Víte, jak správně pečovat o povlečení, aby vám dlouho sloužilo?
V

Máte doma krásné povlečení, které nepoužíváte, protože se bojíte, že ho zničíte? Není to škoda? Přeci jste si ho pořídili proto, aby zdobilo vaši ložnici a postel. Tak ho pěkně vyndejte ze skříně, vybalte z obalu a šup s ním do pračky. Poradíme vám, jak se o něj starat, aby dlouho bylo tak krásné jako dneska.

Jak se o povlečení starat?

Pro naše tělo je potřebný spánek. Když ale budete spát jen pod dekou, která nebude oblečená do povlečení, pravděpodobně vás čeká dlouhá noc. Budete se budit ze spánku, protože ne všechny deky jsou příjemné na dotek.

Na kvalitě záleží

Povlečení nejde vybírat jen pohledem. K čemu vám bude povlečení s kytičkami nebo jiným vysněným motivem, které použijete jen jednou, protože se po vyprání srazí, ztratí barvy a tvar? Prvním pravidlem tak je vybírat jen kvalitní povlečení.

Víte, že kvalita povlečení záleží na použitých vláknech? Ani gramáž vám totiž neprozradí všechno. Opravdu kvalitní povlečení je vyrobeno z příze s dlouhými a tenkými vlákny.

Zaměřeno na materiál

I tady se dá udělat chyba. Některé materiály škrábou, koušou, kloužou a vy se pod nimi prostě nevyspíte. Vybírejte materiály šetrné k pokožce, které sají vlhkost a jsou prodyšné. Nebudete se pod nimi potit a vyspíte se do růžova.

Náš tip: Mezi nejoblíbenější materiály patří klasická bavlna, flanel, krep, mikrovlákno i bavlněný satén. Zkuste je.

Pračka

Před prvním použitím povlečení vyperte

A ideálně hned dvakrát. Při praní z něj totiž odstraníte zbytkové barvy a nečistoty z výroby.

  • Prostudujte si štítek údržby.
  • Než dáte povlečení do pračky, otočte ho naruby a zapněte knoflíky nebo zip.
  • Pračku nastavte na 40°C.
  • Použijte šetrný prací prostředek.
  • Na aviváž zapomeňte.
  • Když je povlečení vyprané, přichází na řadu sušení. Kdo preferuje sušičku prádla, měl by zvolit ten nejšetrnější program. Lepší je ale povlečení sušit na čerstvém vzduchu.
  • Nevyvěšujte ho za rohy, povlečení by mohlo ztratit tvar.
  • Sušte ho jen nezbytně nutnou dobu, i povlečení může přeschnout.
  • A co žehlení? Záleží na materiálu. Některé povlečení vyžehlit musíte (třeba to klasické bavlněné), u jiného je to zakázané (například krepové povlečení).

Víte, že některé povlečení schne rychlostí blesku? Je to třeba povlečení z mikrovlákna, které je lehoučké jako hedvábí a uschne tak rychle, že ho ještě týž den můžete znovu použít.

Jak často povlečení prát?

Povlečení by se mělo prát ideálně jednou týdně, protože se na něm během spánku hromadí nečistoty a bakterie. Kdo by s nimi chtěl spát? To samé platí i pro prostěradlo. Prodloužíte tím jejich životnost.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here