapomeňte, že olejový postřik udusí jen vylíhnuté jedince. Proto jej budete muset opakovat 2 – 3x.

shutterstock 1473058115

Likvidujte mravence!

Za velkou část mšicí nadílky mohou mravenci. Nedovolte jim, aby se dostali k vašim rostlinám a zakládali si na nich mšicí kolonie. Jsou až nečekaně rychlí!

Je nějaká prevence na mšice?

I prevence je proti mšicím možná, ale jen v uzavřeném prostoru, jako je skleník, balkon, případně rostliny okolo zdí, plotů nebo pergol. Mšice nemají rády aromatické bylinky. Takže když aroma bylin pravidelně nastříkáte na rostliny, na něž by mšice běžně „šly“, budou se jim vyhýbat (dokud je sem nedotlačí mravenci).

Které bylinky to jsou? Všechny, na nichž mšici nikdy neuvidíte: tymián, majoránka, saturejka, oregano a další. Výluh z nich připravte podobně jako v případě tabáku, ve vodě bylinky ponecháte dva dny nebo alespoň přes noc. A stříkejte pravidelně jednou za týden. Nebo po dešti, který původní nástřik rychle smyje. Když do výluhu přidáte odvar z přesličky, posílíte rostlinám buněčnou stěnu, a ztrpčíte mšicím hodování ještě víc.

Lenka Rutteová
Lenka Rutteová
Jsem běžná ženská s běžnými povinnostmi: péče o rodinu (dvě děti a manžel), péče o domácnost (v rodinném domě) a péče o zahradu (užitkovou). Profesně se věnuju finanční gramotnosti, kde tvořím vzdělávací texty pro širokou veřejnost. Velkým koníčkem je mi astronomie, vypomáhám na hvězdárně a v planetáriu se vzdělávacími programy pro školy. Stále víc mě uchvacují chytré technologie pro domácnost i osobní potřebu, věnuju se i jejich uživatelskému testování. A od toho už je jen krůček k vychytávkám a návodům nejen do domácnosti, které ode mě na těchto stránkách najdete. Vždy se špetkou osobní zkušenosti a se snahou o pojetí tématu v kontextu běžného života.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here