Výhody a nevýhody omyvatelných barev v interiéru
V

 

Chcete se těšit z pohledu na dokonale vymalované a čisté zdi co nejdéle, ale pak se to stane. Stačí chvilka nepozornosti v kuchyni a na bílé zdi jsou fleky. O barevných šmouhách v dětském pokoji a špinavé zdi za botníkem ani nemluvě. Pokud se chcete podobnému zklamání vyhnout, je nejvyšší čas začít přemýšlet nad omyvatelnou barvu do interiéru. Bohužel její aplikace nepřináší pouze výhody, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Omyvatelné barvy v interiéru - ilustrační obrázek, zdroj
Omyvatelné barvy v interiéru – ilustrační obrázek, zdroj

Lze skutečně omývat?

Hlavní výhodou omyvatelných barev by zcela pochopitelně měla být jejich omyvatelnost vodou. Bohužel ne vždy tato vlastnost v praxi funguje dle vašich představ. Některé barvy jsou omyvatelné více, jiné zase méně. Při výběru tak rozhodně platí, že se nevyplatí šetřit.

Kvalita je velmi důležitá a především u levnějších barev je omyvatelnost mokrým hadříkem na hraně. Je třeba si uvědomit, že některé skvrny nestačí pouze přetřít. Někdy je nutné místo drhnout, a proto se vyplatí koupit barvu kvalitnější. Ta by měla vydržet bez větších problémů i opakované mytí bez viditelného poškození.

Dejte si pozor na prodyšnost

Nekvalitní barvy s sebou přináší jedno velké nebezpečí. Nátěr vytvoří neprodyšnou vrstvu a zeď pod ním nemůže dýchat. Výsledkem je kondenzace vlhkosti a riziko vzniku plísní. Každý, kdo kdy měl tu smůlu a plíseň doma na zdi objevil, určitě potvrdí, že její odstranění je nelehký a zdlouhavý boj. Neváhejte se tak při výběru omyvatelné barvy skutečně ujistit, že je prodyšná, a to i ve více vrstvách.

S malováním se nerozloučíte

Omyvatelné nátěry vás povinnosti jednou za čas malovat bohužel nezbaví. Mohou popraskat a změnit odstín například kvůli tomu, že v domácnosti jsou kuřáci. Je lepší počítat s tím, že starou barvu budete muset seškrábat, aby vám nová vrstva správně držela. To je časově náročné a lze to považovat za jednu z velkých nevýhod omyvatelných barev. Někteří výrobci uvádí, že jejich barvy lze vrstvit. U nich však musíte počítat s vyšší cenou.

Kde najdou omyvatelné barvy uplatnění?

Když investujete do kvalitní barvy a smíříte se s tím, že její odstranění nebude jednoduché, bude vám omyvatelná barva sloužit na mnoha místech ve vašem interiéru. Hodí se všude tam, kde existuje riziko znečištění. Namátkou tedy do kuchyně, dětského pokoje či chodby a míst, kde mají pelíšek domácí mazlíčci.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Omyvatelné barvy nemusí být nutně lesklé. Na trhu můžete vybírat i z těch matných, které mají po natření vzhled stejný jako běžné interiérové barvy. Nenaruší styl vašeho bydlení a vy se již nebudete muset strachovat, kdy se na zdi objeví nějaká nečistota.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here