Útulné bydlení inspirované továrními halami
Ú

Industriální styl bydlení získává stále více na oblibě, a to přibližně od 60. let minulého století, kdy se v již nepoužívaných a opuštěných továrnách velkých světových metropolí začali usídlovat zejména umělci a všelijak výstředně žijící bohémové.

photo 1529245903274 7a4f83b0e3a5 e1565773621886

Na nic si nehraje

Pokud si potrpíte na všelijaké dekorace, ručně vyřezávané skříňky s různými ornamenty, vyšívané dečky na stolky a podobné záležitosti, strohý a na oko drsný industriální styl pro vás, pravda, asi nebude. Byty v tomto stylu jsou zpravidla zařízené poměrně prostě. Nejčastěji používanými materiály jsou zde různé kovy, sklo, kámen, beton nebo kupříkladu cihly. I kvůli použitým materiálům jsou interiéry spíše laděny do temnějších barev, jako je šedá či dokonce černá, samozřejmě v kombinaci s přírodními barvami dřeva. Už kvůli těmto barvám by mělo být samozřejmostí, že byt disponuje opravdu velkými okny, kterými proudí světlo. Dále budou výhodou nezakryté kovové trubky, které skvěle podtrhnou industriální atmosféru. Platí, že jakákoli nedokonalost je spíše výhodou, která byt ozvláštňuje jedinečným způsobem.

Stolní hodiny Mauro Ferretti Industrial Double
Stolní hodiny Mauro Ferretti Industrial Double

Co si do takového bytu pořídit?

Máte-li prostory uzpůsobené k vytvoření jedinečné atmosféry staré tovární haly, máte napůl vyhráno, ale ne zcela. Teď je na čase vybrat takové kousky nábytku a bytového zařízení, které váš industriální pokus nezničí, ale skvěle doplní.

Nábytek

Nábytek je stěžejní součást každého bytu a je potřeba jej vybrat s náležitou péčí. V tomto případě se dívejte po opravdu jednoduchém nábytku z oceli, dřeva, skla, popřípadě i z betonu, který vám bude připadat, že by jej klidně mohli používat i dělníci v obrovských továrních halách. Co se kovu týče, vyhledávejte jej spíše v matné než lesklé úpravě. Jako skříňky vám skvěle poslouží obyčejné kovové šatní skříně, jako knihovna pak rovněž kovový regál jako z nějakého supermarketu. Typické jsou jednoduché tvary – stůl by měla tvořit jednoduchá kulatá i čtverhranná deska s rovnýma nohama. Vždy tedy dbejte především na jednoduchost a strohost všech kusů nábytku.

274708 vidaXL 3ks set nábytku do obývacího pokoje, masivní akáciové dřevo
274708 vidaXL 3ks set nábytku do obývacího pokoje, masivní akáciové dřevo

Doplňky

Rozhodně se zaměřte na světla. Ta podtrhnou charakter vašeho bytu. Na trhu je pak mnoho druhů lustrů inspirovaných právě životem v továrně. Sáhněte po nich. Pověste si do bytu nějakou barevnou grafiku z 60. let a hodiny jako z nádražní haly. Skvělé budou i všelijaké cedule, jako je „únikový východ“ nebo „exit“.

Lampa závěsná Edison Loft
Lampa závěsná Edison Loft

Industriální styl vám zkrátka rozhodně má co nabídnout a věřte, že si jej opravdu oblíbíte. Protože, ač to tak na první pohled nevypadá, chladné zdivo, beton a sklo vytvoří neuvěřitelně hřejivý pocit útulného domova.

 

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here