Jak postavit garáž: Návod, jak si vybrat nebo postavit garáž
J

Uvažujete o stavbě garáže? Připravili jsme pro vás návod, jak si ji postavit. Garáž bývá nedílnou součástí každého rodinného domu. Nejenže poskytuje ochranu vašemu vozidlu, ale může také sloužit jako skladovací prostor nebo dílna.

Stavba garáže však vyžaduje pečlivé plánování. Nejen proto, abyste se vyhnuli chybám a dodrželi rozpočet, ale také proto, abyste byli spokojeni. Přečtěte si, co všechno je třeba vzít v úvahu při stavbě garáže pro vaše auto.

Jakou garáž zvolit?

Parkování auta v garáži má nespočet výhod: Auto je chráněno před zloději, nepřízní počasí a dalšími nástrahami.

Jak tedy postupovat při výběru vhodné garáže? Jaké řešení je pro vás nejlepší a co všechno je třeba zvážit? Než se do toho pustíte, odpovězte si na několik otázek.

  • Kam umístit garáž? Chcete ji mít vedle domu, samostatně stojící před domem nebo pod domem?
  • Jak velká by měla být? Kolik aut se do ní vejde? Bude mít kromě auta i prostor pro skladování, jízdní kola nebo dílnu? Máte dostatek místa?
  • Jak by měla vypadat vaše garáž? Jaký tvar by měla mít střecha a jaký typ garážových vrat chcete použít? Chcete mít dostatek světla a oken, nebo žádná okna?
  • Jaké zvolit materiály? Garáže jsou nejčastěji dřevěné, zděné nebo montované. Výběr materiálu souvisí s cenou i rychlostí výstavby.

Můžete si také zakoupit hotovou plechovou garáž. Obvykle mají standardní rozměry:

  • 3×5 m
  • 3×6 m
  • 6×4 m
shutterstock 1955607466
Foto: Shutterstock.com

Kolik stojí garáž?

Nejlevnější pro vás budou pravděpodobně obyčejné montované, které seženete od 80 000 korun. Za ty dražší si ale můžete připlatit až 300 000,–

Konečnou cenu však mohou ovlivnit i další faktory.

Účel garáže

Při stavbě nové garáže je třeba zvážit, jak ji budete používat. Jejím hlavním úkolem je samozřejmě chránit váš vůz před nepřízní počasí, zloději a zvířaty.

Je však třeba myslet i na další využití, protože většina garáží neslouží jen k parkování automobilů. Poskytne vám úložný prostor a ochranu pro jízdní kola, zahradní nářadí a další montážní nástroje. Měli byste také myslet na budoucnost – zda plánujete koupi dalšího auta, motorky apod.

Typy garáží:

  • Garáž pro jedno vozidlo
  • Dvougaráž
  • Montovaná garáž s přístřeškem pro auto
  • Garáž s altánem
  • Velká garáž nebo garáž pro dodávku
  • Řadová garáž
  • Garáž pro motocykl nebo čtyřkolku
  • Přistavěná garáž


Ke garáži je také možné přistavět kůlnu nebo altán. Vaší fantazii se v tomto ohledu meze nekladou, záleží jen na vašem rozpočtu a vašich preferencích.

Vyberte si správné místo

Výběr místa závisí především na velikosti a tvaru pozemku. Obecně platí, že je nejlepší umístit garáž co nejblíže k ulici nebo silnici a zároveň co nejblíže k domu. Kratší vzdálenost se hodí zejména při přenášení těžkých nákupů z auta nebo za deštivého počasí, kdy nemusíte zmoknout, abyste se dostali k autu.

Garáž vedle domu

Garáže postavené vedle domu jsou nejběžnější a nejpraktičtější, ale mohou mít i své nevýhody.

Musíte dávat pozor, abyste si nezastínili okna. Stěny garáže by měly být pokud možno ve stejné barvě a ze stejného materiálu jako fasáda domu, aby barevně ladily.

