Samočistící sklo pod lupou. Vyplatí se jeho pořízení?
S

Mytí oken rozhodně nepatří mezi dvakrát oblíbené aktivity. Co kdyby existovala okna, která se dokáží nečistot zbavit bez vašeho přičinění? Máme pro vás dobrou zprávu. Existují! Objevte hlavní výhody a nevýhody samočistícího skla.

Residence inspirovaná severskou architekturou - zdroj
Residence inspirovaná severskou architekturou – zdroj

Mytí oken rozhodně nepatří mezi dvakrát oblíbené aktivity. Co takhle využít nového vynálezu? Objevte hlavní výhody a nevýhody samočistícího skla!

Na skleněných plochách v exteriéru a v oknech je vidět každá nečistota. Do nedávné doby bylo řešením vzít hadr a vše pravidelně mýt. Pak se však objevilo na trhu samočistící sklo, jehož název připomíná splněný sen každé hospodyňky. Funguje v praxi tak, jak by mělo? Odpověď přináší jeho představení včetně přehledu jeho hlavních výhod a nevýhod.

Jak to funguje?

V samočistící schopnosti skla nehledejte kouzla ani zázraky. Technologie je založena na tenké a pro člověka neviditelné vrstvě oxidu titaničitého, kterým je sklo potaženo. Oxid reaguje na UV paprsky denního světla a výsledkem chemické reakce je rozklad nečistot, bakterií a dalších usazenin na povrchu skla. Jakmile přijde sklo do kontaktu s vodou (nejčastěji deštěm), veškeré nečistoty díky jednolitému filmu z povrchu skla odtečou a samotné sklo rychle uschne. Výsledkem je čistý povrch bez práce. Samočistící sklo se nejčastěji díky zmíněným vlastnostem používá u fasád, lodžií, výloh či rozměrných oken v rodinných domech, kde je vyšší riziko pravidelného znečištění.

Hlavní výhody a nevýhody samočistícího skla

Jaké jsou výhody zmíněné technologie? Unikátní vrstva samočistícího skla je odolná a nevyžaduje žádnou speciální údržbu. Citlivost na UV světlo je vysoká, a proto dochází k samočištění i v případech, kdy je zataženo a slunce se ukrývá za mraky. Horní vrstva rozloží silné organické znečištění. Když je sklo špinavé a déšť nepřichází, můžete ho úplně stejně umýt hadicí. Nečistoty zmizí a vy si budete užívat průzračný výhled. Sklo neztrácí samočistící schopnost ani po delším čase. Zapomenout nelze ani na příspěvek k ochraně životního prostředí, protože nebudete tak často používat vodu a saponáty.

Moderní rustikální obývací pokoj - zdroj
Moderní rustikální obývací pokoj – zdroj

Na druhou stranu musíte počítat s několika nevýhodami. Nejvýraznější je bez diskuze cena, které je v porovnání s klasickým sklem o 20 až 25 % vyšší. Někomu může vadit, že sklo se samočistící vrstvou má sníženou propustnost světla a znatelnější zrcadlivost. Při pozorování z určitého úhlu má samočistící sklo mírně namodralý nádech.

Přestanete mýt okna?

Bylo by skvělé, kdyby samočistící sklo fungovalo zcela dokonale, ale bohužel tomu tak není. Velkého znečištění a některých šmouh se sklo samo nezbaví. S takovým mytím oken se tak ve výsledku nerozloučíte, třebaže nutnost ručního mytí klesne na minimum. Samočistící technologie je skvělý vynález a rozhodně si zaslouží pozornost. Vyšší vstupní investice se vrátí v podobě času a energie, kterou můžete místo do úklidu vložit do něčeho o poznání zábavnějšího.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here