Rekonstrukci staré kuchyňské linky určitě zvládnete
R

Kuchyňská linka patří k nejnamáhanějším částem domácnosti, a proto není divu, že se na ní po nějaké době projeví opotřebení a další kosmetické vady. Co s tím, když nemáte peníze na novou a moderní linku? Vyzkoušejte udělat několik změn, kterými linku alespoň částečně osvěžíte. Už jen nalepení fólie, odmontování úchytek a výměna baterie dokáže zázraky. Taková rekonstrukce není časově ani finančně náročná.

Osvěžte svou kuchyni - ilustrační obrázek, zdroj
Osvěžte svou kuchyni – ilustrační obrázek, zdroj

Samolepící fólie do kuchyně

Jednoduchou cestou k novému vzhledu kuchyňské linky je použití samolepící fólie. Na výběr máte z mnoha různých designů od těch jednobarevných až po pestré se vzorem. Při rozhodování se zamyslete nad tím, jak chcete, aby kuchyňská linka v kontextu celého vašeho bydlení působila.

Před samotnou aplikací fólie odmontujte staré úchyty. Vzniklé otvory po šroubech můžete buď pouze začistit, nebo vyplnit tmelem. Pochopitelně záleží na tom, v jakém jsou stavu a zda-li se je chystáte znovu použít. Samotné lepení fólie je mravenčí práce vyžadující trpělivost a preciznost. Povrch linky by měl být dokonale očištěný. Fólii si vždy připravte o něco větší. Bude se vám s ní tak lépe pracovat a vyhnete se riziku, že vám fólie nevystačí na celou plochu.

Případné přesahy můžete následně odříznout podél hrany například nožem na koberce či žiletkou. Při lepení postupujte od jednoho kraje přes střed k protilehlé straně. Neodlepujte ihned veškerý podkladový papír a dávejte si pozor na vzduchové bubliny. Na vyhlazování je vhodné používat měkký hadr nebo pryžovou stěrku. Samolepící fólii dokážete nalepit i na oblé rohy. Pomocníkem vám bude fén, kterým budete opatrně zahřívat nalepovanou část fólie. Po zahřátí fólii natáhnete přes roh a co nejvíce přitlačíte k podkladovému povrchu.

Vyměnit baterii je snadné

Vzhled kuchyně výrazně ovlivňuje také dřezová baterie. Její výměna není složitá, stačí si při nákupu pohlídat rozteč, nejčastěji je to 10 a 15 cm. Před samotnou demontáží vypněte přívod vody. Odmontovat starou baterii by neměl být problém. Pokud jsou šrouby a matice rezavé, můžete na ně použít speciální sprej. Při instalaci nové baterie si dejte pozor na to, aby gumové těsnění nebylo někde shrnuté. Pozor na poškrábání, byla by škoda si novou baterii ihned poničit. Po dotažení zapněte přívod vody a vyzkoušejte, zda-li z některého závitu nekape voda. Pokud ano, závit více dotáhněte. Také zkontrolujte, zda-li sedí označení teplé a studené vody. Dle typu baterie lze označení většinou snadno prohodit.

Přišroubovat kuchyňské úchyty a máte hotovo

Fólie natažena, baterie vyměněna. Co dál? Pomyslnou třešničkou na dortu je přišroubování nových kuchyňských úchytů. K tomu vám bude stačit vrták pro vytvoření otvorů na šrouby a šroubovák. Nabídka úchytů je opravdu velmi pestrá a váš výběr by měl korespondovat s designem linky a baterie. Přišroubováním úchytů je renovace kuchyňské linky hotova a vy se můžete s úsměvem na rtech podívat na výsledek.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here