Úklid zahrady snadno a bez bolesti
Ú

Zahrada to je nejen pastva pro oči, ale také neustálá práce. Jen málokdy se stane, že by na zahradě nebylo co dělat. Někteří to milují, pro jiné to je nutné zlo. Úklid zahrady však nemusí být nutně dřina. S dobrými pomocníky a promyšleným uspořádáním je možné si celou situaci usnadnit.

uklid zahrady

Pokud máte zahradu obehnanou živým plotem, několikrát do roka řešíte co s odpadem, který vzniká při jeho stříhání. Kvalitní nůžky jsou samozřejmostí. Výsledný odpad, kterého je někdy opravdu dost, je v dnešní době po většinu roku zakázáno pálit. Mnoho měst a vesnic už sváží bioodpad, kterým ostříhané větvičky živého plotu zaručeně jsou. Avšak při jednom stříhání si mnohdy nevystačíte ani se dvěma popelnicemi.

Drtič pomůže s mulčem, kompostér s humusem

Užitečnými pomocníky jsou drtič nebo štěpkovač, který vše rozdrtí na jemno. Takto vzniklý materiál pak můžete velmi ekologicky použít do kompostu, nebo jako mulč pod keře a stromy. Trh nabízí i velmi výkonné stroje, které si snadno poradí i s 8 cm větvemi. Takové větve rozdrtí na větší štěpku a ty jde následně použít jako palivo do krbových kamen.

Hecht 050GAH9L - zahradní nůžky
Hecht 050GAH9L – zahradní nůžky

Ani listí, posekaná tráva nebo slupky ze zeleniny nemusí končit v odpadcích. Mohou ještě dobře posloužit jako kvalitní humus. Zahradní kompostér si můžete postavit z palet, nebo koupit hotový stavebnicový výrobek. Na výběr je několik velikostí s dobře propracovaným systémem ventilačních otvorů.

Ať je jaro, léto, podzim nebo zima, na zahradě je stále co dělat. S kvalitními pomocníky jde práce od ruky. Při výběru zahradního nářadí mějte na paměti několik bodů. Mělo by být pohodlné k držení, což zajistí ergonomická rukojeť. Také délku násady je důležité zvolit správně vzhledem k výšce postavy. Příliš krátká, nebo naopak příliš dlouhá rukojeť znesnadní každou práci. Správně zvolený nástroj výrazně snižuje únavu a svalové napětí ramen a těla.

Trio zahradních lopatek
Trio zahradních lopatek

Multifunkční nářadí šetří svaly i místo

Pokud se práci na zahradě účastní více lidí různých velikostí, nezoufejte. Nemusíte hned kupovat vícero nářadí. Vystačíte si s multifunkčním nářadím, které má možnost výměny rukojetí i obslužných prvků. S jedním nástrojem tak zvládnete několik pracovních úkonů a ještě k tomu ušetříte peníze za úložný prostor.

FZR 2011-E Elektrická sekačka FIELDMANN
FZR 2011-E Elektrická sekačka FIELDMANN

Tráva v období dovolených roste jako divá. Aby byla krásná a stále zelená, je třeba ji přihnojovat, zalévat a pravidelně sekat. Máte rozlehlou zahradu a sečení trávy není vaše oblíbená činnost? Sekačka s pojezdem vám práci usnadní. Nejenže ulehčí vašim svalům, ale sekání tak bude snadné i pro ženu.

V období dovolených je na užitkové zahradě mnoho práce. Dozrává ovoce i zelenina. Aby vám šla práce od ruky, využijte na třídění výpěstků dřevěné bedýnky, které snadno uskladníte ve sklepě.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here