Garáž na hranici pozemku

Pokud chcete k domu přistavět přístavbu, musíte také dodržet odstupové vzdálenosti od sousedů. Obvyklým řešením je dodržet dvoumetrovou vzdálenost od hranice. Umístění garáže by nemělo omezovat sousedy.

Pokud je pozemek úzký nebo stísněný, může být vzdálenost mezi domy minimálně 4 m. Pokud jsou okna obytných místností na protilehlých částech stěn, musíte dodržet vzdálenost mezi fasádami minimálně 7 m.

Pokud bude garáž blíže k sousedovi, musíte se s ním dohodnout a váš záměr musí schválit i stavební úřad.

Před domem

Pokud máte rádi soukromí, umístěte garáž přímo před dům. Tím se zabrání výhledům z ulice a nikdo nebude vidět do vašeho dvora. Přední část domu tak může nahradit plot.

Za domem

Pokud máte malý pozemek a garáž se vám nevejde ani vedle domu, ani před dům, můžete ji umístit i za dům. Umístění garáže za domem je však výhodou, pokud ji chcete využít také jako dílnu nebo sklad nářadí.

V zahradě

Pokud máte to štěstí, že vlastníte velký pozemek, může být řešením umístění garáže na zahradě. Některé garáže mohou sloužit také jako altány nebo k nim můžete přistavět přístřešek na posezení.

Jaký typ garáže a materiál zvolit?

Účelem garáže je chránit vaše vozidlo a další nářadí a pomůcky, které v ní máte, před zloději a nepřízní počasí. Volba materiálu a konstrukce určuje nejen tepelně izolační vlastnosti, ale také možnosti jeho dalšího využití.

Zděná garáž

Je to klasika. Vyžaduje hodně práce, ale je zárukou trvanlivosti. Její výstavba je nákladnější a také časově náročnější než u jiných garáží. Vyžaduje mokré i suché procesy, práci s betonem, maltou atd.

Stavba může trvat několik týdnů až měsíců. Cihla je sice kvalitní, ale dražší.

shutterstock 1511142950
Foto: Shutterstock.com

Dřevěná garáž

Je velmi oblíbená především díky svému hřejivému, přírodnímu vzhledu a ekologické šetrnosti. Oblíbenou variantou jsou dnes OSB desky.

Co se týče pravidelné péče, dřevo je náročnější na údržbu. Při celoročním vystavení povětrnostním podmínkám vysychá, praská, ztrácí pružnost, barvu a trvanlivost.

Dřevo je relativně dostupné, a pokud jste kutil, můžete si ho vyrobit sami. Je třeba také pamatovat na to, že dřevěný materiál je třeba pravidelně natírat ochrannými nátěry. Další nevýhodou dřeva je jeho hořlavost nebo škůdci, kteří ho mohou časem zničit.

shutterstock 507479926
Foto: Shutterstock.com

Betonová garáž

Nabízí řadu výhod a jednou z nich je její dlouhá životnost. Beton je odolný materiál a vydrží dlouhá léta. Kvalitní beton je odolný vůči dešti, větru a slunci.

Model betonové garáže je pravděpodobně nejdražší ze všech typů, ale poskytuje nejlepší bezpečnost a pohodlí.

Tip: Betonovou garáž vždy navrhujte s podlahou. Při dlouhodobém parkování na trávě by se na karoserii usazovala vlhkost, která by mohla poškodit vůz.

pexels enric cruz lopez 6039212 960x1440 1
Foto: Shutterstock.com

Kovová garáž

Je levnější než beton. Její stavba obvykle trvá jen několik hodin. Nevýhodou je poměrně malá odolnost vůči mrazu nebo horkému počasí a pro někoho možná i vzhled.

Existuje také riziko, že stěny jsou příliš tenké a zkušený zloděj se bez problémů dostane dovnitř. Tato negativa lze odstranit instalací alarmu.

shutterstock 1645004803
Foto: Shutterstock.com

Prefabrikovaná garáž

Prefabrikované garáže jsou na první pohled k nerozeznání od zděných garáží. Jejich výhodou je rychlá konstrukce a odolnost, kterou zaručuje robustní ocelová konstrukce. Pozinkovaný povrch zaručuje dlouhou životnost celé garáže.

