Zkontrolujte komín ještě před zimou
Z

Pomalu přichází topná sezóna. V plískanicích se rodiny rády ohřejí u kamen či krbu. Ještě před zahájením této sezóny je však důležité zkontrolovat komín – samozřejmě odborníkem. Není dobré nad tím mávnout rukou. Díky revizi totiž snadno zjistíte, zda je komín čistý a jestli můžete topit bezpečně. Je tato revize opravdu povinná?

Zkontrolujte komín ještě před zimou
Zkontrolujte komín ještě před zimou

Předejděte rizikům

Nejhorší riziko, které za to opravdu nestojí – to je nebezpečí požáru. Už jen z tohoto důvodu je dobré kontrolu a očistu komína nepodceňovat. Příčin může být hned několik – mohou se vznítit saze nebo můžete mít vadnou konstrukci. Takovým zbytečným nepříjemnostem předejdete zodpovědnou revizí. Kromě revizí myslete také na pravidelnou údržbu a čištění. Pokud se do něj nechcete pouštět sami, zavolejte kominíka.

Co říká zákon

Zákon z roku 2010 hovoří zcela jasně – lhůty pro povinné čištění jsou různé podle typu spotřebiče paliv. Například lhůta pro čištění spotřebiče pevných paliv do 50 kW při celoročním provozu je 3x ročně, 3x ročně rovněž u spotřebičů na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva. Čištění samotné mohou občané provádět sami – pokud jsou toho schopni. V takových případech vláda ukládá povinnost revize odborníkem alespoň 1x ročně. Podle samotných kominíků se jako ideální doba na kontrolu zdá jaro a léto, kdy je dávno po topné sezóně a daleko před nastávajícím topným obdobím. Kominík komín zkontroluje a samozřejmě sepíše závěrečnou zprávu. Tento doklad si uschovejte, kdyby se cokoliv stalo, snadno se jím prokážete třeba u své pojišťovny.

Odpovědnost

Odpovědnost je na straně toho, kdo kontrolu podcení – tedy na vás. Pokud revizí neprojdete a stane se neštěstí, pak jde bohužel vina za vámi. Pokud však projdete řádnou revizí a přesto by se cokoliv nepříjemného stalo, je odpovědný odborník, který neshledal žádné závady. Kromě toho, že kontrolou můžete předejít ohrožení sebe, majetku i své rodiny, při nedodržení kontroly vám v případě požáru navíc hrozí pokuta až 25 000 Kč.

Cena

Jestliže jste se obávali investice do služeb kominíka, pak vás nejspíš potěšíme. Nejedná se o drahé úkony. Obvykle zaplatíte za výjezd kominíka kolem 300 Kč. Pokud se navíc dohodnete s několika sousedy současně a pozvete kominíka společně, pak se cena snižuje. Ceny jsou smluvní, může však také záležet i na náročnosti práce.

Typ spotřebiče

Ať už máte jakýkoliv spotřebič, je dobré zacházet s ním opatrně. Zvláštní pozornost věnujte obzvláště tělesům na plynná paliva. Nejsou tak nebezpečná z hlediska vzniku požáru, ale hrozí otrava plynem. Laik totiž málokdy pozná, že se někde vloudila chyba. Oxid uhelnatý je totiž bezbarvý a bez zápachu, tudíž jeho únik nemusíte včas poznat. Obezřetnost je však důležitá ve všech případech.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here