Umíte vybrat správnou velikost lednice?
U

Hlavní úkol kuchyňské lednice v běžné domácnosti je zcela jasný. Uchovat všechny potraviny dlouho čerstvé a připravené ke konzumaci. Bohužel ke splnění takové výzvy musí mít lednice správnou kapacitu. Do příliš malé lednice se vám nepodaří naskládat jídlo pro celou rodinu, příliš velká lednice je zase dražší a spotřebuje více elektrické energie. Víte, jak vybrat správnou velikost?

Kuchyně v moderním stylu
Kuchyně v moderním stylu

Základní pravidlo

Mezi klíčové parametry lednice patří kapacita, uspořádání vnitřních prostor, spotřeba energie a design. Najít takový model, který vám bude po všech stránkách vyhovovat, není vždy jednoduché. V každém případě byste však neměli zapomínat na jedno doporučení. Pro každého člena domácnosti, které bude lednice sloužit, by mělo být vyhrazeno přibližně 60 až 70 litrů. U lednic s mrazničkou přidejte dalších 15 litrů mrazícího prostoru. Jinými slovy menší rodině o dvou lidech by měla stačit lednice s kapacitou kolem 120 litrů a mrazákem o objemu 30 litrů.

Bosch KCE40AR40 chladnička/mraznička, wine red metallic
Bosch KCE40AR40 chladnička/mraznička, wine red metallic

Moderní lednice pro malé rodiny

Když již znáte vhodnou kapacitu lednice, je čas zaměřit se na další parametry. Naštěstí neplatí, že menší rodiny se musí spokojit se základními modely. Dokonce i lednice s výškou do 50 cm dokáží nabídnout tichý chod, automatické odmrazování, antibakteriální povrch a další vymoženosti, na které byl zákazník dříve zvyklý pouze u velkých lednic. U malé lednice určitě preferujte úspornější energetickou třídu.

Beko Vestavná chladnička BU1101HCA
Beko Vestavná chladnička BU1101HCA

Pro rodiče a dvě děti

Čtyřčlenná rodina si vystačí s lednicí o celkové kapacitě kolem 350 litrů. Kombi varianty nabízející chladničku společně s mrazákem jsou oblíbenou volbou. Novinkou a skvělou vymožeností je tzv. nulová zóna. Tento oddělený prostor slouží v chladničce k uchování potravin při teplotě kolem 0 °C. To se hodí pro různá masa či ryby. Chytřejší ledničky si dokáží automaticky měnit teplotu podle množství potravin. Výjimkou není ani chytré zchlazení nově vložených potravin.

HAIER HB22 FWRSS AA-SBS
HAIER HB22 FWRSS AA-SBS

Je vás doma více?

Na trhu dokážete sehnat modely s kapacitou kolem 500 až 600 litrů. Většinou se jedná o tzv. americké lednice (dvoukřídlé), které uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky. Kromě velkého množství funkcí bývá k dispozici také výrobník ledu. Pro rodiny s šesti a více členy jsou takto velké lednice trefou do černého. Pokročilé modely dokáží šetřit energii, a proto nemusíte mít obavy, že by se vám jejich provoz výrazně prodražil.

Lednici nelze nafouknout

Možná si říkáte, že nějakých 70 litrů na osobu je zbytečně moc. Jenže pak přijdou různé oslavy a svátky, během kterých budete rádi za každé volné místečko v lednici. Už jen takový hrnce s jídlem na další dny dokáže zabrat jednu celou polici, a proto neváhejte investovat do lednice schopné uskladnit nárazově i více jídla, než doma průměrně máte.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here