Další výhodou montované garáže je také to, že má tenké stěny, takže neztrácí užitnou plochu.

Plátěná garáž

Vyznačuje se jednoduchou a rychlou montáží a mobilitou. Krycí plachta z polyethylenové tkaniny je odolná, takže nehrozí její roztržení a při správném zacházení může mít opravdu dlouhou životnost. Může sloužit i jako dočasný přístřešek pro kolo, motorku nebo dřevo na topení.

Přístřešky pro auta

Snadnou volbou jsou také přístřešky pro auta. Jsou ideálním a levným způsobem, jak rychle vyřešit problém s nedostatečným krytím vašeho vozidla. Přístřešky pro auta se vyrábějí z materiálů, jako je dřevo, hliník nebo ocel, a měly by mít stabilní konstrukci a správné ukotvení.

Dřevěné přístřešky pro auta – Jsou obvykle vyrobeny z lepeného lamelového dřeva s impregnací, takže jsou odolné proti povětrnostním vlivům, zejména proti vlhkosti, mají zvýšenou požární odolnost a schopnost zachovat si atraktivní vzhled. Instalace je rychlá a snadná a můžete si jej sestavit sami.

shutterstock 1111310180 1
Foto: Shutterstock.com


Ocelové přístřešky pro auta – Přístřešky pro auta vyrobené z oceli spolehlivě ochrání vaše auto před deštěm, sluncem a v zimě před sněhem a ledem. Instalace je rychlá a nepotřebujete stavební povolení, stačí pouze ohlášení. Další informace najdete zde. Kromě parkování lze kůlnu využít k uskladnění materiálu nebo zahradního vybavení či nábytku.

Hliníkové přístřešky pro auta – Vypadají moderně a elegantně, jsou cenově výhodné a chrání vozidlo zvenčí i zevnitř. Jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů, jako je eloxovaný hliník, který zaručuje dlouhou životnost, odolnost proti korozi a povětrnostním vlivům.

Potřebujete ke stavbě garáže stavební povolení?

Garáž je malá budova. Pokud nepřesahuje dané rozměry, potřebujete pouze oznámení o stavbě. Stačí předložit půdorys a technický popis a stavba může začít.

Povolení k výstavbě garáže nepotřebujete, pokud garáž:

  • je nižší než 5 m,
  • plocha nepřesahuje 25 m²,
  • je umístěna nejméně 2 m od společných hranic pozemku

Přílohy k ohlášení stavby garáže podle stavebního zákona:

  • list vlastnictví, nájemní smlouva atd.,
  • souhlas ostatních spoluvlastníků pozemku,
  • jednoduchý situační výkres s vyznačením umístění garáže na pozemku,
  • jednoduchý technický popis,

Pro garáž o rozloze větší než 25 m² je však již vyžadováno stavební povolení a stavební uzávěra. Pro takovou garáž potřebujete také projektovou dokumentaci garáže.

Postup pro získání stavebního povolení

Stavební řízení je bohužel často proces plný papírování a běhání po různých úřadech. Na stavebním úřadě spolu s žádostí předkládáte také projekt.

Přílohy k projektové dokumentaci pro stavební povolení:

  • list vlastnictví, nájemní smlouva atd.
  • kopii katastrální mapy, která zahrnuje umístění budovy na pozemku.

