Jak se zbavit kašle za 24 hodin
J

Kašel je reflexní reakce, která čistí hrdlo od hlenu a cizích dráždivých látek, jako je prach, pyl nebo jiné alergické podněty. Ačkoli normální vykašlávání je v pořádku, při častém a úporném kašli je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Naštěstí existuje několik rychlých a účinných metod, jak se kašle zbavit do 24 hodin.

Na začátku je třeba si ujasnit, jaký typ kašle nás skutečně trápí a kde je jeho příčina.

shutterstock 596816120
Foto: Shutterstock.com

Jak rozpoznat kašel

„Jaký máš kašel?“ je otázka, kterou jsme v životě slyšeli mnohokrát, ale ne vždy jsme si jisti správnou odpovědí. Tazatel nebo lékárník pomocí ní zjistí, jaký typ kašle nás trápí, a tedy zda se potýkáme se suchým nebo vlhkým kašlem.

Kromě toho se mohou ptát na délku trvání kašle, která určuje, zda se jedná o akutní, subakutní nebo chronický kašel.

Akutní kašel

Akutní kašel je kašel, který trvá méně než tři týdny. Obvykle je vyvolán kontaktem s dráždivými látkami nebo alergeny a ustupuje bez léčby. V tomto případě hovoříme o neinfekčních příčinách akutního kašle.

U akutního kašle způsobeného infekčními příčinami můžeme pátrat například po virových infekcích horních cest dýchacích nebo infekcích vedlejších nosních dutin.

Subakutní kašel

V případě subakutního kašle se nejedná o normální kašel. Může trvat tři až osm týdnů a může být indikátorem infekčního onemocnění nebo nástupu chronického kašle.

shutterstock 1682469652
Foto: Shutterstock.com

Chronický kašel

Trvalý a dlouhodobý kašel se označuje jako chronický kašel. Na tento problém byste měli upozornit svého lékaře. Může být příznakem chronického zánětlivého onemocnění dýchacích cest, autoimunitního onemocnění, refluxu jícnu nebo nezdravého životního stylu.

Vyšetřování příčiny chronického kašle by se nemělo podceňovat. V praxi není posouzení příznaků chronického kašle vždy jednoznačné – jeho příčiny se obvykle překrývají.

Suchý kašel

Většina z nás ho zná jako dráždivý a dusivý kašel. Je doprovázen pocitem škrábání v krku bez vykašlávání hlenu. Nejčastěji se jedná o příznak kontaktu s dráždivými látkami nebo o vedlejší účinek některých léků.

Lze jej potlačit volně prodejnými léky v různých formách – například tabletami, sirupy, kapkami a mastmi.

Lze jej také zmírnit napařováním nebo obklady – například Priessnitzovými obklady.

Suchý kašel navíc vyžaduje pitný režim a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, který podporuje uvolnění nosní sliznice.

Vlhký kašel

Kašel, který je nepříjemný kvůli vykašlávání hlenu, se nazývá vlhký kašel. Způsobuje pocit „praskání“ v průduškách a bolest nejen v krku, ale také na hrudi při kašli.

Ucpaným dýchacím cestám pomáhají léky ve formě pastilek, kapek, sirupů, šumivých tablet a rozpustných prášků. I v případě vlhkého kašle je nutné dbát na zvýšený příjem tekutin.

Pro léčbu je důležitý klidový režim (ideálně se zvýšenou polohou hlavy) a příjem vitaminů a minerálů pro zlepšení imunity.

Nejlepší výsledky z nich jsou připisovány heřmánku, korejskému ženšenu, hlívě ústřičné, houbě reishi, kurkuminu, vitaminům C a D3, probiotikům a zinku.

shutterstock 1247930323
Foto: Shutterstock.com

Kdy kontaktovat lékaře?

Pokud je kašel doprovázen příznaky, jako je horečka, bolest na hrudi, bolest hlavy, malátnost, ospalost nebo zmatenost, je nutné informovat lékaře. Stejně závažnými příznaky jsou vykašlávání krve nebo dýchací potíže, jejichž podcenění může skončit fatálně.

