Tak zní slova známé písně Dělání z české pohádky Princové jsou na draka, kterou otextoval Jaroslav Uhlíř. Text písně začíná: “Když máš srdce zjihlé, když máš potíže,…” Ale upéct si domácí chleba můžete kdykoliv, tedy nejenom ve chvílích, kdy je vám smutno a chcete činností zahnat splín.
Teď asi váháte, zda si najít recept na internetu a upéct si chleba “po domácku” ručně, nebo zkusit přenechat práci chytrému domácímu pomocníkovi – pekárně. Říká se, že čas jsou peníze a my s tím souhlasíme. Zatímco bude pekárna míchat těsto, vy se můžete věnovat nějaké duchaplnější zálibě či se vzdělávat.
Několik výhod domácí pekárny
Díky pekárně ušetříte hned dvakrát. První případ s časem jsme naznačili už výše. Ale pokud využijete služeb pekárny či jiného hnětacího robota, nezašpiníte tolik nádobí, než kdybyste si připravovali těsto v ruce.
Navíc, dnešní domácí pekárny na trhu vám neupečou pouze chutný chleba. Dá se v nich připravovat daleko více potravin. Podívejte se na programy, které má implementované vámi zakoupená pekárna. Základní jsou zcela jistě na různé typy chlebů. Speciální zase dokáží připravit zákusky, kynuté koláče nebo vánočky. Dokonce najdete i programy na přípravu marmelád nebo šťáv z domácího ovoce. Ve vybraných pekárnách existují programy i na přípravu mléčných produktů, jakou jsou jogurty, sýry a domácí kvásek.
Odborníci i kuchaři se shodují, že těsto v pekárně se kvalitněji propracuje než v domácím robotovi. V ruce to jistě zvládnete taky, ale více se zapotíte. Pekárna vytváří “vlahou kouli”, která se převaluje a točí na háku. Hnětací hák je tak důležitou součástí každé zakoupené pekárny.
Jak si vybrat správnou pekárnu
Pokud jste se rozhodli si koupit nového pomocníka do domácnosti, pak myslete na následující parametry při jeho nákupu:
- Velikost chleba – závisí na rozměrech formy, která je v pekárně. Nejčastěji se uvádí hmotnost chleba, který dokáže robot upéct. Na trhu seženete pomocníky, které vám připraví chleba o hmotnosti 500 až 1800 gramů.
- Jak složité je pekárnu ovládat – prohlédněte si displej zakoupeného pomocníka. Nejčastěji narazíte na 6 až 8 tlačítek, které jde ovládat na dotykovém displeji. Rovněž si zkontrolujte, kolik různých programů vaše pekárna podporuje.
- Spotřeba pekárny – uvádí se, že příkon pekárny během pečení průměrného chleba (včetně míchání těsta) je někde mezi 0,2 až 0,5 kWh.
Na závěr vám dáme jednu radu, aby se pečivo krásně upeklo. Do pekárny musíte vlít nejprve všechny tekuté složky, teprve potom přijdou na řadu ty sypké – droždí, mouka, cukr, sůl a další koření, jako například kmín. Naopak to nedělejte, neboť hnětací hák by se díky svému umístění nemusel dostat k mouce, která zůstala na dně nádoby.