Vyberte si stůl, u kterého vám bude chutnat
V

Mít dobrý jídelní stůl je základem kvalitního a pohodlného domácího stolování. Ke stolu přece jen obyčejně sedáváme k jídlu poměrně často, ať už sami nebo s rodinou či přáteli. Proto by měl stůl být vybrán tak, aby splnil veškerá vaše očekávání a dobře se u něj sedělo a jedlo. Bez kompromisů. A jak takový vybrat?

Luxusní jídelní stůl Thunder 180 cm mango
Luxusní jídelní stůl Thunder 180 cm mango

Pro koho bude určen?

Kdo u stolu bude sedávat je poměrně zásadní otázka, která nám opravdu v mnohém pomůže při výběru. Předně je potřeba zvážit důkladně počet osob, s nimiž budete jíst a dále třeba to, zda u stolu budou jíst také děti. Tyto údaje je třeba zvážit zejména ve vztahu k velikosti stolu.

Jak velký?

Je jasné, že každý musí mít u stolu své místo a toho místa musí mít dost, aby se například dva sousedi při jídle o sebe netřeli lokty. Platí tedy, že by každý měl pro své pohodlí mít k dispozici alespoň půl metru. Samozřejmě čím víc, tím líp, ale pokud chcete ušetřit každý centimetr, ale nechcete slevit ze svého pohodlí, padesát centimetrů je míra, se kterou byste měli počítat. U stolů kruhového tvaru je to pochopitelně těžší spočítat, proto vezměme jako základ průměr stolu. Pro čtyři lidi bude bohatě stačit deska o průměru jednoho metru. Pro každého strávníka navíc pak musíme vždy k průměru připočítat dalších pětadvacet centimetrů.

Jídelní stůl ALLEGRO sklo / buk Halmar
Jídelní stůl ALLEGRO sklo / buk Halmar

Další důležitá čísla

Ještě chvíli se zdržíme u počtů, které je potřeba mít na paměti. Aby se nám pohodlně jedlo, musíme totiž dbát na to, aby výška desky byla tak akorát a stejně tak na optimální rozdíl mezi výškou desky stolu a židle. A co je akorát? Desky stolu jsou zpravidla 75 – 78 centimetrů nad zemí. Tato výška zaručí, že se většina strávníků nebude muset k jídlu hrbit, ani nijak zvlášť natahovat. Optimální výška sedáku židle se pak pohybuje okolo 45 centimetrů. Taková hodnota zajistí, že budete mít kolena pěkně v pravém úhlu a chodidla na zemi. Dětem je pak vhodnější pořídit nějaký podsedák, aby u stolu seděly tak, aby se k jídlu nemusely natahovat.

Ten správný tvar

Obdélník

Co se týče tvarů stolů, na pomyslném trůně sedí již po mnoho dekád či snad dokonce století obdélník. Pro stůl nejtypičtější tvar, který zaručí pohodlí všem stolovníkům při relativně velké úspoře prostoru v jídelně nebo kdekoli jinde, kde budete zrovna jíst. Pro čtyřčlennou společnost u stolu je pak ideální velikost 120 x 80 centimetrů. Ovšem pokud vám to prostorové dispozice umožní, neváhejte a investujte do něčeho většího.

Čtverec

Stůl čtvercového tvaru je ideální volbou pro ty, kteří jídávají nejčastěji pouze ve dvou a nemají místa zrovna nazbyt. Pokud deska bude mít alespoň hranu o délce 80 centimetrů, najíte se opravdu pohodlně. Můžete jej pak, na rozdíl od toho kulatého, umístit přímo ke zdi a uspořit mnoho cenných centimetrů až decimetrů.

Kruh

Stůl kruhového tvaru je velmi oblíbeným prvkem v jídelnách po celém světě. Sedět v rodinném kruhu společně u jídla a neřešit, kdo bude sedět v čele, je prostě paráda. Problém může být to, že takový stůl „sežere“ o mnoho více prostoru než hranatý stůl, protože ten kulatý prostě ke zdi nepřitlačíte. Musí být tedy v místnosti volně, a to tak, aby k němu byl možný přístup ze všech stran.

Jídelní stůl Morgan   Doprava zdarma
Jídelní stůl Morgan
Doprava zdarma

Ovál

Podobně je tomu i v případě oválného stolu. K němu se pochopitelně vejde ještě více lidí a stejně jako stůl kulatý působí velmi elegantně a neotřele. Rodiče malých dětí pak jistě ocení tu skutečnost, že tento stůl nemá žádné ostré, a tedy nebezpečné hrany.

Design

Mít jasné představy o rozměrech a tvaru pochopitelně nestačí. Stůl musí do jídelny zapadnout a nesmí se vizuálně tlouct s ostatními prvky interiéru. Proto je dobré pečlivě vybírat i podle vzhledu. A s tím samozřejmě souvisí i otázka použitých materiálů.

Dřevěná klasika

Co se materiálů, z nichž jsou stoly vyráběny, týče, stále jim vévodí dřevo. Zejména pak stoly z dřevěného masivu jsou trumfovou kartou, kterou když v jídelně zahrajete, rozhodně sklidíte úspěch. Dřevěný masiv má mnoho výhod. Vydrží takřka cokoliv a sloužit vám bude po několik dlouhých let či dokonce dekád. Navíc svým jedinečným vzezřením zútulní váš domov a notně přispěje k jedinečně hřejivému pocitu domova. Pořídit si pak můžete stůl třeba z levnějšího smrku, pevného dubu nebo exotického mahagonu či palisandru.

Halmar Jídelní stůl TIAGO, dub sonoma
Halmar Jídelní stůl TIAGO, dub sonoma

Levnější a přizpůsobivá varianta

Pokud přece jenom hledáte něco levnějšího, dobře si prohlédněte nabídku stolů z lamina. Ty rovněž vydrží leccos, zároveň váš rodinný rozpočet rozhodně tolik nezatíží. Navíc nabídka těchto stolů je prakticky neomezená, co se barev a tvarů týče. A mnohé jistě potěší i fakt, že jejich údržba je oproti stolům z dřevěného masivu opravdu velmi nenáročná.

Transparentní stolování

Do moderních jídelen se stále častěji vkrádá sklo. Tento materiál se často vyskytuje společně s dřevem nebo kovem a působí skutečně moderně. Nevýhodou může být to, že na něm budou vidět různé nečistoty.

Skutečně neotřelé materiály

Pokud hledáte něco opravdu netradičního, můžete sáhnout třeba po stolu s mramorovou deskou, stůl v betonovém dekoru a podobně. Na výběr je toho zkrátka dnes opravdu mnoho a kdo hledá, jistě najde, co najít chce.

Věříme, že se vám nakonec podaří najít ten správný stůl, u kterého se vám bude sedět jedna radost. Takže už zbývá jen uvařit vaše oblíbené jídlo, otevřít lahev vašeho oblíbeného vína a užít si první stolování se vším všudy. Bon apétit!

Nové články

Podobné články

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here