Bylinky: Vypěstujte si vitamíny v truhlíku
B

Jak rychle a zdravě ochutit připravované jídlo, dopřát si v něm celou řadu vitamínů a to prakticky po celý rok? Právě s podomácku vypěstovanými bylinkami to nemusí být žádný problém. Navíc jejich pěstování není žádná věda a stačí vám k tomu truhlík za oknem. Není potřeba hned vlastnit rozlehlou zahradu nebo balkón osázený květináči.

Květináč s bylinkami - ilustrační obrázek, zdroj
Květináč s bylinkami – ilustrační obrázek, zdroj

Některé hospodyňky tu a tam koupí květináčky s bylinkami v supermarketu. Ale na rozdíl od těch v hobby marketech a obchodech se zahrádkářskými potřebami jsou zpravidla určené k jednorázovému použití. Poměrně brzy vám seschnou a z vitamínů vám nezbude zhola nic. Raději si vypěstujte svoje vlastní bylinky. Provoníte si byt, najdete užitečný koníček a ještě uděláte něco pro zdraví vlastní rodiny.

Kombinujte se zeleninou

Než vám dáme pár rad, aby vaše bylinky přímo vzkvétaly, máme pro vás jeden tip. Hitem pěstování bylinek podomácku je kombinování. Nemáme teď na mysli kombinování několika druhů bylinek v jednom květináči. Oregano, bazalku, koriandr můžete zasadit do truhlíku spolu se zeleninou, například cherry rajčaty nebo papričkami.

Zasazené rostlinky se totiž navzájem ovlivňují mnoha způsoby. Jejich kořeny vylučují látky – odborně tzv. exsudáty, které zase jiné rostliny ke svému růstu využívají. Jiné zase obohacují půdu o dusík (například čeleď bobovité) a další naopak odpuzují škůdce a choroby. Ty pak nenapadají tolik ani ostatní rostliny, které pěstujete v jejich blízkosti.

Co tedy pěstovat v našich klimatických podmínkách? Bazalku, oregano (dobromysl), tymián, pažitku, šalvěj, rozmarýn, mátu, majoránku či kopr. Vyberte si podle vašeho mlsného jazýčku a chuti.

Květináč na bylinky Sagaform Duo Herb
Květináč na bylinky Sagaform Duo Herb

Začněte od semínka

V obchodech sice koupíte už vyklíčené bylinky, ale není nad to sledovat své rostlinky od semínka. Na začátek vám bude stačit obyčejná miska nebo tácek, kde necháte semínka ve vlhké buničině (například vata) vyklíčit. Pak už jen rostlinku přesadíte do truhlíku nebo květináče. Samozřejmě můžete semínko nechat vyrůst už v květináči.

Vyklíčenou bylinku umístěte k oknu. Máte-li balkón, pak je dejte z vnější strany okna na parapet. Přímé sluníčko bývá zrádné, zejména pokud jsou vaše okna směrována na jih. Přes léto by vám mohly bylinky uschnout. Zvažte možnost, jak je zastíníte. Ideální je umístění za okny, které míří na západní stranu.

Čerstvé bylinky můžete mít hned po ruce -  ilustrační obrázek, zdroj
Čerstvé bylinky můžete mít hned po ruce – ilustrační obrázek, zdroj

I v interiéru bytu jde bylinky se zeleninou pěstovat, ale mají větší tendenci strádat. Pokud je přesto chcete v zimě mít doma, zvolte takové druhy rostlinek, které v přírodě rostou v podobných klimatických podmínkách. Pro interiérové pěstování se nejlépe hodí citrónová tráva nebo vietnamský koriandr (odborně nazývaný jako rdesno vonné).

Jak na pěstování bylinek

Už máte vyklíčená semínka a teď nastává ta pravá zábava. Prvně si musíte opatřit zeminu. Speciálně namíchaná hnojiva zakoupíte v každém hobby řetězci, ale vám postačí i doma namíchaný substrát. Vezměte běžnou zeminu, kterou promícháte s pískem, a na dno nádoby přidejte drenážní vrstvu (kamínky nebo hliněné střepy).

Běžné středomořské rostlinky, jako je tymián, drobromysl, ani žádnou speciální výživu nepotřebují. Hnojit je tedy příliš nemusíte. Postačí pořídit kapkovou závlahu nebo obden zalévat a brzy se můžete těšit na první úrodu.

Bylinky bez kterých se v kuchyni neobejdete - ilustrační obrázek, zdroj
Bylinky bez kterých se v kuchyni neobejdete – ilustrační obrázek, zdroj

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here