Líbí se vám myšlenka investovat do nemovitostí, ale nevíte, jak na to? Je to naprosto v pořádku. Kdyby to bylo tak jednoduché a univerzální, rozhodl by se pro tento alternativní investiční nástroj každý. Především byste měli mít jasno v tom, jak maximalizovat výnosy a minimalizovat rizika. Máme po ruce několik užitečných doporučení, o která jsme se rozhodli podělit se s vámi v tomto článku.
Chcete investovat. A můžete?
Přímé investování do nemovitostí spočívá v tom, že investor koupí nemovitost za účelem pravidelného příjmu z pronájmu. Ačkoli představa bezedné studnice peněz se při tomto typu kapitalizace vlastních financí vytváří velmi snadno, nenechte se touto iluzí zmást.
Měli byste vědět, že aktivní investorské chování od vás bude vyžadováno nejen během nákupu a bezprostředně po něm, po krátkou dobu, kterou „nějak vydržíte“. Vyžaduje to čas, energii a aktuální znalosti světa investic a financí, ale také alespoň minimální znalosti práva. Vždyť si jen představte, že byste se chystali nakupovat se zkušenostmi z doby před 10 lety a nevěděli nic o tom, jak vypadá trh s nemovitostmi v době pandemie. Je to dost nepříjemná představa, že?
Pokud nemáte žádné finanční rezervy, dobře si rozmyslete, zda je investice do nemovitostí i ve vašem případě dobrý nápad. Vlastnictví bytu znamená také vyšší výdaje, i když je prostor prázdný. Představte si, že se ocitnete v situaci, kdy nemůžete svou nemovitost pronajmout. Budete mít peníze na zaplacení pojištění, daní, správních poplatků, záloh, neočekávaných výdajů spojených s údržbou prostor?
TIP: Než koupíte nebo prodáte dům, je dobré pomýšlet i na inspekci nemovitosti. Proč je dobré ji realizovat a koho přizvat na pomoc, jsme sepsali v článku tady.
Další rada zkušených investorů zní, že do nemovitosti byste měli investovat pouze takovou částku, která vám nebude chybět minimálně v následujících pěti letech. Je to proto, že se jedná o nejméně dostupný investiční nástroj. Když akutně potřebujete peníze, nemáte mnoho možností, nemůžete například jen tak prodat kuchyň nebo zeď. Pak vám nezbývá než se s celým bytem rozloučit. Zde narážíme na další, ne zcela příjemnou skutečnost: Prodej neprobíhá ze dne na den. U bytů to může trvat 4 až5 měsíců, u domů počítejte s 6 měsíci, než narazíte na vážného zájemce.
Myslíme si, že investice do nemovitostí je dobrý nápad, pokud víte, jak na to. Rozhodně vás tedy nechceme od vašich plánů odrazovat, ale abyste byli úspěšní, musíte znát i všechna skutečná rizika. Pokud je považujete za velmi silné a po racionálním posouzení své finanční situace si uvědomíte, že vás skutečně mohou ohrozit, nezoufejte. Trh alternativních investic není vůbec malý a nabízí řadu zajímavých možností i pro menší, začínající investory.
Dobrá investice je o dobrém nákupu
Toto tvrzení se vám může zdát zcela jednoznačné a není třeba ho dále vysvětlovat. Proč byste si proboha kupovali něco špatného? Máte pravdu, ale měli byste také vědět, že najít ten správný byt, dům nebo pozemek je občas docela věda.
Při hledání nezapomeňte, že výdělek není výsledkem dobrého prodeje, ale promyšleného nákupu. Typickou chybou začínajících investorů je, že se spoléhají na neustálý růst cen, což pro ně znamená, že to, co dnes koupí, se později prodá za vyšší cenu. Ano, existují období trvající až několik let, kdy ceny nemovitostí stabilně rostou. Nebude tomu tak ale vždy, což dokládá i vývoj cen v minulosti. Stačí udělat malý krok zpět v čase, abyste zjistili, že v letech 2005-2015 ceny nemovitostí v průběhu deseti let neustále klesaly.