Jaké jsou nejčastější příčiny kašle?

V rámci domácí léčby kašle doporučujeme zaměřit se na příčinu kašle. Mezi nejčastější příčiny kašle patří:

  • cizí dráždivé látky a alergeny – prach, pyl, roztoči, smog, kouř, plyn, cigaretový kouř, výpary z chemikálií atd,
  • studený vzduch,
  • infekce horních cest dýchacích – chřipka, nachlazení atd,
  • infekce dolních cest dýchacích – akutní nebo chronická bronchitida, zápal plic, cystická fibróza atd,
  • bakteriální infekce – například černý kašel,
  • jícnový reflux,
  • rakovina plic,
  • kouření,
  • astma,
  • psychogenní kašel – psychosomatický příznak při stresu,
  • vedlejší účinky některých léků – například při léčbě vysokého krevního tlaku a srdečních onemocnění

TIP: Jak se zbavit rýmy? Napsali jsme vám o tom článek.

shutterstock 2123525744 768x432 1
Foto: Shutterstock.com

Jak by měla vypadat prevence kašle?

Jak už to u nemocí bývá, nejlepším způsobem ochrany zdraví je prevence. To platí i v případě tak běžného jevu, jako je kašel. Zaměřte se na následující preventivní opatření:

  • dodržujte zdravou stravu a životní styl,
  • dbejte na to, abyste pili dostatek čisté vody,
  • zbavit se zlozvyku kouření,
  • užívejte si čerstvého vzduchu s optimální vlhkostí (větrání, procházky, pobyt v přírodě),
  • věnovat zvláštní pozornost hygieně rukou, společným předmětům a prostorám,
  • vyhnout se kontaktu s nemocnými lidmi,
  • omezte příjem potravin a tekutin, které vyvolávají reflux (tučná a smažená jídla, kořeněná a ostřejší jídla, kofein, alkohol, kyselé šťávy, čokoláda, sladkosti).

Tip na článek: Více informací o problematice refluxu naleznete v článku Jak se zbavit pálení žáhy a kdy navštívit lékaře?

6 tipů, jak zmírnit kašel

Protože suchý dráždivý kašel je často projevem alergie nebo zvýšeného výskytu alergenů a dráždivých látek v bezprostředním okolí, lze ho rychle zklidnit nebo dokonce zastavit. Poradíme vám, jak se zbavit kašle do 24 hodin nebo co nejdříve.

shutterstock 1912572733
Foto: Shutterstock.com

Dopřejte si horký čaj

Teplé nápoje pomáhají zklidnit bolest v krku a usnadňují vykašlávání hlenů. Existuje několik druhů bylin a koření, které prokazatelně pomáhají při léčbě kašle a souvisejících příznaků. V obchodě byste je neměli přehlédnout:

  • Majoránka – Majoránkový čaj se v tradiční medicíně používá k úlevě od několika zdravotních potíží. Působí protizánětlivě a zmírňuje oba typy kašle. Pomáhá zmírnit nepříjemný kašel uvolněním hlenu a zklidněním nervů.

Je oblíbená nejen pro svou lahodnou chuť, ale také pro obsah vitaminů C a A, betakarotenu a minerálních látek, jako je vápník a železo.

  • Kořen lékořice – Je známý pro svůj uklidňující účinek při kašli a schopnost usnadňovat vykašlávání hlenů. Má charakteristickou sladkou chuť a je považována za zdroj bohatý na antioxidanty.

Je také dobrým zdrojem vitaminů skupiny B a vitaminu E a minerálních látek, jako je vápník, fosfor, železo, cholin, draslík, hořčík, křemík, zinek a selen.

Léčivých účinků lékořice se dosahuje pitím odvaru z rozemletého kořene. Asfaltově černý nápoj přináší úlevu od suchého dráždivého kašle, a to i při astmatu nebo ucpaných dutinách.

