Tetování je ozdoba na celý život. Pokud chcete, aby vypadalo dobře co nejdéle, je potřeba o něj správně pečovat. A to nejen v prvních dnech. Jak tedy na to?
Tetování už dávno své nositele nezařazuje do negativních škatulek. Na zdobení těla inkoustem má podle průzkumů pozitivní názor více než polovina lidí. A nemalý počet z nich i jednu nebo více kérek vlastní. Jenže aby tetování kůži nehyzdilo, ale opravdu zdobilo, je potřeba kromě výběru šikovného tatéra i správná péče. Jak se tedy starat o tetování, aby vydrželo hezké co nejdéle?
Péče o tetování v prvních dnech
Tetování máte hotové a právě začíná nejdůležitější fáze – hojení. A to se neobejde bez správné péče. Pokud se během hojení o tetování nebudete dobře starat, může se stát, že se zanítí, případně se na něm udělá silný strup, který popraská a způsobí, že vám barevné pigmenty na místech vypadají. Stejně tak se místo může zjizvit. Předejít tomu naštěstí není žádná věda.
Omývání rány
V tetovacím salónu vám hotový motiv potřou vazelínou a překryjí fólií, která zabrání vniknutí nečistot. Tu sundejte nejdříve po 2, nejpozději však po 6 hodinách, aby rána mohla dýchat a začala se hojit. Výjimkou jsou hojivé fólie, na které se podíváme ze chvíli.
Během doby, kdy byla kůže zakrytá, se z rány vyplavil tkáňový mok, krev, plazma i trocha barvy. A to vše je potřeba omýt. Nejprve si ale umyjte ruce antibakteriálním mýdlem, pak až sahejte na ránu.
Tu opláchněte vlažnou vodou, maximálně 2–3 minuty, ať si ji nerozmočíte. Dlouhé sprchování horkou vodou tak nepřipadá v úvahu. Ideálně ránu omývejte 3× denně, pokud se zpotíte, nebo se do tetování dostanou nečistoty, můžete samozřejmě i víckrát.
První den stačí na oplachování opravdu jen voda, až další dny začněte používat i antibakteriální mýdlo.
Sušení
Nezapomeňte, že čerstvé tetování je v prvních dnech otevřená rána, do které se snadno zanesou nečistoty i bakterie. Omytou kůži tak sušte vždy čistým ručníkem, případně jednorázovými utěrkami, které budete jemně přikládat. Kdybyste při sušení kůži dřeli, mohli byste z rány vytrhat stroupky i s tetovací barvou.
Mazání
V den tetování kůži ničím nemažte! Nejdříve s mazáním začněte až druhý den ráno, a to zásadně na omytou a osušenou kůži. V některých tetovacích salónech si míchají vlastní mastičky. Pokud takovou dostanete, používejte ji. Často se také doporučuje mast Bepanthen nebo kalciová mast. Mastičku nanášejte jen v tenké vrstvě, rozhodně by neměla na kůži zanechávat stopy. Podle potřeby mažte 3–5× denně.
Snadná péče díky hojivé fólii
Další způsob, jak se starat o tetování tak, aby došlo ke zdárnému zahojení, je používání speciálních hojivých fólií, kterým se říká druhá kůže. Ty jsou prodyšné, přesto ránu ochrání před nečistotami i vodou. Fólie je napuštěná hojivými látkami, díky kterým se o ránu nemusíte více starat. Výhodou také je, že se s fólií můžete sprchovat a také se nestane, že by se na ni při sundání přilepily stroupky společně s barvou.
Fólii vám nalepí přímo v salonu a sundat ji můžete až po 3 dnech, v některých případě až po 6, vždy však dodržujte doporučení svého tatéra. Kdyby z rány vytékalo moc tekutiny, je lepší ji sundat už po 24 hodinách. Případné zbytky lepidla na kůži ničemu nevadí, po čase zmizí samy, nesnažte se je proto odstranit, abyste si tetování zbytečně nepoškodili.
Po odstranění fólie kůži jemně omyjte antibakteriálním mýdlem a vlažnou vodou a jemně osušte. Poté ránu mažte 3–5× denně hojivou mastí (Bepanthen nebo mastička, kterou vám doporučí přímo tatér). Nepoužívejte masti s obsahem antibiotik! Případně si můžete fólii pořídit i sami a znovu ji nalepit, abyste se o ránu nemuseli starat ani v následujících dnech.
Jak se starat o hojící se tetování
Po 2 až 3 dnech už rána není otevřená, začíná se pokrývat stroupky a svědit, případně i bolet. Tyto projevy jsou naprosto normální. V tuto dobu je důležité nenechat ránu vyschnout, aby strupy nepopraskaly a hojení se zbytečně neprodloužilo. Základní hojení trvá nějakých 8–10 dní, celková doba však zabere okolo 1 měsíce i více.
V momentě, kdy se na tetování už netvoří žádné stroupky, nemusíte kůži už dál mazat hojivou mastí. V této fázi začněte s mazáním tělovým mlékem s obsahem vitamínu E nebo panthenolu. Mazání tělovým mlékem doporučujeme i po celkovém zahojení. Zdravá a vyživená kůže nechá lépe vyniknout barvy.
Tipy, co dodržovat v prvních dnech
- Omezte sprchování. Dlouhý pobyt v horké sprše čerstvé ráně nesvědčí. Úplně vynechte koupání.
