Kurkuma jako lék
K

Kurkuma je žluté koření používané především v indické kuchyni. Existují tisíce studií potvrzujících pozitivní zdravotní účinky kurkumy. Většina výzkumů naznačuje, že za léčivými účinky kurkumy stojí především její aktivní složka zvaná kurkumin. Přečtěte si více o jeho protizánětlivých účincích, antioxidačních účincích a příznivých účincích na různé orgány.

Co je to kurkuma?

Kurkuma, někdy nazývaná indický šafrán, je vysoká rostlina, která roste ve Střední Americe a Asii. Prášek z kurkumy, který lze zakoupit v obchodech, se vyrábí z rozemletých kořenů rostliny.

Kurkuma jako lék a barvivo

Výhodou kurkumy je její sytá barva. Mnoho kultur ji v minulosti používalo jako barvivo. Hlavní složkou, která podporuje zdraví prospěšné účinky kurkumy a působí jako lék, je účinná látka kurkumin.

V jaké formě ji známe?

Nejčastěji se s kurkumou můžeme setkat ve formě prášku. V tomto případě se používá jako koření pro dochucení pokrmů a je také hlavní složkou oblíbeného kari koření. Na trhu však najdeme i čaje, kapsle a výtažky z kurkumy, které se často používají jako doplňky stravy.

shutterstock 588374897

Co je kurkumin?

Kurkumin je účinná látka z kurkumy. Obsah této léčivé látky v kurkumě není příliš vysoký. Tvoří přibližně 3 % hmotnosti. Proto by bylo velmi obtížné dosáhnout potřebných účinků pouze pomocí kurkumy. Proto se při léčbě používají kurkuminové extrakty, které obsahují především samotný kurkumin.

Užívejte ho s malou dávkou černého pepře

Protože se kurkumin obtížně vstřebává do krevního oběhu, doporučuje se konzumovat ho se špetkou černého pepře a pozitivním psychickým naladěním. Tím se zlepší rychlost, jakou tělo absorbuje kurkumin. Zajímavé je, že černý pepř obsahuje přírodní látku piperin, která zvyšuje vstřebávání kurkuminu až o 2 000 %.

Protože se piperin často přidává do doplňků stravy obsahujících kurkumin, není vždy nutné doplnit užívání kurkuminu černým pepřem.

Pamatujte si: Kurkumin je rozpustný v tucích, proto se doporučuje konzumovat ho s potravinami s vysokým obsahem tuku.

shutterstock 557946964

Kurkuma jako lék v lidovém léčitelství

Kurkuma a její účinky jsou v lidovém léčitelství v různých částech světa známy již po staletí. Kurkuma se používala a stále používá v lidovém léčitelství ke zmírnění mnoha zdravotních potíží.

Použití kurkumy v ájurvédě

Tradiční indický léčebný systém zvaný ájurvéda doporučuje kurkumu při různých zdravotních potížích. Kurkuma se v ájurvédské medicíně používá pro:

 • léčení chronické nemoci,
 • zlepšení trávení,
 • léčba zánětu,
 • regulaci menstruace,
 • rozpouštění žlučových kamenů,
 • zmírnění artritidy,
 • uvolňování plynů,
 • posílení celkové energie těla,
 • léčení nemoci dýchacích cest,
 • léčení poruch jater,
 • léčení anorexie,
 • zmírnění nachlazení a kašle,
 • léčení nemocí spojených s bolestmi břicha.

V mnoha jihoasijských zemích se kurkuma používá jako antiseptikum na řezné rány, popáleniny a modřiny.

Kromě ájurvédského využití používají Indové kurkumu také k léčbě kožních onemocnění a k čištění krve.

Věděli jste, že lékaři Unani využívají účinky kurkumy k vypuzení hlenu nebo k otevření cév pro zlepšení krevního oběhu?

shutterstock 1221164323

Kurkuma a její účinky na zdraví

Příznivé účinky kurkumy jsou v lidovém léčitelství známy již po staletí. V současné době mnoho studií naznačuje, že složka kurkumy, nazývaná kurkumin, skutečně pomáhá při léčbě a prevenci několika onemocnění.

Kurkuma působí antioxidačně

Další výhodou kurkumy je její antioxidační účinek. Antioxidanty jsou pro nás velmi prospěšné, protože dokáží chránit naše tělo před volnými radikály. Oxidační poškození, které způsobují volné radikály, stojí za rychlejším stárnutím a mnoha zdravotními potížemi.

