Hlemýždi nebo slimáci bývají často nezvanými návštěvníky našich zahrad. Jak na ně vyzrát a jak se jich zbavit jednou provždy? Začtěte se do našich tipů na plašiče i ekologické varianty!
Pokud máte komerční nebo okrasnou zahradu, pravděpodobně vás přítomnost slimáků netěší. Tito měkkýši jsou pomalí, ale také odolní a vytrvalí. Pokud jim rostliny, které pěstujete na zahradě, vyhovují, jen tak je z ní nedostanete. Hlemýždě můžete buď pravidelně sbírat z celé zahrady, nebo jim znemožnit přístup na záhony tím, že kolem nich postavíte různé zábrany. Někteří zahrádkáři sázejí voňavé bylinky, jako je mateřídouška nebo kopr, jiní dávají přednost rozsypání rozdrcených vaječných nebo ořechových skořápek v blízkosti trsů.
Taková řešení jsou však poměrně pracná, z dlouhodobého hlediska neefektivní a zabírají mnoho času, zejména pokud máte velkou zahradu. Praktičtější možností jsou přípravky na hubení slimáků, které jsou k dispozici v několika formách. Jednou z nejpoužívanějších metod jsou granulované návnady, které působí jako jed, mohou být odolné proti dešti a vlhkosti. Jsou velmi atraktivní pro slimáky a plže, ale na druhou stranu díky obsahu hořkého bitrexu nepřitahují pozornost dětí ani domácích zvířat.
Přírodní alternativy proti slimákům
Pokud se chcete vyhnout používání chemických prostředků v boji proti slimákům a plžům, kteří se nastěhovali do vaší zahrady, je k dispozici také řada ekologických přípravků na přírodní bázi. Příkladem jsou pasti na slimáky, které fungují jako past obsahující přírodní návnadu a vodu. Za účinné ekologické řešení lze považovat i přírodní bariéru proti vlhkosti, která pohlcuje vlhkost v okolí záhonů, které tak ztrácejí atraktivitu pro slimáky a plže.
Takovou bariérou je ve skutečnosti minerální sloučenina, která mění zvyky nevítaných měkkýšů na zahradě, aniž by představovala riziko pro děti nebo domácí zvířata. V neposlední řadě lze za přírodní bariéru považovat i bariéru proti slimákům. Ta omezuje pohyb slimáků tím, že absorbuje viskózní sekrety, které jim usnadňují pohyb.