Účinné metody, jak odstranit zubní kámen
Ú

Kromě toho, že je zubní kámen neestetický, má také nepříznivý vliv na zdraví našich zubů. Naštěstí existují účinné metody jeho odstranění. Přečtěte si o některých z nich a zapomeňte na tento problém. Dozvíte se také, jak účinně předcházet jeho vzniku.

shutterstock 1640015341

Co je to zubní kámen?

Zubní kámen je tvrdý odvápněný povlak, který se tvoří na zubech a dásních. Vzniká, když se přirozené bakterie v ústech smíchají se zbytky potravy a vytvoří povlak zvaný zubní plak. Pokud se zubní plak neošetřuje a neodstraňuje důkladným čištěním, tvrdne a vytváří se zubní kámen.

Kromě toho, že zubní kámen není estetický, je také škodlivý pro vaše zuby. Může dokonce vést ke vzniku zubního kazu. Hromadí se v něm totiž bakterie, které poškozují zubní sklovinu.

shutterstock 2152812731

Zubní kámen a plak mají obvykle žlutohnědou barvu. Někdy však může mít hnědou až černou barvu – nejčastěji v blízkosti dásní.

Proces přeměny zubního plaku v zubní kámen trvá přibližně dva týdny. U některých lidí může tento proces trvat mnohem kratší dobu.

Jak zjistím, zda mám zubní kámen?

Pokud máte na zubech zubní kámen, pravděpodobně ho ucítíte, když si přejedete jazykem po zubech. Často se nachází pod linií dásní a někdy může způsobit otok, který krvácí.

shutterstock 1816456160

Jak odstranit zubní kámen domácími metodami

Nejúčinnějším způsobem odstranění zubního kamene je návštěva zubaře nebo dentální hygienistky. Existují však metody, kterými lze zubní kámen odstranit doma. Může to však trvat déle, protože jeho odstraňování je postupné. Před použitím domácí metody doporučujeme konzultaci s lékařem.

Jedlá soda

Jedlá soda je účinným prostředkem k odstranění zubního kamene. Pomáhá neutralizovat kyseliny způsobující zubní kámen a zároveň bělí zuby. Jedlá soda se přidává i do některých zubních past.

shutterstock 310525340

Vytvořte pastu z jedlé sody k odstranění zubního kamene. Do nádoby kápněte několik kapek vody, půl lžičky jedlé sody a smíchejte je dohromady, abyste vytvořili pastu. Poté pastu naneste na zuby zubním kartáčkem.

Při čištění zubů používejte měkký zubní kartáček a čistěte si zuby jemně, abyste nepoškodili zubní sklovinu. Stačí asi minuta kartáčování. Po dokončení tohoto procesu si vypláchněte ústa vodou.

shutterstock 568374856

Aloe vera

Aloe vera má nesčetné množství zdravotních využití. Kromě výživy pokožky a vlasů je aloe vera zdravá i pro vaše zuby. Pomáhá totiž při odstraňování zubního kamene.

Odřízněte kousek čerstvého listu aloe vera a vymačkejte gel, který se v něm nachází. Smíchejte 3 lžičky gelu s lžičkou jedlé sody a kapkou citronového esenciálního oleje.

Tímto způsobem vytvoříte pastu, která vám pomůže zbavit se zubního plaku a kamene. Naneste větší množství na měkký zubní kartáček a jemně si čistěte zuby asi 1 minutu.

shutterstock 1592211883

Pomerančová kůra

Vitamin C má vysoce antimikrobiální vlastnosti, které dokážou odstranit zubní kámen. Vysoký obsah tohoto vitaminu se nachází v pomerančové kůře. Zubní kámen odstraníte touto jednoduchou metodou.

Oloupejte pomeranč a po dobu dvou minut jej třete o zuby. Nepoužívejte velkou sílu. Ze sušené kůry můžete také vyrobit prášek, který můžete použít k jemnému čištění zubů.

shutterstock 1991630231

Odborné odstranění zubního kamene

Nejúčinnější a nejbezpečnější metodou odstranění zubního kamene je návštěva dentální hygieny nebo zubaře.

Dentální hygienik

Dentální hygienik používá k odstranění zubního kamene moderní ultrazvukové zařízení a ruční nástroje. Proces je bezbolestný, ale někdy může být nepříjemný.

Dentální hygienik nejprve provede důkladnou prohlídku vašich úst, aby zjistil, kde se zubní kámen nachází.

shutterstock 2103739001

Poté odstraní zubní kámen pomocí škrabky. Škrabka je ruční nástroj s kovovým háčkem na jednom konci. Doba potřebná k odstranění zubního kamene se může lišit v závislosti na tom, kolik zubů se na nich nachází. Většinou to však trvá jen několik minut.

Odstranění pomocí škrabky by měl provádět pouze dentální hygienik nebo lékař, aby nedošlo k poškození zubů nebo krvácení. Zubní kámen lze odstranit také pomocí ultrazvukového přístroje.

shutterstock 1739599823

Jak často mám chodit na dentální hygienu?

