Vintage kuchyně snů – zjistěte, jak na to!
V

V dnešní době dává stále více lidí ve svých domovech prostor retro nebo vintage stylu. Na rozdíl od moderních prostorů, kterým často dominují bílé, šedé a lesklé povrchy, působí výše zmíněné styly mnohem přívětivěji a tepleji. Nicméně, proti chuti žádné námitky. Každopádně je to vintage styl, který má něco do sebe. Dejte mu šanci i u vás doma. Co takhle vintage kuchyň vašich snů? Řekneme vám, jak na to.

Věděli jste, že retro a vintage styl nepředstavují stejný směr? Zatímco přívlastek vintage vypovídá o starých předmětech, které byly reálně poznamenány zubem času, retro předměty jsou nové, ale navržené tak, aby vypadaly staře. Můžete je tedy získat prakticky kdekoli na trhu.

S opravdovými vintage kousky je to trochu složitější. Pokud jste je nezdědili po rodičích, prarodičích nebo praprarodičích, můžete se poohlédnout po různých bazarech, starožitnictvích nebo antikvariátech. Určitě najdete něco, co se hodí k vašemu domovu. Možná jen do kuchyně.

shutterstock 1060680920

Co je charakteristické pro Vintage styl?

Vintage styl se vyznačuje již zmíněnými starými kousky, zejména nábytkem, na kterých je patrný zub času. Mohou být opotřebované, oloupané, obroušené nebo poškrábané. Takto opotřebované předměty samozřejmě obvykle vyžadují zásah zkušených rukou. Pokud jim však dáte šanci, obrousíte je, vytmelíte nebo natřete, odmění se vám jedinečným designem.

Jaké předměty mají místo ve Vintage stylu?

Jedná se především o staré stoly a židle, komody, příborníky, křesla, pohovky nebo různé skříně a skříňky. Do nabídky však můžeme zařadit také například různé závěsné lustry, zrcadla nebo jídelní soupravy.

Jak na Vintage kuchyni snů?

Předchozí řádky vám již možná něco napověděly. V následujících kapitolách se však budeme zabývat konkrétněji tím, jak vytvořit kuchyni snů ve stylu Vintage.

Začněte barvami

Pokud jste se rozhodli zařídit kuchyň ve vintage stylu, měly by být její stěny pokryty jemnými a decentními barvami. V tomto ohledu jsou nejvhodnější bílé, krémové, smetanové nebo jemně nažloutlé odstíny.

shutterstock 1209809950

Co s podlahou?

Pokud máte novou kuchyň, do které chcete zakomponovat vintage předměty, tento bod se vás příliš týkat nebude. Pokud však přestavujete kuchyň, která je shodou okolností vybavena klasickou dřevěnou podlahou, rozhodně se jí nezbavujte. Poraďte se s odborníkem, zda jí lze zachránit a renovovat. Když se vám to podaří, výsledná kuchyně vám vyrazí dech.

Kuchyňská linka jako důležitý prvek

Původní kuchyňské linky jsou dnes téměř vzácností. Pokud chcete kuchyni sladit s vintage stylem, zvolte alespoň kuchyňskou linku s imitací dřeva. Nejedná se sice o historický prvek, ale vkusně zapadá do konečného designu.

Moderní retro spotřebiče

Stejně jako u výše zmíněných kuchyňských linek nejsou moderní spotřebiče typickým prvkem vintage. Pravdou však je, že retro konvice, trouby nebo lednice mohou přispět k atraktivnímu spojení vintage a retro stylu. A protože jich je dnes na trhu tolik, vybere si každý.

Starý jídelní stůl se starými židlemi

Starý jídelní stůl se starými židlemi se může stát dominantou vysněné vintage kuchyně. Umístěte jej například na starší koberec, aby byl ještě dominantnější.

Repasovaný příborník

Renovovaný příborník si rozhodně zaslouží své místo ve vysněné vintage kuchyni. Setkali jste se někdy s takovým, ale nevíte, co s ní? Vyhledejte ve svém okolí zručného řemeslníka, který to zvládne. Věřte nám, stojí to za to. Takový kus nábytku se stane každodenní pastvou pro vaše oči.

Vyzdvihněte to pomocí lustru a doplňků

Začíná se to rýsovat, že? Stále tomu však chybí krásný závěsný lustr, který už „má svůj čas“ za sebou. Zavěste ho nad historický jídelní stůl a obdivujte svou kuchyni. A nezapomeňte přidat doplňky, jako jsou staré šálky, jídelní soupravy, ubrusy a mnoho dalšího, abyste zároveň ušetřili peníze za vybavení domácnosti.

shutterstock 1848156985

Tip na závěr: Všeho s mírou

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

I v rámci Vintage stylu, resp. vintage kuchyně, platí staré dobré přísloví „všeho s mírou“. Neexistuje sice žádná rovnice nebo měřítko, kolik vintage kousků byste měli začlenit do kuchyně s moderními, minimalistickými nebo retro prvky, ale pamatujte, že všeho moc škodí. Pokud jeden prostor přeplníte příliš mnoha vintage a retro kousky, můžete si připadat jako v muzeu. Nebojte se však experimentovat. Vaší fantazii se meze nekladou.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here