Co s tím? Tajemství úspěchu spočívá ve snaze koupit nemovitost za nižší než tržní cenu. Pokud ji později prodáte alespoň za tržní cenu, už jste na ní něco málo vydělali, v horším případě ji prodáte za cenu, kterou vás stála.
Investování do nemovitostí byste měli vnímat jako „vedlejší zaměstnání“, protože stejně jako zaměstnání bude jedním z vašich zdrojů peněz. Sledujte každý den inzeráty na různých webech, sledujte nejnovější trendy, čtěte odborné články od odborníků. Užitečné informace můžete najít na internetu, ale měli byste se také poradit s odborníky osobně.
Nejprve plánujte, pak nakupujte
Je důležité mít plán, jakým způsobem budete z koupené nemovitosti získávat výnosy. Mnoho lidí dělá tu chybu, že si nejprve koupí byt a pak teprve hledají možnosti, jak na něm vydělat. Proces by však měl být přesně opačný. Nejprve si naplánujte zisk a teprve potom investujte do nemovitostí.
Dlouhodobý pronájem není jedinou možností. Mnoho míst v Česku má turistickou hodnotu. Nemáme na mysli jen zahraniční turisty, ale i mnoho Čechů dává přednost ubytování s nádechem domova před hotelem. Pěkně zařízená chata nebo útulný byt vám mohou vydělat mnohem více než pronájem. Musíte však vědět, které město nebo obec v Česku tyto podmínky splňuje.
TIP: Než se pustíte do pronajímání, zopakujte si pro jistotu práva a povinnosti nájemce i pronajímatele.
Alternativním a velmi dobrým řešením je kombinace obou možností. V hlavní sezóně bude vaše nemovitost sloužit jako ubytování pro turisty a mimo sezónu ji dáte do běžného pronájmu. V takovém případě je však třeba vybrat byt, který bude sloužit potřebám obou cílových skupin.
Bydlíte ve svém? Nemusí to být investice
Česko patří k zemím, kde bydlení ve vlastním není výjimečným jevem, a to ani u mladších generací. Koupě bytu nebo rodinného domu není jen záležitostí těch nejlépe situovaných, je to jeden z obecných životních cílů, měřítek, pro některé společenský status. Stěhování z podnájmu nebo hnízda rodičů do vlastního bytu je nádherný pocit. Ale i tento náznak subjektivity prozrazuje, že zdaleka nejde o promyšlenou investici s cílem dosáhnout zisku.
U nás není výjimkou, že se majitelé nemovitostí automaticky považují za investory. Jak jsme vysvětlili výše, investice není jen o koupi bytu, domu nebo pozemku, ale měli byste mít jasnou strategii, jejímž hlavním cílem je vydělat peníze. Když se začnete poohlížet po nabídce bytů, abyste se mohli přestěhovat do vlastního, budete nabídky filtrovat podle vlastních preferencí, životního stylu, podle toho, co se vám líbí a co by uspokojilo vaše očekávání a potřeby komfortu. Možnost získat vyšší majetek pozdějším prodejem nebo pronájmem je pouze druhotnou motivací při vašem výběru.
Rozdíly mezi investováním do nemovitosti a „pouhým“ nákupem nemovitosti se neprojevují pouze v preferencích nemovitostí. Pokud je cílem co nejvyšší výdělek, nezáleží ani na tom, kdy nákup provedete. Je nezbytné orientovat se v aktuálních trendech, denně sledovat dění ve světě investování a mít trpělivost čekat na „správný okamžik“. Na druhou stranu, pokud chcete začít bydlet ve vlastním, je logické, že nebudete čekat. Nejvhodnější dobou je v tomto případě okamžik, kdy se vám do cesty postaví vysněné bydlení.
A co vy a investice do nemovitostí? Máte zkušenost? Podělte se s námi v komentářích!