Jak zabránit cizím kočkám v přístupu na zahradu? Je to jednoduché, postupujte podle těchto 12 tipů!
J

Také vám vadí cizí kočky? Pak pravděpodobně poznáte následující situaci: sedíte na zahradě za slunečného dne. Ale co cítíte? Fuj! Sousedova kočka se opět vykálela do vašeho krásného záhonu. Vaše zahrada slouží jako jeden velký odpadkový koš. Nejen že je to samozřejmě nepříjemný zápach, ale je to také velmi nehygienické. Pokud máte například děti, je pravděpodobné, že přijdou do kontaktu s kočičími výkaly. Kromě toho, že je to velmi nečisté, je to také velmi nezdravé. V tomto článku se dozvíte 12 tipů, jak zabránit tomu, aby se cizí kočky dostaly na vaši zahradu a aby se z ní stal jeden velký odpadkový koš.

Proč vyhánět kočky ze své zahrady?

Obtěžují vás na zahradě cizí kočky? To je samozřejmě špatně. Na zahradě by vůbec neměly být. Ale vysvětlete jim to. Kočičí výkaly na zahradě jsou velmi nepříjemné. Kromě toho jsou také nebezpečné pro vaše zdraví. Kočičích výkalů by se měli bát především těhotné ženy. To proto, že vás mohou nakazit toxoplazmózou. To je pro nenarozené dítě velmi nebezpečné.

Jste milovníkem ptáků? Pak máte další pádný důvod, proč chtít cizí kočky držet dál od své zahrady. Kočky přece rády chytají ptáky. Vytvořili jste si na zahradě pěkné místo, kde se můžete kochat ptáky? Pak samozřejmě chcete ptáky chránit i před sousedovou kočkou.

shutterstock 1761694022

Jak zabránit kočkám ve vstupu na zahradu? Přinášíme tipy, jak vyhnat všechny cizí kočky ze své zahrady, aniž by se majitelé koček rozzlobili.

Jak zabránit kočkám v přístupu na zahradu? 12 tipů ve zkratce:

 1. Pokrývky půdy proti hrabání koček
 2. Méně koček na zahradě díky aromatickým rostlinám
 3. Odpuzování koček pomocí pichlavých rostlin
 4. Zabarikádujte zahradu pletivem
 5. Odhánění koček pomocí vody
 6. Ultrazvuk, který udrží kočky mimo vaši zahradu
 7. Odpuzování koček pomocí kakaových skořápek
 8. Chraňte kočky před vstupem na zahradu pomocí naftalínových kuliček
 9. Odhánění koček pomocí kávové sedliny
 10. Rozptýlení koček na zahradě
 11. Ztížit kočkám přístup plotem se svislými latěmi.
 12. Bambusové tyčinky k odpuzování koček

1. Pokrývky půdy proti hrabání koček

Proč si kočky vybírají k vyměšování právě vaši zahradu? Pravděpodobně máte mezi rostlinami volný prostor, kde je volná půda. To je pro kočky ideální místo k vyprazdňování. Proto stojí za to zkusit půdu zakrýt. Čím je zahrada plnější rostlin, tím méně prostoru má kočka na hrabání. A samozřejmě je vždy příjemné si koupit nové rostliny a půdní krytiny. Máte rádi hodně zeleně? Nebo chcete ještě více barev? Existují také rostliny, které pomáhají zabránit kočkám obtěžovat. Více o tom níže.

shutterstock 1025730379

2. Méně koček na zahradě díky aromatickým rostlinám

Dalším způsobem, jak odpuzovat kočky, je použití aromatických rostlin. Rostliny se silným zápachem kočky nemají rády. Umístěte rostliny s výraznou vůní do co nejvíce míst. Pro většinu koček je to velmi nepříjemné a proto se těmto místům na zahradě rozhodně vyhýbají. V tomto ohledu se zdá, že rostliny se silnou citronovou vůní nejlépe zabraňují kočkám ve vstupu na zahradu.

Odhánějte kočky ze své zahrady pomocí následujících aromatických rostlin:

 • Geranium macrorrhizum (Čapí zobák)
 • Ruta graveolens (Grapefruit)
 • Thymus Citriodorus (tymián citronový)
 • Pelargonium graveolens (pelargonie citronová)
shutterstock 1073834636

3. Kočky nemají rády pichlavé rostliny

Není nic nepříjemnějšího než trny. Kočky si to myslí také a nerady kolem nich chodí. Naštěstí existují krásné rostliny a keře s trny, které si zaslouží pěkné místo ve vaší zahradě. Vzpomeňte si na krásné pnoucí růže nebo keřové růže s nádhernými květy. S níže uvedenými rostlinami bude prevence proti kočičím nepříjemnostem hračkou.

Odpuzujte kočky pomocí těchto pichlavých rostlin:

 • Crataegus (trnitý máj)
 • Pyracantha (Ohnivý trn)
 • Růže
shutterstock 2168143125 1

4. Zabarikádujte svou zahradu pletivem

Kočky rády používají zahradu jako záchod. Proto kočce pořádně ztížíte cestu tím, že na díry v plotě opravíte pomocí pletiva. Proto si s větší pravděpodobností vyberou snadno dostupnou zahradu, například sousedovu. Vyhánění koček ze zahrady začíná vypadat skoro jako sport. Nejlepším způsobem, jak zabránit tomu, aby kočka kálela na vaší zahradě, je zajistit, aby se na vaši zahradu vůbec nedostala.

