Úklidová generálka
Ú

S blížícími se Vánoci začínají ve všech domácnostech větší či menší úklidy, neoblíbené mytí oken, drhnutí všech spotřebičů a vlastně takový celoroční generální úklid vašeho příbytku. Ať už ale jde o vánoční, jarní nebo jen pravidelný denní úklid, je třeba si ho co možná nejvíce usnadnit a neplýtvat na něj více energie, než je nutné. Pojďme se podívat na pár odzkoušených babských rad, které by vám tuto nelehkou činnost mohly alespoň trochu ulehčit.

Ilustrační obrázek - zdroj
Ilustrační obrázek – zdroj

Vyleštěte mikrovlnou troubu

Míchejte v misce dva hrnky čisté vody, přilejte dvě polívkové lžíce octa a přidejte pár plátků nakrájeného citronu. Tuto směs vložte do mikrovlnné trouby a na pět minut zapněte. Po doběhnutí času nechte mikrovlnku pár minut zavřenou a nechte pracovat páru. Ta uvolní zbytky zaschlých nečistot. Misku poté vyndejte, skleněný tác umyjte pod tekoucí vodou a mikrovlnou troubu vyleštěte papírovými utěrkami.

Jak opět vidět přes dvířka trouby

Občas se nám stane, že nám při vyndávání jídla ukápne nějaká ta kapka na dvířka od trouby. Pokud je nevyčistíme hned, snadno se špína zapeče a nepůjde dolů. Pro znovuobnovení průhledného sklad smíchejte hrnek octa, přidejte do něj sáček kypřícího prášku a čajovou lžičku soli. Tuto směs naneste na dvířka a nechte ji působit. Zhruba po půl hodině směs omyjte.

Pokud všechny nečistoty nezmizely, postup opakujte, k odstranění zbytků nečistot použijte umělohmotnou stěrku na okna. Trouba se vám bude vždy lépe čistit, pokud ji předem vyhřejete.

Opět lesklý sporák

Na čištění sporáku si také můžete vyrobit úklidový prostředek sami doma. Postačí vám smíchat hrnek vody s dvěma lžícemi jedlé sody. Vzniklou pastu nanášejte na připáleniny, zaschlou špínu i mastnotu na vašem sporáku. Sporák následně očistěte mokrou houbičkou a vyleštěte papírovou utěrkou či hadříkem.

Toustovač bez drobečků

Drobečky při opékání toustů tak nějak automaticky napadají dolů do jeho útrob. Připečené drobečky odstraníte nejlépe pomocí zubního kartáčku. Dbejte však na to, abyste opékač nepoškodili. Po seškrábání drobků obraťte přístroj vzhůru nohama a nečistoty vysypejte. Opékač by měl být vždy po dobu čištění odpojen od přívodu elektriky.

Konvice bez vodního kamene

Pro odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice nalijte dovnitř vodu s octem v poměru 1:1 a nechte párkrát převařit. Zbytky odstraňte mokrou houbičkou. Ocet můžete také vyměnit za šťávu z vymačkaným citrónů. Po vyčistění konvici vždy dobře vypláchněte.

Noviny pomocníkem

Není nic staršího než včerejší noviny. S tím naprosto souhlasíme, ale vy tyto včerejší noviny můžete prakticky využít. Při čistění oken či zrcadel se vám budou hodit. Přetřete je bramborem, omyjte čistou vodou a vyleštěte právě novinovým papírem.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here