Udržte si v bytě teplo i během zimních měsíců

0

Sychravo a vlezno v zimních měsících může pořádně zamrazit. Pokud toužíte po idylické atmosféře chmurných večerů ve vašem útulném doma, kde si v klidu a hlavně v teple zachumláte a bude vám příjemně, začtěte se do našich tipů, jak vykouzlit útulnou a hřejivou atmosféru, která nedá šanci ani těm největším zimomřivkám. 

Hřejivo a útulno chce mít doma snad každý. Kromě toho, že zapnete topení na maximum (což není úplně ekonomicky nejvýhodnější), ale můžete teplo domova podpořit i zdánlivými maličkostmi, které dokáží divy. A pak věřte, že každý večer s plískanicí za oknem bude příjemnější a vy si tak doma budete libovat v teple a klidu. Tak vydechněte, odprostěte se od stresu a na chvíli se zastavte u našich tipů. 

1. Nejdříve se zaměřte na okna 

Pokud máte doma méně stupňů, než byste chtěli, nejdříve zkontrolujte, zda vám okna dobře těsní, abyste netopili Pánubohu do oken. V případě, že nemáte plastová nová okna a zjistili jste, že vám uniká teplo, můžete zvolit i nízkonákladové řešení. Izolační vlastnosti oken můžete zlepšit nalepením pěnového nebo pryžového těsnění na vnitřní stranu křídla. Odborníci radí utěsnit vždy tu nejvnitřnější hranu křídla. Koupit můžete i oboustranné samolepicí těsnění. Pokud potřebujete utěsnit spár mezi oknem a zdí, nejvhodnější je aplikace polyuretanové pěny. Řešení je ale daleko více. Od termoizolační fólie, která patří k low-costovějším řešením, až po výměnu skel, což už vyžaduje větší finanční investici. 

Teplo pomohou ušetřit i termoizolační závěsy, jejichž základem je hustě tkaný závěsový materiál (samet, žinylka). Dalším řešením jsou meziokenní polštáře se speciální náplní, které poslouží jako izolace a dekorace zároveň. 

2. Zachumlejte se do peřin 

I vaše postel si zaslouží zimní kabátek. Protože teplota v místnosti, ve které uleháte ke spánku, by se měla pohybovat mezi 16–18° (tedy obecně méně, než v jiných obývacích místnostech), měli byste teplo dohnat pořádnou přikrývkou s povlečením. Peřiny si můžete zakoupit speciální letní, zimní nebo univerzální. Největší zmrzlíci ocení právě pokrývky určené na zimu díky vysoké gramáži výplňového materiálu. 

Řešení ale existuje i v podobě povlečení a prostěradla na zimu. Spolehlivě vás zahřeje mikroflanel nebo flanel, mikroplyš, nebo bavlněný satén. Pro větší pocit útulna a tepla se zaměřte i na polštářky, plédy a přehozy na postel, které teprve vykouzlí to pravé hřejivé místo, do kterého se chcete “zababušit”. 

3. Svíčky hrají prim 

Období, kdy využijete veškeré svíčky, aromalampy a lucerničky je tady. Jemný plamínek svíček dokáže zahřát na těle i na duši, provoní místnost a navíc přispějí k té pravé domácí atmosféře. Svíčky jsou dostupné pro každého, pořídíte si je za pár korun a máte o pár hezkých večerů se svíčkou vystaráno. 

Zastánci přírodních produktů se ale těchto výsad vzdávat nemusí, nevyhovují-li jim sériově vyráběné svíčky z velkých obchodních řetězců. Klasické parafínové svíčky mohou nahradit svíčky z včelího vosku, ještě lepší varianty jsou svíčky ze sojového vosku, které vydrží hořet až o 50 % déle, než klasický. Na trhu naleznete ale i další varianty, třeba svíčky, při jejichž výrobě byl použit použitý rostlinný olej z restaurací, jsou šetrné, ekologické a navíc krásně voní.  

4. Koberce dokáží divy 

Koberec je nutnost! Zejména pokud je vám neustále zima na nohy. A nemusíte si jej kupovat v metrážovém provedení do celé místnosti. Postačí menší koberečky k posteli, které vám zpříjemní ranní vstávání, kdy nebudete muset ihned šlapat na studenou podlahu. Účel splní i koupelnové předložky, kusové koberce do obýváku anebo běhouny na schody. 

300x300-products-1416408011.gif

Kusový koberec Samba 495 taupe 60 x 110 cm
Kusový koberec Samba 495 taupe 60 x 110 cm

Hřejivé atmosféře ale můžete pomoci i dalšími kousky. Ať už to budou tlusté pletené ponožky, které vás zahřejí, šálek horkého čaje nebo kakaa nebo župan, do kterého se zachumláte, budete mít z domova místo, které bude hřejivé, útulné a zabydlené. Tak svařák na to! 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno