Skvrny: Jak účinně odstranit jednotlivé fleky?
S

Určitě to znáte. Obléknete si své oblíbené tričko a než nastane večer, už jej zdobí skvrny od všeho, co jste ten den dělali. Ať už je to jídlo, pití, krev, oleje, pot nebo cokoliv jiného. Skvrny jsou zákeřné nejen proto, že musíte oblečení poté pracně čistit. V některých případech jej mohou dokonce nenávratně poškodit.

Pokud však znáte nejúčinnější způsoby odstranění jednotlivých skvrn, můžete se snadno vyhnout problémům. Přinášíme vám kompletního průvodce, díky kterému bude čištění jakéhokoli zaneřáděného kousku oblečení hračka!

Základní chyby, kterých je třeba se vyvarovat

Než vám prozradíme triky pro odstranění jednotlivých skvrn, podívejme se na základní chyby, kterých jste se mohli dopustit dříve. První z nich je pomalá reakce na skvrnu. Řekněme, že k vám domů přijde návštěva a omylem vám na potah pohovky kápne borůvkový džem. Říkáte si, že se nic neděje a že skvrnu odstraníte později. Ale když se po několika hodinách konečně pustíte do úklidu, zjistíte, že se ho pravděpodobně nikdy nezbavíte. Základní pravidlo tedy zní – jednejte co nejdříve!

Pozor na agresivní čističe

„Když to nepůjde pod vodu, půjde to přes ni,“ řekla si hospodyňka a začala čistit olejovou skvrnu agresivním technickým benzínem. A můžete hádat, jak to dopadlo. Některé chemikálie sice dokážou skvrny odstranit jako mávnutím kouzelného proutku, ale zároveň s sebou odnášejí i barvu původní textilie. Nakonec nadělají více škody než užitku. Proto doporučujeme používat méně agresivní produkty.

cleaning 3977589 640

Skvrnu nedrhněte

Silné drhnutí skvrny má podobně negativní účinek jako agresivní čisticí prostředek. Tímto způsobem můžete nenávratně poškodit oblečení, skvrna se totiž zakousne ještě hlouběji do vlákna. K čištění fleků používejte měkčí utěrky. Nejlépe takové, které nemají výraznou barvu. Ta by mohla zůstat na čištěném textilu, což samozřejmě nechcete.

Pokyny k odstranění jednotlivých skvrn

Sepsali jsme pro vás také rady odborníků a funkční „babské tipy“, jak co nejsnadněji odstranit jednotlivé typy skvrn. Tento návod můžete použít nejen k odstranění skvrn z oblečení, ale také z bytového textilu a nábytku.

pexels cottonbro 4720383
 1. Jak odstranit mastné skvrny?
  Zajímá vás, jak odstranit mastnou skvrnu z oblečení? Možná se s touto otázkou setkáváte pravidelně. Výhodou v tomto ohledu je skutečnost, že tuk není velkým přítelem vyšších teplot. Za vyzkoušení stojí zejména následující postup:

Potřete znečištěné místo prostředkem na mytí nádobí, který má přirozeně velmi dobré odmašťovací účinky. Alternativou je ocet, citron nebo kastilské mýdlo. Nechte několik minut působit. Poté textil namočte na 6–10 hodin do horké vody s pracím práškem. Následuje praní v pračce na 40 stupňů. Skvrna by měla zcela zmizet a nezůstane po ní ani stopa.

Postup mytí mastné skvrny je tedy poměrně zdlouhavý, ale můžete se těšit na prvotřídní výsledek. Stejný postup platí, pokud hledáte návod na odstranění olejových skvrn.

 1. Jak odstranit skvrny od krve?
  Pokud potřebujete vědět, jak odstranit skvrny od krve, vyplatí se vyzkoušet babskou radu, že textilie je třeba co nejdříve namočit do slané vody. Nechte ji 10 až 20 minut působit a pak ji můžete umýt. Alternativou ke slané vodě je čisticí prostředek. Je však důležité, abyste skvrnu namočili co nejrychleji, aby nezaschla.

A jak odstranit zaschlé skvrny od krve? Můžete zkusit výše popsaný postup a nechat znečištěné místo namočené delší dobu. Pokud tato metoda nefunguje, zkuste na skvrnu od krve jemnými tahy nanést 8% čpavek. To by mělo zajistit postupné uvolňování vysušených částic bez poškození materiálu.

 1. Jak odstranit skvrny od potu?
  Nepříjemné skvrny od potu jsou viditelné zejména na světlejších tričkách. Protože pot je poměrně agresivní tekutina s velkým množstvím minerálů, může se stát, že skvrnu nebude možné odstranit běžným praním. V tomto případě je třeba věnovat oblečení před vložením do pračky zvýšenou pozornost.
pexels rodnae productions 5837200

Babské rady říkají, že pokud hledáte způsob, jak odstranit žluté skvrny od potu, nejlepším řešením je vyzkoušet octový roztok. Postižené místo v něm namočte alespoň na hodinu. Pro lepší efekt můžete zkusit jemně třít části textilu o sebe. Pokud ocet nefunguje, nahraďte ho kyselinou citronovou nebo přidejte sůl.

