Sedací vak: Jak jej správně vybrat?
S

Sedací vaky se stávají velmi oblíbeným doplňkem domácnosti. Jsou to moderní a stylové doplňky, které se hodí do každé domácnosti. Oproti klasickým židlím se v nich vaše tělo bude cítit jako v bavlnce.

Primabag Sako mix barev
Primabag Sako mix barev

Díky unikátní výplni přilnou ke každé nerovnosti a vaše tělo se v nich dokonale uvolní. Ale ne všechny vaky se vyznačují stejnou kvalitou zpracování. Na co si máte dát pozor a podle čeho vybrat správný sedací vak, aby vydržel léta a byl pro vás tím pravým?

 

Výplň je základ kvality

Chcete-li kvalitu, hledejte tvrzené polyesterové kuličky EPS. Velikost kuliček hraje důležitou roli při slehávání vaku. Čím větší kuličky jsou, tím více se slehávají, zato si užijete větší pohodlí. Kvalitní pytle však disponují otvorem pro doplnění kuliček, takže jakmile pytel sesednete, můžete jej v pohodlí domova opět naplnit do požadované velikosti.

Velký pozor při výběru si dávejte na polyesterovou drť. Jde o výplň, která se velmi snadno slehne a má tendenci vířit prach (prášit), takže ve výsledku je zdraví škodlivá.

 

Nylon jako správná volba

Nylonový sedací vak je sice dražší, ale má mnoho plusů. Je vysoce odolný, nepromokavý a přesto příjemný na dotek. V horkých dnech se v něm nebudete potit.

K výběru jsou samozřejmě také levnější varianty z bavlny nebo manšestru, které však vyžadují větší péči a jejich odolnost je slabší oproti nylonu. Nejčastěji natrefíte na pytle z polyesteru, které se velmi snadno udržují jako vaky z nylonu. Snadnou údržbu skýtají také koženkové nebo kožené pytle.

Sedací pytel, vak křeslo KEIKO S, nylon NC2
Sedací pytel, vak křeslo KEIKO S, nylon NC2

 

Steh je důležitý

Velkým obloukem se vyhněte vakům, které jsou šité jednoduchým stehem. Kvalitu poznáte podle dvojitého nebo trojitému švu. Určitě doma nechcete mít hromadu polyesterových kuliček, které se zakutálejí po celém bytě.

 

Jak čistit sedací vaky?

Údržba se odvíjí od typu materiálu, ze kterého jsou vaky a pytle ušité. Potah určitě nepatří do pračky. Pokud jste zakoupili pytel ze 100% polyesteru, pak k údržbě postačí navlhčená houbička s trochou přípravku na čištění textilií. Poté necháte povlak samovolně uschnout. Vlhká houbička s mýdlovou vodou vám postačí i k údržbě vaků, které mají svrchní vrstvu z nylonu.

Takřka bezúdržbové jsou sedací vaky z koženky nebo kůže. Stačí je otřít vlhkým hadem. Ať máte sedací pytel ušitý z jakéhokoliv materiálu, držte se vždy údajů na etiketě. Asi nejhorší na údržbu je bavlna. Pokud vak není ušitý tak, že se dá svrchní strana sundat a vyprat, použijte šetrný čisticí prostředek a mokrý hadr nebo kartáček s jemným chlupem.

Jak jsme už zmiňovali výše, čas od času je dobré vak doplnit novou náplní. Měkoučké kuličky z nezávadného polyesteru seženete u mnoha výrobců a sami uvidíte, že s novou náplní se vám najednou bude sedět zase o něco lépe.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Tip: Bonami má v nabídce skvělé sedací vaky. Mimo to mrkněte i na jejich pufy, ty jsou opravdu vzhledově velmi povedené.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here