  • Kurkuma – Kurkumový nápoj má antibakteriální, antivirové a protizánětlivé účinky. Proto je toto indické koření často doporučováno jako součást léčby kašle. Obsahuje vitamin C, sodík, železo a kurkumin, přírodní žlutooranžové barvivo s antioxidačními účinky.

Chuť kurkumového čaje můžete vylepšit například přidáním medu nebo zázvoru.

shutterstock 1153881145
Foto: Shutterstock.com
  • Cibule – Obecně je cibule spolehlivým zdrojem vitamínů a minerálů v době nemoci. Přestože se snad v každé domácnosti najde někdo, kdo ji „nepotřebuje“, ve chvílích oslabené imunity je skutečným darem díky vysokému obsahu kyseliny listové a vitaminu C, stejně jako vitaminů A, E, K, vitaminů skupiny B, železa, draslíku, hořčíku a zinku.

Kromě toho cibule působí antibakteriálně na sliznice nosu, úst a hltanu a zabraňuje uvolňování histaminu z buněk, za což je vděčný nejeden alergik. Není proto náhodou, že cibulový čaj je jedním z nejúčinnějších nápojů proti kašli.

Pití čaje by mělo být v době nemoci samozřejmostí. Výhodou je, že si každý může z rozmanitosti darů přírody vybrat to, co se mu líbí. Léčivé účinky svého oblíbeného čaje můžete obohatit například přidáním česneku, zázvoru, květu černého bezu, anýzu, tymiánu nebo máty – dalších rostlin, které působí proti kašli.

shutterstock 575462908 768x515 1
Foto: Shutterstock.com

Jezte teplé polévky

S teplými tekutinami ještě chvíli počkáme – jak jsme si řekli u čaje, pomáhají uvolnit krk a tím podporují hojení. Pokud však nejste milovníky čaje, zajistěte si příjem tekutin v podobě poctivého domácího vývaru se zeleninou. Polévky jsou vynikajícím zdrojem živin, vitamínů a minerálů, které při oslabeném imunitním systému potřebujeme nejvíce.

shutterstock 1064307497
Foto: Shutterstock.com

Konzumujte organický med

Med má nejen antibakteriální účinky, ale dokáže také příjemně a sladce zklidnit podrážděný krk. Při kašli může pomoci například snědení několika lžic medu přímo během dne nebo jeho přidání do čaje či vody.

Nejzdravější med je syrový. Při výběru medu se spoléhejte pouze na ověřené včelaře a dodavatele. Abyste zachovali jeho zdraví prospěšné účinky, konzumujte ho bez zbytečné tepelné úpravy, například přidáním do chlazených nápojů.

shutterstock 626754845
Foto: Shutterstock.com

Uvolněte dutiny kloktáním slané vody a napařováním

Osvědčeným způsobem, jak zvýšit účinnost léčby kašle, je kloktání teplé slané vody. Nejlépe ráno po probuzení a večer před spaním. Teplá slaná voda zmírňuje podráždění a uvolňuje hlen.

Stejně jako kloktání slanou vodou je i napařování účinnou metodou při léčbě dutin a průduškového kašle. Pára zvlhčuje suché a podrážděné sliznice v nose a krku, a tím působí na kašel uklidňujícím způsobem.

K vdechování páry stačí ohřátá voda – v mikrovlnné troubě nebo na sporáku. Nalijte horkou vodu do mísy a přikryjte ji utěrkou. Položte si ručník na hlavu a pomalu vdechujte teplý vzduch po dobu 2 až 3 minut. Proces napařování můžete během dne několikrát opakovat.

Zvýšení příjmu tekutin a vitaminu C

Jak uvádíme na několika místech článku, dodržování pitného režimu je zásadní pro prevenci i léčbu kašle. Zatímco teplý čaj vás příjemně uvolní, obyčejná voda podpoří vylučování bakterií.

