Víte, co je to vintage styl? Možná okouzlí i vás!
V

Mnoho lidí si ho plete s retro stylem. Ti, kdo ho skutečně znají, však vědí, že jeho pochopení je mnohem hlubší. Řeč je o takzvaném vintage stylu, který v posledních letech okouzlil velké množství lidí. A možná okouzlí i vás! V následujících řádcích se budeme zabývat nejen jeho charakteristikou, ale podíváme se také na některé pokoje zařízené ve stylu Vintage.

shutterstock 1498735376

Charakteristika Vintage stylu

V rámci charakteristiky Vintage stylu je nejdůležitější pochopit jeho rozdíly ve srovnání s retro stylem.

Nezapomeňte: Zatímco doplňky v retro stylu jsou nové, staře vypadající doplňky, doplňky ve stylu vintage mají skutečně ještě trochu stáří. Mají v sobě příběh, dýchají minulostí a na jejich vzhledu je to znát.

Materiály a barvy charakteristické pro vintage styl

Vintage styl nebo doplňky ve vintage stylu se vyznačují zejména masivním dřevem. Kromě doplňků z masivního dřeva však tento styl zahrnuje také předměty z kamene, kovu, keramiky nebo porcelánu.

Pokud jde o barvy, poznáte Vintage doplňky podle pastelových a tlumených odstínů. Jednoduše řečeno, barvy jsou často doslova vyleštěné, jako by je vytahovalo světlo. Je vidět, že se na nich podepsal zub času. Přesto však Vintage předměty vypadají elegantně a zachovale.

Nezapomeňte: Pro vintage styl jsou nejcharakterističtější barvy bílá, šedá, žlutá nebo zelená. Vintage doplňky však samozřejmě mohou mít i jiné odstíny.

shutterstock 1379170982

Typické prvky

Pokud jde o základní charakteristiky stylu Vintage, nelze kromě materiálů a barev přehlédnout další typické prvky. Za zmínku stojí například patinovaný povrch, který dodává Vintage doplňkům nejen eleganci, ale také luxus a prémiovost. Oblíbené jsou také škrábance, praskliny, odřené plochy a odštípnuté kusy. Zkrátka cokoli, co svým způsobem dokazuje, že daný předmět něčím prošel.

Shrnutí charakteristik Vintage stylu: Jak jsme již zmínili, doplňky ve stylu Vintage musí být staré, ale zároveň zachovalé. Můžete je také renovovat a udržovat, ale je důležité zachovat typické vlastnosti. Nesnažte se zakrýt viditelné nedostatky. Právě to je činí jedinečnými. Vintage styl nic neskrývá. Naopak, jeho kouzlo spočívá v drobných nedokonalostech, které paradoxně vytvářejí dokonalý celek.

Domácnost ve Vintage stylu

Máte pocit, že Vintage styl není nic pro váš domov? Možná vás přesvědčíme o opaku. Jedním z charakteristických ukazatelů je totiž kombinace nového a starého nábytku nebo nových a starých bytových doplňků. Zní to divně, že? Ale když se nad tím zamyslíte, dává to smysl.

Představte si, že do každé místnosti svého domova nacpete pouze nábytek a doplňky ve vintage stylu. Zaručujeme vám, že se budete cítit jako v muzeu. Jak se říká, všeho moc škodí. Najděte tedy nějaký průsečík mezi vintage kousky a moderním nábytkem. V tom případě vás vintage styl jistě okouzlí také!

Závěrečný tip: Obývací pokoj a koupelna ve vintage stylu

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Vintage styl se nejčastěji používá v obývacích pokojích a koupelnách. Proto vám ukážeme, jak by tyto místnosti mohly vypadat u vás doma:

shutterstock 223532284
  • Obývací pokoj ve Vintage stylu – pro vintage obývací pokoj jsou charakteristické masivní dřevěné vitríny s glazurou, závěsné lustry, porcelánové nádobí nebo keramické bytové doplňky – například s jemnými květinovými motivy.
  • Koupelna ve Vintage stylu – nejzákladnějším a nejdominantnějším prvkem Vintage koupelny je volně stojící vana na nožičkách. V kombinaci s nezapuštěným dřezem a mosaznými bateriemi je výsledný efekt úchvatný.
Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here