- Vyhněte se bazénům, sauně i koupání v přírodě (ať už se jedná o sladkou nebo slanou vodu), a to na dobu minimálně 3 týdnů.
- Nevystavujte tetování slunci a nechoďte do solária první měsíc po tetování. Pak nezapomeňte používat krémy s ochranným faktorem, ideálně SPF 50.
- Hlídejte, aby rána v prvních dnech nevyschla a stroupky nepopraskaly. Nezapomínejte pravidelně mazat doporučenou mastičkou.
- Dbejte na to, aby rána mohla stále dýchat. Noste proto volné oblečení a ránu nezakrývejte obvazem nebo náplastí.
- Noste tmavší oblečení, které nepoškodí plazma, krev a přebytečná barva, kterou ze sebe kůže v prvních dnech vypuzuje. (Nepovedlo se? Přečtěte si tipy, jak jednotlivé fleky účinně odstranit.)
- Při spánku se snažte na tetování neležet, abyste kůži zbytečně nenamáhali.
- Omezte sport na minimum. Při sportu si čerstvé tetování můžete poškodit mechanicky, případně pak potem zhoršit proces hojení. Nejlepší sport po tetování jsou v prvních dnech maximálně šachy.
- A hlavně – nikdy stroupky neloupejte a neškrábejte! Mohly byste si způsobit jizvy a tím také poškodit samotné tetování.
- Kůži s tetováním neholte, dokud nebude povrch zcela zahojený.
Péče o čerstvé tetování chce tak nejen čas, ale hlavně také určité sebeovládání.
Na co nezapomenout, než půjdete k tatérovi
Aby tetování dopadlo podle vašich představ, je potřeba dodržet několik zásad. Nejdůležitější je samozřejmě najít tetovací studio s licencovanými tatéry, kde nemáte nejmenší pochybnosti o hygieně a zručnosti zdejších umělců. Určitě omrkněte recenze a ideálně i fotky zahojených prací. Snaha ušetřit by se vám mohla prodražit, protože předělání tetování je výrazně náročnější disciplína. Jak se říká:
„Kvalitní tetování bolí jen jednou, špatné celý život.“
Dobře se vyspěte a nasnídejte se
Do salónu dorazte odpočatí a najezení. Nezapomeňte také dostatečně pít, aby se vám neudělalo špatně z dehydratace. Tetování je sice poměrně bolestivá záležitost, ale když budete v dobré fyzické i psychické pohodě, nemusíte se bát, že to nezvládnete.
TIP: Nespíte tak dobře, jak byste potřebovali? Vyzkoušejte 4 tipy pro lepší a kvalitnější spánek.
Zapomeňte na zlozvyky
24 hodin před tetováním nepijte alkohol, kávu ani další kofeinové nápoje. Samozřejmě neužívejte ani psychotropní látky nebo další drogy. Všechny tyto látky způsobují vyšší krvácivost. Když budete více krvácet, bude mnohem těžší zanést barvu do kůže, protože se bude stále vyplavovat. Stejně tak se nedoporučuje brát si před tetováním prášky proti bolesti, které krev také ředí.
Alkohol a další vyjmenované látky vynechte minimálně i další den po tetování.
Na kérku jen v dobré kondici
Kůže, kam chcete motiv natetovat, musí být zdravá. Rozhodně nesmí být spálená od sluníčka nebo ze solária. Stejně tak vadí ekzémy, poškrábání i jiné podráždění. A zdravá musí být nejen vaše kůže, ale i vy samotní. Jedná se přece jen o výrazný zásah do vašeho těla. Kdybyste nebyli zdraví, hojení se zbytečně protáhne.
Vyberte si termín, který vám umožní klidné hojení
Nejlepší čas na pořízení tetování je během podzimu nebo zimy, kdy je chladno a vy se tolik nepotíte, stejně tak nemusíte řešit sluneční záření. A nemusí vás mrzet, že se kvůli hojení musíte vzdát opalování a koupaček.
Pokud děláte náročnou fyzickou práci, vyberte si k tetování ideálně pátek, abyste měli celý víkend na hojení. Pokud je to možné, vezměte si ale raději i několik dní volna.
Jak se starat o zahojené tetování, aby vydrželo hezké co nejdéle
Může se stát, že i při dodržování všech doporučených postupů vám z kůže vypadá část pigmentu. Spousta tatérů tak nabízí bezplatné doplnění vypadaných míst. Ale i když se motiv zahojil bez jakýchkoli vad na kráse, je potřeba s péčí vytrvat i nadále. Pečujte o ni stejně jako o pokožku zbytku těla.
Po čase začne každé tetování ztrácet ostré linie a trochu vybledne. Je to naprosto přirozené, není to vada. V každém případě je potetovaná kůže tmavší, a tudíž sluneční paprsky přitahuje mnohem více. Spálení nesvědčí žádné pokožce, natož té potetované. Pokud tedy chcete mít barvy co nejdéle svěží, chraňte tetování před sluncem oděvem, případně používejte opalovací krém s SPF faktorem 50+.
Tak tenhle článek mi opravdu pomohl, děkuji za jeho sepsání. Nicméně jsem ještě musel hledat další informace a narazil jsem na článek na webu mojetetování. Který mi také poskytl dost informací, tak kdybyste někdo potřebovali – mojetetovani.cz/jak-pecovat-o-tetovani/