 1. Jak odstranit skvrny od ovoce?
  Borůvky, jahody, třešně, rybíz. Všechny tyto červené plody, ale i mnoho dalších druhů ovoce, zanechávají na oblečení nepříjemné skvrny. Jejich odstranění může být často komplikované. Postup závisí na tom, jak se konzumují a o jaký materiál se jedná. Obecně doporučujeme vyzkoušet následující:

Místo co nejrychleji opláchněte vodou.
K odstranění skvrny můžete použít různé přípravky. Na skvrny často pomáhá jedlá soda, stačí ji vetřít na skvrnu a nechat působit 20–30 minut. Pokud to nepomůže, zkuste místo potřít kyselinou citronovou, tekutinou na mytí nádobí, roztokem octa nebo žlučovým mýdlem a nechte několik minut působit.

baking soda 768950 640

Posledním krokem při odstraňování skvrn od ovoce je vyprání textilu v pračce. Tím by měly zmizet i poslední zbytky skvrny.

 1. Jak odstranit skvrny ze Sava?
  Pokud vám na textil kápne Savo, musíte jednat velmi rychle. Tento agresivní prostředek může rychle „sežrat“ barvu a při vyšších koncentracích dokonce vytvořit v textilu díru. Postižené místo ihned namočte do vody, nejlépe pod silným proudem. Ta se přirozeně vymyje a nezpůsobí výrazné škody.

Pokud jste nejednali dostatečně rychle, řešení pro odstranění skvrn od Sava prakticky neexistuje. Místo s vybledlou barvou ale můžete zkusit zamaskovat kvalitní barvou na textil.

 1. Jak odstranit skvrny od trávy?
  Pokud není tráva vyschlá, obvykle nezpůsobuje při čištění větší problémy. Proto špinavé textilie perte co nejrychleji, dokud skvrny zcela nezaschnou. Použijte kvalitní prací prostředek, kterého můžete přidat o něco více než obvykle. Pokud je skvrna menší, zkuste ji vyčistit prostředkem na mytí nádobí. Nechte ji chvíli působit a poté ji setřete čistým hadříkem.
pexels kellie churchman 1001676
 1. Jak odstranit skvrny od kávy?
  Existuje několik receptů na čištění skvrn od kávy. Pokud použijete kvalitní prací prostředek a skvrna není příliš nasáklá, může stačit pouhé vyprání. V opačném případě vyzkoušejte jednu z následujících metod. Babiččiny recepty doporučují potřít skvrnu glycerinem a nechat působit celou noc. Někdy však stačí skvrnu posypat solí a otřít ji hadříkem s naneseným prostředkem na mytí nádobí.

Pokud máte na bílém ubrusu nebo oblečení skvrny od kávy, můžete je účinně vybělit pomocí roztoku peroxidu. Poté textil vyperte.

 1. Jak odstranit skvrny od vína?
  Na skvrny od červeného vína použijte roztok kyseliny citronové nebo octa. Nechte ji několik minut působit a poté textil umyjte. Můžete také vyzkoušet netradiční babský tip – potřete skvrnu pěnou na holení, nechte ji půl hodiny působit a poté ji umyjte.
pexels polina tankilevitch 4110404
 1. Jak odstranit skvrny od kečupu a hořčice?
  Skvrny od těchto oblíbených omáček nejlépe odstraníte běžným mycím prostředkem na nádobí. Naneste ji na znečištěné místo a nechte ji působit dostatečně dlouhou dobu – alespoň 5 hodin. Po uplynutí potřebné doby textilie vyperte a skvrny by měly nadobro zmizet.

 1. Jak odstranit skvrny od pera nebo fixu?
  Barevné skvrny od inkoustu nebo náplně do fixů se obvykle nejlépe odstraňují starým dobrým prostředkem na nádobí nebo alkoholem. Nechte jej působit několik minut a poté oblast se skvrnou jemně omyjte. Dobrou alternativou může být také žlučové mýdlo.
pexels tara winstead 7123021
 1. Jak odstranit skvrny od laku na nehty?
  Ať už vám lak na nehty kape na oblečení, bytový textil nebo nábytek, vždy ho před odstraněním nechte zaschnout. V opačném případě ho jen více rozmažete a způsobíte další škody. Po zaschnutí na něj nastříkejte lak na vlasy, který způsobí jeho postupný rozpad. K účinnému odstranění jednotlivých kousků použijte starý zubní kartáček.

Při čištění skvrn od laku na nehty nedoporučujeme používat odlakovač, který má obvykle agresivní chemické složení. Mohlo by dojít k nevratnému poškození textilií.

 1. Jak odstranit žvýkačky z textilií?
  Nejlepším a nejbezpečnějším způsobem odstranění žvýkaček z textilií je použití chladu. Proto vložte přilepený kus látky na několik desítek minut do mrazáku. Žvýkačka v něm ztvrdne a snadno se odlepí. Pokud nemůžete použít trik s mrazákem, můžete žvýkačku na krátkou dobu zmrazit také tak, že ji postříkáte deodorantem ve spreji.

Tip na závěr: Pokud hledáte způsob, jak odstranit odolné skvrny, nemusíte se namáhat s experimentováním. Často stačí několikrát za sebou zopakovat jeden z výše uvedených postupů čištění a i ta nejodolnější skvrna se nakonec obvykle uvolní. Tak se do toho pusťte!

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here