Zařizujeme televizní koutek: Jakou televizi pořídit?
Z

Poposedáváte na pohovce a hledáte ten správný úhel, ze kterého bude dobře vidět na vaší starou televizi? O tom, že chvilkami šumí a vypadává jí obraz, ani nebudeme psát. Uzrál čas s tím konečně něco udělat.

Televizní koutek
Televizní koutek

Můžete zajít do kina, užít si pohodlí moderních kinosálů s popcornem v ruce. Ale těžko sem budete chodit denně. Není lepší si pořídit nový televizor a udělat si filmový koutek v pohodlí vašeho domova?! I ten popcorn si v mikrovlnce dokážete snadno a rychle připravit.

LCD nebo LED televizi?

Než půjdete do obchodu a budete hledat kousek, který vás zaujme designem a co největší úhlopříčkou, měli byste si zodpovědět několik otázek, které se týkají parametrů požadovaného televizoru. Otázka, zda je lepší LCD nebo LED, je jednou z nich.

LED televize se od těch běžných LCD odlišují v tom, že zářivé trubice sloužící k podsvícení panelu, jsou nahrazeny stovkami diod. Dochází tedy tak k rovnoměrnému prosvětlení celé televizní plochy. LEDky jsou zároveň energeticky úspornější a ekologičtější, protože neobsahují rtuť, jako je tomu v případě klasických LCD televizorů.

Pokud přesto chcete sáhnout po LCD televizi, myslete na pozorovací úhly. Z každého úhlu by měl být obraz víceméně stejně kvalitní. V obchodě si sedněte ze všech možných stran a sledujte, jak se mění jas a kontrast barev. Správně byste neměli zpozorovat žádné změny jasu, kontrastu ani barev.

Jak velikou úhlopříčku?

Většina lidí se mylně domnívá, že čím budou mít větší úhlopříčku u televize, tím lepší požitek zažijí při sledování. Realita je trošku jiná a při sledování televize záleží i na dalších okolnostech. Například jak máte veliký obývací pokoj, jak daleko je pohovka či křeslo od televize a mnoho dalšího. Pokud je tedy váš obývák typických panelákových rozměrů, televizní kanály nepřijímáte ve vysokém rozlišení a nemáte blu-ray přehrávač, televizor s mega úhlopříčkou vám lepší pocit při sledování nenavodí.

Televize s velkou úhlopříčkou má pro vás smysl v případě, že dokážete a můžete přijímat signál ve vysokém rozlišení. Šíří se přes HD kanály a zmiňovaný blu-ray nosič, proto taky potřebujete blu-ray přehrávač.

Jak tedy odhadnout správnou velikost televizoru? Začněte tím, že si změříte váš obývací pokoj či jiný, kde chcete televizi sledovat. Optimální pozorovací vzdálenost televize jednoduše vypočítáte tak, že úhlopříčku vynásobíte hodnotou 2,5.

Ale i pozorovací vzdálenost televize je individuální záležitostí. Každému vyhovuje něco jiného a záleží i na tom, jaký typ filmu sledujete a jak kvalitní signál zachytíte na anténu. Na pozorovací vzdálenost má vliv rozlišení vysílání, které máme několika typů: Full HD, HD ready a 4K, někdy označované jako Ultra HD.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here