V případě oslabené imunity a kašle doporučujeme přidat do vody vitamin C – buď ve formě léku, nebo čerstvé citronové šťávy. Dalším tipem je pití minerální vody, která pomáhá čistit průdušky.

shutterstock 461506093
Foto: Shutterstock.com

Priessnitzův obklad

Obklad Priessnitz se skládá ze tří vrstev různých materiálů. To vyvolává tři fáze zábalu:

  • zúžení cév při kontaktu s chladnou látkou,
  • prokrvení a stabilizace teploty přikrytím suchou vrstvou,
  • zahřátí další vrstvou materiálu.

Zábal se připraví tak, že se bolavý krk pečlivě zabalí do látky předem namočené ve studené vodě. Na mokrou látku položte suchý a neprodyšný materiál (např. igelit) a na něj další suchou látku, např. ručník nebo šátek.

Domácí recepty na suchý kašel

Na suchý kašel je důležité reagovat co nejrychleji. Existuje několik jednoduchých a léty prověřených receptů, které si můžete pohodlně připravit doma. Pokud je budete konzumovat včas, můžete se zbavit kašle za pouhých 24 hodin.

shutterstock 435194692
Foto: Shutterstock.com

Domácí cibulový sirup s medem

Cibulový sirup je rozšířeným tradičním prostředkem na zklidnění suchého kašle. Navíc zklidňuje podrážděný krk a podílí se na zmírnění zánětu. Připravte si skleněnou nádobu s víčkem, 3 bílé cibule, bio citron a med.

Způsob přípravy:

  1. Očištěnou cibuli a citron s kůrou nakrájejte na kolečka.
  2. Plátky střídavě vkládejte do skleněné nádoby a nakonec je zalijte medem.
  3. Sklenici uzavřete a nechte ingredience louhovat alespoň 3 hodiny.
  4. Nálevový sirup je po scezení připraven ke konzumaci. Pro delší použití je třeba sirup uchovávat v chladničce.
shutterstock 2100997081
Foto: Shutterstock.com

Cibulový čaj

Díky této staré dobré klasice se vyléčilo mnoho bolestí v krku. Na pořádnou dávku cibulového čaje si připravte ½ kg cibule, vodu a větší hrnec.

Způsob přípravy:

  1. Nakrájenou oloupanou cibuli nasypte do hrnce s vodou (asi 3 litry vody).
  2. Cibuli vařte, dokud se neodpaří polovina vody.
  3. Odvar sundejte z plotny a nechte vychladnout.
  4. Vychladlý odvar sceďte a oslaďte v šálku medem nebo osvěžte citronovou šťávou. Skladujte na chladném místě.
shutterstock 1956283450
Foto: Shutterstock.com

Domácí medovo-citronový sirup

Snadný a rychlý recept na zklidnění bolesti v krku. Potřebujete pouze 3 ingredience – olivový olej, med a citron.

Způsob přípravy:

  1. V hrnci smíchejte ½ šálku medu, ½ šálku olivového oleje a šťávu z 5 citronů.
  2. Vzniklý roztok míchejte na mírném ohni, dokud nepřijde do varu.
  3. Teplý sirup sundejte z plotny a nechte vychladnout.
  4. Sirup je nejlépe uchovávat ve skleněné nádobě v ledničce a lze jej konzumovat podle potřeby – dokud kašel neustoupí.

Ořechový čaj

Dalším oblíbeným „babským receptem“ na všechny druhy kašle je čaj z ořechových skořápek. Výborně odstraňuje hleny. Doma si ho připravte ze skořápek 10 až 12 vlašských ořechů, 0,5 litru vody a medu.

Způsob přípravy:

  1. Ořechové skořápky omyjte, vložte do hrnce s vodou a nechte je přes noc, ideálně až 12 hodin louhovat.
  2. Skořápky vařte 5 minut a poté je slijte.
  3. Odvar z ořechů oslaďte medem a celý vypijte.

Ať už vás překvapí jakýkoli typ kašle, mějte na paměti, že jistou cestou k úspěšnému a rychlému uzdravení je včasná reakce. A tedy identifikace příčiny kašle a první pomoc, kterou je jeho domácí léčba.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here