Topit? Zkuste to šetrně.
T

Před námi je topná sezóna, proto nastává ten pravý čas seznámit se také s netradičními způsoby vytápění. Co je pro nás neobvyklé, to se často setkává s názorem, že je to drahé, nekvalitní nebo třeba nevhodné. Jestliže váháte nad změnou topení pro váš dům, pak vás možná budou zajímat šetrné a originální varianty, které nám nabízí příroda. Kdo ví, třeba vás některá z nich zaujme. Přinášíme zajímavosti ze světa vytápění.

Ilustrační obrázek, zdroj
Ilustrační obrázek, zdroj

Bokashi? Proč ne!

Když se řekne hnůj, mnozí z nás si představí nezaměnitelně zapáchající organickou hmotu. Bokashi je vlastně také takový hnůj, ale naprosto bez zápachu, což je pro nás velkým plusem. Japoncům je tento pojem znám už po celá staletí. V podstatě hledali praktické využití pro nadbytky rýžového výmlatu. Nakonec došlo až k tomuto řešení – rozložená hmota lze využít jako palivo pro rodinné domy. A to nakonec není nic neobvyklého. V takovém Mongolsku se na topení používá přímo suchý zvířecí trus, protože se jedná o laciné palivo.

Horká tekutina z kompostu

Máte na zahradě vlastní kompost? Tak to vás možná zaujme jedna z dalších vzácných variant vytápění. Během kompostování teplota uvnitř dosahuje až 80°C. Ohřívaná voda v kompostu lze využít – ideálně na vytápění bazénu, zahradního domku nebo skleníku. O metodě využití složek, které v kompostu vznikají, se dočtete více, když do vyhledávačů zadáte Biomilíř.

Bioplyn je možnost

Víte, že si sami můžete vytvořit bioplyn? Při určité teplotě totiž vzniká z organických látek uzavřených v nádobě právě bioplyn. Tento plyn je možné použít jako normální plyn, tedy třeba k vaření na plynovém sporáku. Právě v rozvojových zemích je tato možnost hojně využívána. Jde o levnou možnost, která některým rodinám umožňuje snadno udržet pořádek. Zbaví se zvířecích výkalů, zbytků potravin a podobně a získají velmi cennou látku. Dokonce je přenositelná, takže není nic zvláštního potkat obyvatele s batohy bioplynu na zádech.

Topení z přírodního kamene

Velmi neotřelá a zajímavá alternativa vytápění je topení přírodním kamenem. Jak to celé funguje? Kamenný panel, který se navíc může stát vaší estetickou chloubou v interiéru, je vytápěn pomocí kabelů, tedy elektřinou. Při určité teplotě pak kámen předává teplo směrem do místnosti. Pokud tedy hledáte originální topící variantu, která je navíc ekologická, může se stát moderní kámen vaší volbou. Jde o velmi atraktivní řešení.

Teplovodní stěnové vytápění

Podlahová topení už nám jsou dobře známa. Podobnou možnost nabízí také stěnová topení. Princip stěnového vytápění je podobný jako u topení podlahou, nicméně místnost se vyhřeje mnohem dříve. Může tak být mnohem komfortnější a dokonce vám sníží náklady na vytápění.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here