Učení o prázdninách nemusí být mučení
U

Prázdniny se kvapem blíží a děti už se nemohou dočkat. Po deseti měsících usilovné práce a pravidelné docházky si zaslouží tolik očekávaný odpočinek. Jak vyřešit věčnou otázku rodičů: “Učit se i o prázdninách, nebo ne?”

uceni

Odpovědí jsou tolik známá slova učitele národa J. A. Komenského. Škola hrou. Ta zaručeně funguje. Děti pak nemají pocit, že jsou do něčeho nuceny. Přirozené učení děti podporuje v:

  • zdravém sebevědomí, důvěře v sebe sama a vlastním schopnostem
  • aktivním přístupu k životu
  • zjištění, že řada věcí, které potřebuje vědět, se nachází v dítěti samotném
  • tvořivém přistupování k zadané látce

Pojďme se podívat na hry, při kterých se děti mohou učit, aniž by se nudili.

Při cestě autem

Cesta na dovolenou bývá dlouhá a zabavit děti není vždy jednoduchý úkol. Zopakovat si dopravní značky, čísla nebo abecedu se dá jednoduše během cesty. Jedna z her může být vyhledávací. Rodiče určí písmeno z abecedy a číslo, které musí obsahovat SPZ auta. Každý pak hledá značku, která obsahuje dané zadání.

Další hrou je určování dopravních značek, nebo jejich hledání. Zadáním je najít značku “dej přednost v jízdě” nebo třeba „stopku“. Kdo jí najde, má bod.

znacka stop

Kronikář

Prázdniny jsou jedno velké dobrodružství. Byla by škoda nemít na ně vzpomínky. Psaní školák procvičí, když se stane kronikářem. Velký sešit v tvrdých deskách, péro a plno zážitků stačí k sepsání pořádné prázdninové kroniky. Celé prázdniny se dětem psát chtít nebude, proto je fajn se střídat a v některé dny to pojmout spíše výtvarně. Nakreslit, co jste prožili, nalepit kousky z letáku, kde jste byli daný den.

Pokud jste u moře na písečné pláži, můžete nenápadně potrénovat češtinu. Do písku klackem napište slabiky, nebo písmena a nechte děti spojovat slova. Stejně tak stačí napsat číslice, plusy, mínusy a nechat děti spojovat příklady do vámi zvoleného výsledku.

Něco pro trénink paměti

První hráč řekne: „Šel jsem do obchodu a koupil máslo.“ Druhý hráč celou větu opakuje a přidá další zboží, třetí hráč postup opakuje atd. Vypadává ten, kdo udělá chybu. Za špatného počasí stačí staré známé pexeso. Děti jej milují. Obměnou může být tripexeso se třemi kartami, kdy hledáte trojici, která k sobě patří. Např. auto, volant a řidič.

Podobně jde během cesty vlakem vyprávět, co jsme z okna viděli. Při cestě jsem viděl závory. Druhý hráč větu zopakuje a přidá třeba průvodčí. Pokračuje se tak dlouho, dokud někdo neudělá chybu.

Jak moc se soustředíš?

Vyprávějte dětem příběh a v průběhu do něj zakomponujte nesmysly. Ideální je oblíbená pohádka třeba o Smolíčkovi, ve které řeknete místo jelena prase divoké. Dítě vás jistě opraví, což je důkaz, že se soustředí. Navíc bude poslouchat celou pohádku s očekáváním dalších nesmyslů.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here