Kurkumin je silný antioxidant

Kurkuma obsahuje silný antioxidant kurkumin, který dokáže neutralizovat volné radikály. Kurkumin navíc dokáže blokovat působení volných radikálů a stimulovat působení dalších antioxidantů. Tato tvrzení vyplývají z některých studií na zvířatech, ale k jejich potvrzení jsou zapotřebí další klinické studie na lidech.

shutterstock 661111315

Kurkuma působí protizánětlivě

Zánět je důležitý proces v těle, protože bojuje proti škodlivým vlivům a napravuje škody způsobené bakteriemi, viry a zraněními. Dlouhodobý zánět se však podílí na vzniku chronických onemocnění, mezi něž patří:

 • onemocnění srdce,
 • rakovina,
 • Alzheimerova nemoc,
 • degenerativní onemocnění.

Bylo prokázáno, že protizánětlivé látky, jako je například složka kurkumy zvaná kurkumin, mají silné protizánětlivé účinky, které pomáhají bojovat proti chronickým zánětům.

shutterstock 1678501243

Kurkuma podporuje zdraví mozku

Neurony v mozku se mohou množit a vytvářet nová spojení i v dospělosti. Tento proces je podporován genem BDNF (brain-derived neurotrophic factor), který se nachází v mozku a míše.

Jedná se o gen, který se podílí na produkci proteinu zodpovědného za proliferaci, růst a udržování neuronů v mozku.

Zvýšení hladiny BDNF

Mnoho běžných mozkových poruch, včetně deprese a Alzheimerovy choroby, je spojeno se sníženou hladinou BDNF.

Studie na zvířatech potvrdily, že kurkumin může zvýšit hladinu BDNF v mozku. To znamená, že účinky kurkumy mohou být účinné při oddálení nebo dokonce zvrácení mnoha mozkových onemocnění.

Kromě toho může kurkuma zlepšovat paměť a pozornost. Vzhledem k tomu, že tyto studie byly provedeny na zvířatech, je k jejich potvrzení zapotřebí další relevantní výzkum.

shutterstock 1685492044

Kurkuma může pomoci předcházet rakovině

Rakovina je známé onemocnění, při kterém dochází k nekontrolovatelnému růstu buněk. Kurkuma a její účinky byly zkoumány při léčbě rakoviny. Bylo zjištěno, že kurkumin ovlivňuje vývoj rakoviny.

Studie prokázaly, že kurkuma může:

 • omezit růst nových cév v nádorech,
 • snížit šíření rakoviny,
 • přispívat ke smrti nádorových buněk..

Existují důkazy, že vysoké dávky kurkuminu užívané s dávkou černého pepře mohou pomoci při léčbě rakoviny. K potvrzení těchto tvrzení je však zapotřebí dalších studií.

shutterstock 365997143

Kurkuma může pomoci při srdečních chorobách

Srdečním onemocněním je věnována velká pozornost, protože jsou nejčastější příčinou úmrtí na světě. Již mnoho desetiletí se zkoumá, proč vůbec dochází k srdečním onemocněním. Jedná se o komplikované onemocnění s mnoha faktory, které se na něm podílejí.

Kurkuma zlepšuje endoteliální funkce

Studie naznačují, že složka kurkumy, nazývaná kurkumin, může zlepšovat funkci endotelu a zdraví tenké membrány, která pokrývá vnitřní stranu srdce a cév. Tato membrána hraje důležitou roli při regulaci krevního tlaku. Dysfunkce endotelu je spojena se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění.

Několik studií naznačuje, že kurkumin může zlepšit zdraví srdce. Jedna studie provedená na ženách po menopauze dokonce zjistila, že kurkumin je v boji proti srdečním chorobám stejně účinný jako cvičení.

Antioxidační a protizánětlivé účinky

Kromě toho má kurkumin antioxidační a protizánětlivé účinky, které rovněž hrají důležitou roli při léčbě nebo rozvoji srdečních onemocnění.

shutterstock 333242435

Je kurkuma skutečným lékem?

Příznivé účinky kurkumy, a zejména její účinné látky kurkuminu, byly vědecky prokázány v mnoha studiích. Bylo zjištěno, že kurkumin má potenciál zlepšovat celkové zdraví organismu a srdce a zároveň může podporovat zdraví mozku.

Kromě toho má kurkuma protizánětlivé a antioxidační účinky. Může zlepšit paměť a pozornost nebo dokonce pomoci při snižování stresu a příznaků deprese.

Neměli bychom však zapomínat, že tyto účinky na organismus jsou způsobeny především složkou kurkumin, která se v kurkumě vyskytuje pouze v malém množství. Proto jsou zdravotní účinky kurkumy v současné době omezené. Je proto třeba dalšího výzkumu, který by potvrdil zdravotní účinky kurkumy.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here