Pět plus jedna rada, jak vyčistit žaluzie
P

Většina vlastníků bytů a baráčků má ve svých oknech nějaký druh stínění. Možná proto, aby je ráno nebudilo slunce a v noci nebylo vidět do jejich soukromí. Ti z nás, kteří se rozhodli pro žaluzie, musí čelit i nástrahám v podobě jejich pravidelného čistění. Zbavit se prachu a mastnoty usazené na jednotlivých lamelách bývá mnohdy pěkná piplačka. Pokusíme se vám práci alespoň trochu usnadnit díky následujícím trikům, jak žaluzie správně vyčistit.

rolety

Čistěte každou lametu zvlášť

Přestože tato metoda patří k těm pracnějším, je samozřejmě také nejúčinnější. Připravte si vlhký hadr a stírejte s ním jednu lamelu po druhé. Směs na mytí si vytvořte za pomocí vody a speciálního přípravku na odstranění mastnoty. Mycí prostředek můžete také nahradit použitím obyčejného octa. Je fakt, že nad tímto způsobem úklidu strávíte převážnou část dne. Konečný výsledek ale bude jistě stát za to.

Všechno jedním tahem

Sklopíte-li žaluzie do svislé polohy, můžete je setřít všechny najednou. Nezapomeňte je setřít z obou stran. Abyste se zbavili prachu i na místech, kde se lamely překrývají, otočte je do opačného směru. Pozor však, abyste je nepolámali. Tato metoda je velice rychlá. Může vám ale přidělat práci v podobě mytí oken. Při otáčení žaluzií se totiž na okna může dostat zbytek vody a mycího prostředku.

Využijte pomocníka

Pokud máte doma vysavač s nastavitelným sacím výkonem, vezměte si ho na pomoc. Výkon snižte na minimum, použijte úzký nástavec a vysajte tak prach z vašich žaluzií. Bohužel na mastnotu vám vysavač nebude nic platný a zbytek práce budete muset opět vyřešit za pomocí vlhkého hadru.

Rukavičku, prosím

Povaluje se vám doma lichá rukavice nebo celý pár, který již vyšel z módy? Navlečte si rukavici a stírejte prach a omastek její pomocí. Žaluzie stírejte buďto na sucho, pokud na nich ulpěla jen slabá vrstva prachu, nebo využijte vody se saponátem. Rukavici můžete popřípadě nahradit starou ponožkou.

Odborník za všechny peníze

Nechce-li se vám do tohoto úklidu, nestyďte se a objednejte si specializovanou úklidovou firmu. Ušetříte tak svůj čas a profesionálové se o vaše žaluzie rádi postarají. Při kalkulaci finální ceny nezapomínejte na fakt, že žaluzie se myjí z obou stran. Cena za metr čtvereční tak bude dvojnásobná.

Rady na závěr

Vyvarujte se použití vysokotlakého vodního čističe. Tak zvaná „vapka“ by vám na první pohled sice mohla práci urychlit, mohlo by však dojít k poškození žaluzií. Velký tlak vody by mohl lamely zohýbat nebo dokonce polámat.

Při čištění žaluzií buďte vždy velice opatrní. Při rychlém a nepozorném stírání prachu byste mohli přetrhat struny, které lamely spojují k sobě. Úklid by se vám tak nepříjemně prodražil.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here