Stylová zima s kachlovými kamny
S

Jedinečná a teplá atmosféra domova, tak nějak působí tradiční kachlová kamna. Většina majitelů domů váhá, zda si pořídit krbová kamna nebo klasiku v podobě těch kachlových. Kachlová kamna jsou velmi originální, mají nesmírné kouzlo a hodí se především do rustikálních interiérů. Víte, že kvalitní kamna vytopí celý váš dům a velmi dlouho sálají teplo?

Kachlová kamna - ilustrační obrázek, zdroj
Kachlová kamna – ilustrační obrázek, zdroj

Klasická kachlová kamna nevyhřejí vzduch jako takový, ale když si dáte tu práci a pořádně je vytopíte, odmění vás příjemným teplem, které navíc udrží po dlouhý čas. Hmota kamen v podstatě pojme veškerou tepelnou energii spalin a pak ji vyzařuje také navenek. Takové houpací křeslo u kamen, sklenka svařáku v ruce – a zima na vás nemůže. Jsou to právě krby nebo kamna, jimiž dosáhnete výjimečně hřejivé nálady a vy i vaše návštěvy budete moci vychutnávat každou chvíli.

Design

Kromě toho, že jsou kachlová kamna perfektním topným tělesem pro váš dům, plní také estetický úkol – snadno se stanou nádhernou dominantou domova. Dobře postavená kamna mohou potěšit také pohledem na plápolající plameny – stačí pořídit speciální prosklená dvířka a užít si večery podobně jako u krbu. Design by se měl řídit podle vašich možností – prostorem a potřebami. Záleží, zda do kamen chcete zabudovat také třeba plochu na vaření či odpočinek.

HAAS SOHN Kachlová kamna TREVISO II černá, kachle slonová kost (0433900030000
HAAS SOHN Kachlová kamna TREVISO II černá, kachle slonová kost (0433900030000

Jaká kamna?

Kachlová kamna mohou mít různou podobu. Některá kamna vyhřívají dům sama o sobě, ta s teplovodním výměníkem však nahřívají vodu a rozvody dostanou teplo do každé místnosti, i do vzdálenějších koutů domu. Právě kamna bez výměníku nahřejí hmotu kamen a keramický obklad a sálají ještě po mnoho hodin od vyhasnutí ohně. Jestliže váháte, která kamna by se hodila pro váš domov, je možné nechat si je postavit na míru a poradit se s odborníkem – tedy s kamnářem. Ten vám totiž pomůže určit, jak na stavbu kamen a jaký typ se ideálně hodí do vaší domácnosti. A jestli od mala sníte o kamnech, na kterých byste vařili nebo si rovnou lehli za pec, sen se může stát skutečností. Stavba kamen může obsahovat troubu, varnou desku nebo místo k odpočinku, které si zkrátka zamilujete.

HAAS SOHN Kachlová kamna SKIVE II-C, černá/kachle slonová kost (0434715630000
HAAS SOHN Kachlová kamna SKIVE II-C, černá/kachle slonová kost (0434715630000

Pravidelná údržba

Stejně jako krb, i kachlová kamna je potřeba pravidelně čistit a udržovat. Kromě občasného utírání prachu je potřeba vybírat popel. Větší úklid uvnitř kamen je pak nutné provést před nebo po topné sezóně. Pokud si údržbou nejste jisti sami, nevadí. Můžete povolat zmíněného kamnáře.

Kontrola

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Vše, co souvisí s ohněm, je dobré pravidelně kontrolovat. U kamen sledujeme především těsnost dvířek a okolí. Jestliže zvolíte pohledové dvířka ze skla, čistit je musíte poměrně často – větší nánosy nečistot lze těžko omývat. Jestliže se pro kachlová kamna rozhodnete, nezapomeňte na pravidelnou revizi odborníkem, která je povinná. A to je vše, jediné, co doopravdy nakonec musíte, je užívat si příjemné chvíle u kamen.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here