Přílohy k žádosti o stavební povolení

  • listina o vlastnictví
  • kopie katastrální mapy
  • projektová dokumentace
  • rozhodnutí, stanoviska, vyjádření, souhlasy, posouzení nebo jiná opatření dotčených orgánů státní správy a obce.
  • v případě stavby svépomocí prohlášení stavbyvedoucího nebo kvalifikované osoby, že bude zajišťovat odborné vedení stavby.
  • doklad o zaplacení správního poplatku
shutterstock 1410507824
Foto: Shutterstock.com

Po obdržení všech příloh máte 30 dní na to, abyste se k žádosti vyjádřili. Během této doby úředníci projdou všechny vaše dokumenty a zkontrolují, zda neobsahují nedostatky. Až obdržíte stavební povolení (obvykle platí 2 roky), nečekejte příliš dlouho a pusťte se do práce.

Rozměry a velikost garáže

Především byste si měli ujasnit, kolik aut plánujete parkovat a zda chcete mít pouze venkovní parkovací místo, nebo i garážové stání.

Ideální rozměry

Pro garáž pro jedno auto se doporučují rozměry:

  • 3 × 5 m
  • 3,5 × 6 m
  • 3 × 5 m
  • 6 × 4 m (v závislosti na velikosti auta)

Při plánování garáže je třeba k velikosti vozu připočítat jeden metr na šířku a délku.
Pro garáž pro dvě auta je vhodná velikost alespoň 6 × 7 m.
Výška by měla být alespoň 2,1 m.

Co potřebujete v garáži?

Samozřejmě nejde jen o vaše auto, takže si rozmyslete, co všechno do ní chcete uložit. Pokud nemáte a neplánujete mít zahradní domek, musíte počítat s nářadím a sezónním vybavením, jako jsou lyže, kola, pneumatiky apod.

Garáž musí stát na pevných základech

Při výběru správného místa myslete také na rovnost podlahy. Důležitý je rovný a pevný základ. Podklad a kvalita podlahy garáže jsou velmi důležité a měly by být přizpůsobeny potřebám vozu.

Můžete si vybrat z následujících typů podlah:

  • nátěry
  • rohože,
  • dlaždice,
  • pvc dlaždice

Nátěry

Nátěry jsou nejběžnějším řešením pro podlahy, protože náklady jsou obvykle minimální. Nejkvalitnějším nátěrem je nátěr na bázi epoxidové pryskyřice. Jeho výhodou je lesklý povrch, pevný vzhled a možnost výběru různých barevných provedení. Kvalitní zpracování nátěru vydrží dlouhá léta.

Rohože

Dalším rychlým a levným řešením jsou rohože – gumové nebo vinylové. Změříte si garáž, objednáte si daný rozměr a objednáte si rohož. Tu pak položíte na původní podklad.

Dlaždice

Dlažba vypadá působivě, ale je o něco dražší než barva a rohože. Keramické dlaždice jsou odolné, pevné a nekloužou. Dlažba na terase může být také ideálním řešením podlahy, protože je přizpůsobena povětrnostním vlivům. Jejich aplikace je však poněkud obtížnější a jsou náchylné k tvorbě plísní.

Dlaždice z PVC

Široký výběr máte také u dlaždic z PVC. Jejich nabídka je seřazena podle nákladu nebo barevných kombinací. Mezi jejich přednosti jistě patří vysoká odolnost proti zatížení, olejům a kyselinám, rychlá a snadná instalace, snadná údržba, nízká pravděpodobnost vzniku plísní, hniloby a zápachu.

shutterstock 1764682343
Foto: Shutterstock.com

Střecha garáže

Kromě toho, že existují různé typy a velikosti garáží, můžete si vybrat také typ střechy. Můžete si vybrat rovnou, šikmou (sklon k jedné straně) nebo sedlovou střechu. Všechny jsou kvalitní a funkční, liší se pouze vzhledem. Ploché a šikmé střechy vypadají moderně, sedlové střechy jsou tradičnější.

Ploché střechy

Ploché střechy jsou jedním z levnějších řešení. Většinou jsou vyrobeny z plechu a jejich trvanlivost a odolnost můžete zvýšit antikorozním nátěrem.

Betonové garáže mají obvykle asfaltové pásy a patří mezi levnější střešní krytiny.

