Venkovský styl: Jak ho přenést do své kuchyně?
V

Venkovský styl – samotné slovo evokuje nádech nostalgické pohody a jednoduchosti. Pokud se tedy chystáte zařídit svou kuchyň ve venkovském stylu, máme pro vás spoustu tipů a rad, jak toho, že vás kuchyň obklopí teplým a příjemným prostředím jako milující náruč.

Co je to venkovský styl?

Venkovský styl, někdy také nazývaný rustikální, je inspirován životem na venkově. Hlavními prvky tohoto stylu jsou přírodní materiály, jako je dřevo, kámen nebo keramika, a tradiční dekorace, které evokují atmosféru venkovského domu. Barvy jsou většinou teplé, světlé a přírodní.

shutterstock 1363360613 1

Jak zařídit kuchyň ve venkovském stylu?

Kuchyň je základem domácnosti. Místem kde se tvoří lahodné pokrmy a setkává se rodina. O to hezčí je ji zařídit do venkovského stylu. Venkovská kuchyně nemusí být jen na chalupě nebo v domě na vesnici. Tento kus přírody a původního stylu můžete mít kdekoliv. Třeba i v kuchyni v paneláku. Pojďme se podívat jak na to.

shutterstock 1551144479

Kuchyňská linka

Srdcem každé kuchyně je její linka. Kuchyňská linka ve venkovském stylu je často vyrobena z masivního dřeva, které dodává kuchyni autentický vzhled. Můžete volit mezi různými odstíny – od světlých až po tmavé. Pro větší praktičnost zvolte dřevěné dveře s matným povrchem, které lépe odolávají otiskům prstů a jsou snadnější na údržbu.

Kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek je dalším stěžejním prvkem venkovského stylu. Ostrůvek může sloužit jako místo pro přípravu jídla, ale také jako dodatečný prostor pro uskladnění nádobí a potravin. Vybrat můžete ostrůvek s vestavěnými regály nebo zásuvkami. Důležité je, aby se ostrůvek ladil s ostatním nábytkem kuchyně, takže pokud máte dřevěnou linku, ostrůvek by měl být také dřevěný a ladit celkově s kuchyní.

shutterstock 768132658

Dekorace do venkovské kuchyně

Dekorace zahrnují vše od starožitných nádob, přes květinové aranžmá, až po obrazy. Obrazy s venkovskými motivy mohou zaujmout na zdi a vytvořit tak hlavní dekorační prvek. Na druhou stranu, drobnější dekorace, jako jsou keramické dózy na koření, dřevěné prkénka nebo květinové hrníčky, dodají kuchyni osobitý a útulný charakter.

shutterstock 1155537166

Nábytek

Co se týče nábytku, venkovský styl je o unikátnosti a jedinečnosti. Takže, jestli máte šanci získat nějaký starý nábytek, který byste mohli upravit a začlenit do kuchyně, určitě toho využijte. Stárnoucí, opotřebovaný vzhled nábytku dodá kuchyni ten pravý venkovský nádech.

Venkovský nábytek je často masivní a robustní, s využitím masivního dřeva. Kromě klasických skříněk a šuplíků může být velkým přínosem pro vaši kuchyň již zmíněný kuchyňský ostrůvek. Druhým klíčovým kusem nábytku je jídelní stůl – ideálně masivní dřevěný stůl, kolem kterého se může shromáždit celá rodina.

shutterstock 1848156985

Doplňky a textil do venkovské kuchyně

Kuchyňské doplňky a textil hrají významnou roli. Závěsy do venkovské kuchyně by měly být lehké a vzdušné, často s květinovými nebo jinými přírodními motivy. Ty dodají prostoru jemnost a eleganci. Kromě závěsů nezapomeňte na utěrky, prostírání nebo polštáře na židle, které by měly odpovídat celkovému stylu kuchyně. Vše v přírodních barvách a vzorech.

shutterstock 1121585732

Závěrečné tipy

Venkovský styl je o teplu, pohodlí a lásce k přírodě. Při zařizování venkovské kuchyně byste měli myslet na to, jaké prvky vám připomínají venkov, a jak je můžete zakomponovat do svého prostoru. Ať už se jedná o dřevěnou kuchyňskou linku, jídelní stůl nebo jen několik drobných dekorací, každý detail se počítá.

Venkovská kuchyně neznamená jen dřevo a kámen. Můžete experimentovat s různými textiliemi, keramikou, kovem a dokonce i sklem. Hlavní je, aby všechny tyto prvky spolu harmonicky ladily a vytvářely pocit útulnosti a pohodlí.

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv prvky venkovského stylu, vždy mějte na paměti, že kuchyň je místem, kde trávíme hodně času, ať už při vaření, jídle nebo jen při povídání s rodinou a přáteli. Zařiďte ji tak, aby vám byla nejvíce na míru a aby v ní bylo příjemné trávit čas.

shutterstock 286047131

A nezapomeňte na světlo. Venkovský styl miluje přirozené světlo, takže pokud je to možné, nechte do kuchyně proudit co nejvíce denního světla. V případě potřeby doplňte osvětlení o pár rustikálních lamp nebo svícnů.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Venkovský styl je o jednoduchosti, útulnosti a lásce k přírodě. Ať už se rozhodnete pro jakékoliv prvky tohoto stylu, vždy mějte na paměti, že venkovská kuchyně by měla být místem, kde se cítíte dobře. Proto při zařizování své kuchyně ve venkovském stylu nezapomeňte naslouchat svému srdci a instinktům. V konečném důsledku je to váš prostor, kde budete trávit čas, takže by měl odrážet vaše osobní preference a styl. Klíčem je cítit ase ve své kuchyni dobře.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here