Nákup dobrého a kvalitního trezoru není tak snadný, jak by se mohlo na první pohled zdát. Bez objasnění pojmů se v této problematice málokdo orientuje. Před nákupem trezoru vás seznámíme s otázkami, které je třeba zodpovědět, a provedeme vás funkcemi a parametry trezorů tak, abyste si nakonec koupili ten správný a hlavně nedobytný kousek!
Sestavili jsme pro vás průvodce v pěti krocích, který vám pomůže vybrat ten správný trezor pro vaše cennosti. Na konci článku vám také poradíme s výběrem trezorového zámku.
Co potřebujete (a můžete) mít v trezoru
- hotovost, kreditní karty, cennosti
- šperky, klenoty, umělecké sbírky, dědictví
- osobní doklady (pasy, rodné listy).
- dokumenty – pojistné smlouvy, smlouvy, certifikáty
- utajované informace – požadovaný stupeň utajení podle NBÚ.
- nosiče dat (CD-DVD, CD-ROM, paměťové disky atd.)
- zbraně (krátké, dlouhé, počet kusů, munice)
- elektrické vybavení (fotoaparát, notebook)
- léky, léčiva
- klíče, bezpečnostní karty k zámkům
Pro začátek si tedy sepište vše, co by se mohlo dostat do vašeho domácího trezoru. To vám pomůže představit si objem všech vašich cenností a usnadní vám to řešení dalších otázek. Myslete také na to, že cenností může v čase přibývat, a až budete trezor vlastnit, ujistěte se, že se do něj vejde všechno, co budete potřebovat.
V závislosti na typu uložených předmětů se můžete dále zaměřit na trezory na drobné cennosti, velké trezory na dokumenty, trezory na zbraně, datové trezory apod.
Jaká bude celková hodnota uložených položek?
Po sepsání seznamu všeho, co chcete do trezoru uložit, se pokuste odhadnout celkovou hodnotu těchto položek. Tím se určí úroveň zabezpečení trezoru.
Bezpečnostní trezory a skříňky poskytují nižší ochranu proti vloupání, a proto jsou vhodné pro uložení předmětů nižší hodnoty. Jedná se v podstatě o jednostěnné kovové skříně s jednostranným uzamykacím mechanismem.
Pro vyšší ochranu cenných předmětů a dokumentů doporučujeme trezory, které již mají dvoustěnnou konstrukci a uzamykací mechanismus dveří je minimálně třístranný (tj. čepy zámku dveří zasahují do tří stran).
Je důležité si uvědomit bezpečnostní třídu trezoru – vyjadřuje stupeň odolnosti trezoru proti vloupání a čím vyšší je bezpečnostní třída, tím je trezor odolnější a bezpečnější. Kategorizace hlavních bezpečnostních tříd trezorů začíná třídou 0 a končí nejvyšší a nejbezpečnější třídou VI. Zařazení trezoru do bezpečnostní třídy musí být potvrzeno certifikátem.
Upozornění – jedná se pouze o zabezpečení proti vloupání, nikoli o ochranu proti požáru. Pokud potřebujete ochránit obsah trezoru před požárem, musíte se poohlédnout po kategoriích ohnivzdorných trezorů. Protipožární ochrana se hodnotí podle různých norem a označuje se různými stupni zabezpečení. Kromě toho je požární odolnost definována jinak pro papír a jinak pro datová média.
Kam trezor umístit
Pro svůj trezor hledejte místo, které není „na očích“, takže by měl být neviditelný.
Zamyslete se nad tím, zda máte možnost trezor zazdít do zdi nebo do podlahy – tehdy se budete dívat na trezory do zdi. Pokud tuto možnost nemáte, budete pravděpodobně vybírat mezi nábytkovými trezory. Malý trezor na cennosti a hotovost lze chytře schovat do skříně, pod stůl nebo do kuchyňské linky.
V těchto případech by však měl být do nábytku zasazen tak, aby mohl být ukotven k pevné stěně budovy. Upevnění pouze na dřevěnou stěnu nábytku nezaručuje bezpečnostní funkci trezoru; může být poměrně snadné jej odštípnout.
Větší a rozměrnější trezory by měly být umístěny a ukotveny v rohu místnosti, kde bude váš trezor chráněn pevnou stěnou ze tří stran. I zde však platí podmínka pevného ukotvení ke stěně nebo podlaze. U velkých a těžkých trezorů mějte také na paměti, že ne každá podlaha unese velkou hmotnost trezoru, a měli byste si ověřit nosnost podlahy.
Jak velký trezor zvolit
Jakmile si vyberete místo pro svůj trezor, měli byste být schopni určit maximální vnější rozměry svého budoucího trezoru (výška x šířka x hloubka). Při rozhodování o velikosti trezoru berte v úvahu také odhadovaný celkový objem předmětů, které chcete v trezoru uložit. Pozornost věnujte také rozměrům – ty je třeba porovnat s uvedenými vnitřními rozměry trezoru, protože mohou být výrazně menší než vnější rozměry.
Nejspolehlivější trezorový zámek
Uzamykací systém trezoru může být trezorový klíč, mechanický kombinační zámek nebo elektronický kombinační zámek, případně jejich kombinace. Typ uzamykacího systému nesouvisí s bezpečnostní třídou trezoru, ale vyšší bezpečnostní třídy vyžadují kvalitnější bezpečnostní zámky nebo kombinaci dvou zámků. Je to především otázka uživatelského komfortu a vašich preferencí.
Klíč k trezoru
- Výhodou zámku na klíč je snadné použití za nejnižší cenu.
- Nevýhodou může být skladování a přenášení klíče a s tím spojené riziko ztráty.
1. Elektronický zámek
Nejpohodlnější způsob otevírání trezoru představuje elektronický zámek. Ovládání zadáním číselného kódu na klávesnici je jednoduché a rychlé. Nevýhodou je napájení z baterie. Přístup k bateriím je možný zevnitř nebo zvenku (v lepším případě) dveří. Některé trezory mají navíc možnost nouzového otevření klíčem (pro případ vybití baterky nebo zapomenutého kódu).
2. Mechanický zámek
Mechanický kombinační zámek – nepotřebuje baterie a odpadají potíže s přenášením a skladováním klíčů. Tento typ zámku se však ovládá obtížněji, otevření trezoru vyžaduje soustředění a více času.