Sedlové střechy

Konstrukce těchto střech může být z dřevěných nebo ocelových nosníků, a to jak z vnější, tak z vnitřní strany. Výběr vnějších střešních krytin je širší. Můžete použít betonové, keramické, ocelové nebo kovové střešní tašky.

Pultové střechy

Šikmá střecha je střecha se sklonem. Pokud má sklon větší než 15°, je možné použít skládanou krytinu (tašky). Pro nižší sklon se používají povlakové krytiny – fólie, asfaltové pásy.

Konstrukce šikmé střechy, která je tvořena ocelovými nosníky a má plechovou krytinu, může být pozinkovaná, což zajistí odolnost proti nepříznivým povětrnostním a jiným vnějším vlivům.

shutterstock 1761026237
Foto: Shutterstock.com

Nezapomeňte na elektřinu

Pokud chcete garáž využívat jako dílnu, rozhodně by vám neměla chybět elektřina, přívod vody a kanalizace, vytápění a větrání.

V případě vytápění je nejlepší větrat pomocí větrací jednotky. Garáž bez vytápění by měla být vybavena větracími otvory.

Izolace garáže

Izolace se vyplatí zejména v případě, že v ní chcete trávit dlouhou dobu po celý rok, protože neizolovaná garáž není chráněna před výkyvy teplot.

Možnosti izolace

Existuje několik možností izolace garáže. Stěny garáže můžete izolovat zevnitř nebo zvenku.

U samostatně stojících garáží se doporučuje izolace zvenčí a velkou výhodou je, že izolačním materiálem neubíráte z prostoru uvnitř garáže.


Běžnějším způsobem izolace je izolace vnitřních stěn garáže. Strop i stěny musí být pokryty kvalitní izolací. K izolaci lze použít pěnu, která se nastříká na stěny a strop a vše utěsní. Ušetříte tak čas, peníze i energii.


K rychlému a účinnému vytápění garáže můžete použít také různé typy elektrických ohřívačů.
Pro dílny a garáže jsou vhodná přímotopná topidla, která se zahřívají o něco pomaleji než topidla s ventilátorem. Jsou však úspornější, méně hlučné a vytápění lze regulovat.
Další možnou alternativou jsou infrazářiče.

Teplo uniká především garážovými vraty (asi 20 % tepla). Výběrem správného typu garážových vrat můžete výrazně ušetřit.

Jak vybrat garážová vrata?

Jedním z klíčových prvků garáže jsou kvalitní garážová vrata, která zajišťují bezpečnost a vaše pohodlí. Měla by být funkční a kvalitní. Výběr správných garážových vrat není snadný. Proto je při výběru garážových vrat důležité zvážit řadu faktorů. K dispozici je velký výběr garážových vrat.

shutterstock 1112713106
Foto: Shutterstock.com

Jaké jsou vaše možnosti?

  • Sekční garážová vrata
  • Boční posuvná garážová vrata
  • Rolovací garážová vrata
  • Výklopná a otočná garážová vrata
  • Dvoukřídlá garážová vrata
  • Sekční garážová vrata

Jsou pohodlné, praktické a jednoznačně patří k nejoblíbenějším. Důvodů je hned několik – k otevření potřebují minimální prostor, protože se zasouvají pod strop, můžete je izolovat (akusticky i tepelně) nebo je vybavit motorovým pohonem, který umožňuje pohodlné ovládání na dálku.

Boční posuvná garážová vrata

Tento typ vrat je vhodný pro garáže s nízkým stropem a pro garáže s vjezdem do domu.

Rolovací garážová vrata

Další možností jsou rolovací vrata, která se srolují do schránky pod stropem, podobně jako rolety na oknech. Jsou vhodné do menších garáží a k jejich otevření stačí minimum místa.

Skládací garážová vrata

Vyznačují se jednoduchým designem, po otevření se skládají pod strop a jsou cenově nejdostupnější. Tyto pevné dveře zaručují dlouhodobou funkčnost a spolehlivost.