Na dentální hygienu byste měli chodit dvakrát ročně. U některých lidí se doporučuje častější návštěva – zejména pokud mají vyšší potenciál k tvorbě zubního kamene. Zdraví zubů ovlivňuje náš imunitní systém a celkovou funkci těla. Proto by se neměla podceňovat.

Jak předcházet vzniku zubního kamene

Správné čištění zubů, ústní hygiena a pravidelné návštěvy zubního lékaře pomáhají předcházet tvorbě zubního kamene. Kromě toho se doporučuje omezit konzumaci některých potravin, které ji způsobují.

shutterstock 1859994163

Pravidelné čištění zubů

Pokud se zeptáte svého zubaře, jak často byste si měli čistit zuby, pravděpodobně vám řekne, že nejlepší je čistit si zuby po každém jídle. Obecně platí, že byste si měli čistit zuby alespoň dvakrát denně – zejména před spaním.

Zubní nit

Čím déle se plak na zubech usazuje, tím větší je pravděpodobnost vzniku zubního kamene. Doporučuje se používat alespoň jednou denně, nejlépe před spaním.

Zubní nit pomáhá odstraňovat plak, který se nachází na méně přístupných místech.

shutterstock 757784785

Omezte konzumaci sladkostí

Chcete-li omezit tvorbu zubního kamene, dávejte si pozor na sladkosti. Bakterie v ústech milují cukr. Cukr podporuje tvorbu kyselin, které způsobují zubní plak.

Pokud neodoláte a máte chuť na sladké, ihned po jídle si vypláchněte ústa čistou vodou.

shutterstock 1488864137

Naplánujte si pravidelnou návštěvu u lékaře

Pravidelně navštěvujte svého zubního lékaře a dentální hygienistku. Dodržujte termíny dentální hygieny a zubních prohlídek. Dentální hygiena zahrnuje odstraňování zubního kamene pomocí speciálních nástrojů. Odstraní se tak i zubní kámen, který nelze odstranit doma.

shutterstock 2146238743

Dentální hygiena

Pokud budete pravidelně docházet na dentální hygienu, snížíte tím počet návštěv u zubaře. Vaše zuby budou dokonale vyčištěné, což minimalizuje problémy, které musí řešit zubař. Dentální hygiena není vůbec bolestivá a výrazně prospívá zdraví vašich zubů.

Používejte ústní vodu, která zabraňuje tvorbě zubního plaku.

shutterstock 1224300139

Vyplachování je často opomíjenou součástí zubní hygieny, která pomáhá redukovat zubní plak, a tím předcházet tvorbě zubního kamene.

Ústní voda pomáhá odstranit plak, který se právě nachází na zubech, a také ničí bakterie v ústech, které vedou k tvorbě nového plaku.

shutterstock 1212655912

Používejte kvalitní zubní kartáček

Elektrický zubní kartáček výrazně pomáhá předcházet tvorbě zubního plaku. Pro optimální výkon byste měli hlavu vyměnit každé 2 až 3 měsíce. Pokud nechcete používat elektrický zubní kartáček, vyberte si manuální zubní kartáček nejvyšší kvality. Nezapomeňte ho vyměnit každé 3 měsíce. Pokud jsou štětiny opotřebované, je třeba je vyměnit ještě dříve.

shutterstock 2133552111

Kokosový olej

Vyplachování úst kokosovým olejem pomáhá snižovat množství bakterií v ústech a udržuje tak zdravé ústní prostředí. Kokosový olej má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, které zabraňují tvorbě zubního plaku a kamene.

V rámci prevence si tímto způsobem vyplachujte ústa alespoň jednou denně:

  • Vložte do úst polévkou lžíci panenského kokosového oleje a několik minut kloktejte
  • Potom olej vyplivněte do záchodu

Pozor! Nikdy ho nevyplivujte do umyvadla. Mohlo by dojít k ucpání.

K vyplachování můžete použít také sezamový nebo mandlový olej, které však nejsou tak účinné jako kokosový olej.

shutterstock 216984226

Nekuřte

Abyste omezili tvorbu zubního kamene, nekuřte. Je prokázáno, že kuřáci mají více zubního kamene než nekuřáci.

To může být částečně způsobeno tím, že kouření omezuje schopnost ústní dutiny bojovat s bakteriemi, které způsobují tvorbu zubního plaku.

shutterstock 1724010937

Jezte dostatek syrové zeleniny

Pokud jíte hodně syrové zeleniny, pomáhá vám žvýkání při čištění zubů. Nahraďte sladké svačiny během dne zeleninou, jako je celer, mrkev a okurka.

Magda Petříčková
Magda Petříčková
Jsem freelance copywriterka, vášnivá čtenářka, pěstitelka rostlin a milovnice útulkových psů. Svými texty usnadňuji život čtenářům v řadě odvětví – od těch, ke kterým můžu přidat osobní zkušenost, až po ta, kde dané téma projedu skrz na skrz důkladnou rešerší, abyste vy už nemuseli. Když nejsem u klávesnice, toulám se přírodou, opakovaně hledám něco dobrého v lednici, i když tam nebylo nic ani poprvé, nebo čtu chytré knížky i brak.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here