shutterstock 2124673229

5. Odhánění koček pomocí vody

Kropíte zahradu zahradní hadicí? Nebo používáte špičkový vodní senzor? Oba tyto způsoby jsou účinné. Senzor vody je pro vás ale jednodušší než zahradní hadice. Koneckonců kočky potřebují hodně opakování, aby pochopily, že na vaší zahradě nejsou vítány. Řešením je zahradní zavlažovač, který reaguje na pohyb. Pokud kočka vstoupí na zahradu a je v dosahu senzoru, bude postříkána vodou. Toto zařízení také dobře slouží k ochraně rybníků před kočkami a volavkami.

shutterstock 1701997861

6. Ultrazvuk, který udrží kočky mimo vaši zahradu

Jednou z taktik, jak kočky udržet mimo zahradu, je ultrazvuk. Jedná se o zařízení aktivované snímačem pohybu. Vydává velmi vysoké zvuky a protože kočky dobře slyší, jsou schopny tyto vysoké zvuky vnímat. Pro kočky je to velmi nepříjemné, a proto vaši zahradu vynechávají. Tento zvuk často slyší i mladí lidé, ale opravdu velmi tiše. Toto zařízení se pravidelně používá v předzahrádkách. To vám zabrání vyhánět vlastní děti ze zahrady.

7. Odpuzování koček pomocí kakaových skořápek

Kromě použití rostlin jako půdní krytí je možné také zvolit kakaové skořápky. Kočky po těchto skořápkách nerady chodí, protože jim to na tlapkách není příjemné. Ani nemají rády jejich vůni. Kůra ze stromů nebo dřevěné štěpky jsou také zmiňovány jako prostředek, který kočky udrží mimo zahradu. Přesto se zdá, že jim vadí méně než kakaové skořápky.

shutterstock 1653311779

8. Ochrana zahrady před kočkami pomocí naftalínových kuliček

Kočky jsou velmi citlivé na určité pachy. Zápach naftalínu se kočce opravdu hnusí. Lidé naštěstí nevnímají tento zápach jako nepříjemný. Proto používejte naftalínové kuličky u všech oblíbených vstupů do zahrady. Nebo je umístěte do země v místech, kde kočky nejraději kálí. Dobrý dočasný prostředek k vyhnání koček ze zahrady.

9. Odežeňte kočky pomocí kávové sedliny

Dalším způsobem, jak vyhnat kočky ze zahrady, je rozsypat po ní kávovou sedlinu. Kočky rády hrabou tlapkami v písku. Pokud však na oblíbená místa, kde kočky hrabou, nasypete kávovou sedlinu, přilepí se jim na tlapky a to se jim nelíbí. Kočka si olizuje tlapky pořád a hořká chuť kávy pak způsobí, že se raději po vaší zahradě už procházet nebudou.

Tip: Rozsypání kávové sedliny navíc prospívá půdě a rostlinám. Dvě mouchy jednou ranou!

shutterstock 2170040863

Další domácí a zahradní prostředky proti obtěžování cizími kočkami

Existuje také spousta dalších prostředků, jak kočky udržet daleko od vaší zahrady. Pokud máte doma ocet, pokropte s ním zahradu. Zápach octa činí zahradu pro kočky neatraktivní. Dávejte pozor, abyste ho nenanesli na rostliny nebo jejich kořeny. Ocet (na čištění) je také běžným prostředkem na odstraňování plevele mezi dlaždicemi. A to z dobrého důvodu.

Zvažovali jste také pomerančovou nebo citronovou kůru? Pokud kočky nesnášejí rostliny, které voní po citrusech, citronová a pomerančová kůra jsou pro ně naprostým hororem. Bylinky, jako je česnek a pepř, které silně voní, také udrží kočky mimo vaši milovanou zahradu. Bohužel se však jedná o dočasná řešení. Protože jakmile zaprší, všechny pachy jsou zase pryč.

10. Rozptýlení koček na zahradě

Jste v koncích s rozumem? Pak je možné kočky od vašich pokladů odradit vytvořením koutku s rostlinami, které kočky milují. Tímto způsobem se vyhnou místům, kde byste je raději neměli. Existuje řada rostlin, které mají různé kočky rády.

Rostliny, které kočky milují:

 • Nepeta (Máta kočičí)
 • Cyperus alternifolius (Kočičí tráva)
 • Dianthus deltoides (Hvozdík kamenný)
shutterstock 688656943

11. Znepříjemněte kočkám život plotem se svislými latěmi

Neusnadňujte kočkám vstup na zahradu. Vyžeňte kočky ze zahrady pomocí plotu se svislými latěmi. Kočky poté mnohem obtížněji plot prolezou. Pravděpodobně je zahrada někoho jiného snadno dostupná a kočka si ji vybere. Omlouvám se všem sousedům!

12. Bambusové tyčinky k odpuzování koček

Máte na zahradě volná místa? Kočky dávají přednost prostoru pro bezstarostné hrabání.V těchto místech můžete do země zapíchnout bambusové tyče. Tímto způsobem nedáte kočkám prostor k hrabání a kočky dávají přednost prostoru pro bezstarostné hrabání. Pokud tyčinky zapíchnete pod úhlem, je to překážka, které se kočky (doufejme) vyhnou. Tímto způsobem také chráníte například zeleninovou zahradu před kočkami. Teprve potom kolem natáhněte síť

Jak udržet vlastní kočku na zahradě?

Nyní již víte, jak zabránit kočkám ve vstupu na zahradu. Ale co když naopak chcete na zahradě chovat vlastní kočky. Jako majitelé koček tak předejdete tomu, aby vaši sousedé tyto rady vůbec potřebovali.

Slyšeli jste někdy o plotě pro kočky? Je to ideální způsob, jak udržet kočky uvnitř zahrady a jiné kočky venku. Plotový drát má pouze nízké napětí, takže je i šetrným řešením ke zvířatům. Především je vyděsí. Umístěním tohoto plotu udržíte kočky uvnitř nebo vně zahrady. Kočka totiž dostane při dotyku drátu malý šok.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here