Dvoukřídlá garážová vrata

Tyto dveře patří ke klasice. Mají tradiční vzhled a jsou vhodné do garáží, kde chcete zachovat tradiční vzhled.

Garáž podle vašeho vkusu

Nemusí to být jen tmavá, nudná a studená místnost pro vaše auto. Využijte svou kreativitu a přizpůsobte si její design a vybavení podle svých představ. Na výběr je mnoho barev omítek, různé typy střešních krytin, střechy i již zmíněná garážová vrata. Nezapomeňte na vnitřní vybavení.

Osvětlení

Určitě také nechcete nabourat, a proto je důležitým prvkem světlo. Nejlepší osvětlení je nástěnné.

Zářivky poskytují dostatek světla pro celou místnost a zároveň mají nízkou spotřebu energie. Pokud máte také dílnu, nezapomeňte si pořídit osvětlení pro pracovní stůl.

Vhodná jsou nejen vnitřní světla, ale také venkovní, která osvětlí příjezdovou cestu. Dobrou volbou jsou senzorová světla a světla se zabudovaným snímačem pohybu. Světlo se tak rozsvítí jen tehdy, když ho potřebujete, a vy ušetříte za energii.

shutterstock 92670784
Foto: Shutterstock.com

Úložné prostory

Stěny garáže mohou také sloužit jako prostor pro upevnění a zavěšení pneumatik, žebříků, nářadí, kol a dalších předmětů, aby nepřekážely autu. Na stěny a stropy můžete také připevnit různé koše nebo úložné boxy a umístit do nich například sportovní vybavení.

Koutek pro kutily

Pokud máte dostatek místa, vytvořte si pracovní prostor. Pořiďte si skládací nebo rozkládací stůl, který můžete použít, když potřebujete něco sestavit nebo opravit.

Další vybavení garáže

  • Výrobky pro péči o pneumatiky
  • Příslušenství vozidla, jako jsou náhradní žárovky a pojistky, provozní kapaliny, kanystry, startovací kabely, nabíječka autobaterie, autokosmetika a nezbytné autopříslušenství
  • Skříňky na nebezpečné zboží a chemikálie
  • Sada do auta

Kolik stojí stavba garáže?

Už víte, jaká bude ta ideální pro vás? Před stavbou se také musíte podívat na svůj rozpočet. Je dobré znát orientační ceny, kolik stojí zděná garáž, kolik dřevěná nebo montovaná garáž, abyste mohli svá očekávání přizpůsobit svému rozpočtu.

Stavbu garáže můžete svěřit profesionálům nebo si ji můžete postavit sami. Je samozřejmé, že většina lidí hledá co nejlevnější nabídky. Rozhodující však není pouze cena. Hledejte spíše rovnováhu mezi cenou a kvalitou. Celková suma se může pohybovat od 80 tisíc až po půl milionu.

Betonová garáž

Doba výstavby trvá 4 až 5 týdnů a cena je ve srovnání se zděnými garážemi mnohem nižší.

Dřevěná garáž

Tento typ garáže je obvykle sestaven za 1 pracovní den. Výhodou je nízká cena a nevýhodou to, že vyžaduje pravidelnou péči.

Ocelová garáž

Stavba garáže nevyžaduje složitou technologii, všechny díly jsou dováženy přímo a jsou připraveny tak, aby je bylo možné ihned smontovat. Montáž trvá přibližně 6 až10 hodin.

Stavba garáže svépomocí

Náklady na stavbu lze také snížit, pokud se rozhodnete stavět svépomocí. Aby se vám to však vyplatilo, musíte mít rozhodně potřebné dovednosti:

  • jste kutil
  • víte, jak získat materiály za dobrou cenu
  • rozumíte izolaci a okapům
  • víte, jak zastřešit
  • zvládnete instalaci garážových vrat
shutterstock 779918176
Foto: Shutterstock.com

Tip: Pokud nejste odborník nebo si netroufáte na vlastní stavbu, rozhodně se vám to nevyplatí. Může vám to přinést další neočekávané výdaje.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here