Recepty na dva míchané nápoje, které vás zaručeně osvěží
R

Léto je za dveřmi a blíží se doba grilování a zahradních party. K podobným akcím neodmyslitelně patří osvěžující koktejly, ale často se stává, že některý z hostů nemůže nebo nechce pít alkohol. Proto je vhodné připravit i nějaký nealkoholický míchaný drink, takzvaný mocktail. 

Letní míchané drinky – nealko i s alkoholem

Slovo mocktail je kombinací anglických slov mock a cocktail a dalo by se přeložit jako falešný koktejl, čímž se myslí koktejl neobsahující žádný alkohol. I mocktaily však mohou být velice chutné a ve světě se čím dále více prosazují. Svoji abstinující návštěvu takovým drinkem nepochybně potěšíte. Mnoho koktejlů se dá připravit jak v alkoholické, tak v nealkoholické verzi, takže si stačí jen připravit ingredience a každého hosta se zeptat, jakou verzi si přeje. Na dva takové letní drinky se nyní podíváme. 

Rozmarýnová Paloma – koktejl s tequilou, který chutná i v nealko verzi 

Paloma je koktejl pocházející z Mexika, jeho základem je grepová limonáda, limetková šťáva a tequila. Často se podává se solnou krustou na okraji sklenice, podobně jako se to dělá u známější Margarity. Obliba Palomy v posledních letech strmě stoupá a obzvláště v letních měsících se jí dostává podobné popularity jakou má třeba Mojito nebo jiné míchané drinky

pexels charlotte may 5946980

My si však připravíme alternativní variantu, která dobře funguje i jako nealkoholický drink. Místo grepové limonády použijeme kombinaci grepového džusu a sodovky. Náš recept bude dále obsahovat sladko-slaný sirup s rozmarýnovou příchutí. Ten si snadno připravíte doma: 

Ingredience na rozmarýnový sirup – vystačí asi na 8 drinků

 • 3 polévkové lžíce cukru
 • 1 polévková lžíce mořské soli
 • 1 snítka rozmarýnu
 • 100 ml vody

Postup: Všechny ingredience dáme do menšího hrnce a na mírném plameni mícháme tak dlouho, dokud se sůl a cukr zcela nerozpustí. Takto vzniklý sirup přecedíme abychom se zbavili kousků rozmarýnu a skladujeme v lednici. 

Malé množství soli obsažené v sirupu nám pomůže doplnit minerály, o které v horkých dnech přicházíme pocením, a současně se dobře doplňuje s ostatními přísadami v drinku. Ten si pak můžeme namíchat jako zcela nealkoholický, nebo do něj přidat tequilu. Jaký druh tequily zvolíte je čistě na vás, ale vždy vybírejte jen lahve nesoucí označení 100% de agave. Tak poznáte kvalitnější tequily, které byly vyrobeny jen a pouze z agáve a neobsahují žádný jiný zdroj cukru. 

Ingredience na rozmarýnovou Palomu:

 • 15 ml rozmarýnového sirupu
 • 45 ml grepového džusu
 • 15 ml limetkové šťávy
 • 30 ml sodovky
 • (60 ml tequila)

Postup: Do vysoké sklenice naplněné ledem postupně nadávkujeme všechny ingredience, tequilu můžeme vynechat. Drink lehce promícháme a podáváme ozdobený plátkem grepu nebo limetky. Solná krusta se v tomto případě nedělá, aby nebyl drink až příliš slaný. 

Garden Mule – letní drink s vodkou, nebo jako nealko 

Tento vyloženě letní drink je variací na koktejl Moscow Mule, který obsahuje vodku, limetkovou šťávu a zázvorovou limonádu. Existuje nepřeberné množství různých variant tohoto slavného a dnes již klasického koktejlu. Naše varianta naplno využije letní sezónu, přidáme totiž borůvky, okurky a také mátu! Šťáva z okurek je lehce nasládlá a velmi osvěžující, krásně nám propojí ostatní chutě drinku. Borůvky drink osladí a navíc mu dodají zajímavou barvu. Pokud by na vás byla zázvorová limonáda příliš štiplavá, můžete si ji naředit trochou perlivé nebo i obyčejné vody. Tento nápoj se tradičně podává ve speciálním měděném hrnečku, ale bez problémů vystačíte i s větší sklenicí. 

pexels charlotte may 5946648

Ingredience na Garden Mule:

 • 4 silnější plátky okurky
 • 8 borůvek
 • 6 lístků máty
 • šťáva z jedné limetky
 • zázvorová limonáda
 • (60 ml vodka)

Postup: Na dně sklenice podrtíme okurky a borůvky, aby obojí pustilo šťávu. Přidáme mátu a lehce ji pomačkáme. Vše zasypeme drceným ledem a zalijeme zázvorovou limonádou. Zdobíme několika borůvkami, snítkou máty nebo plátkem limetky. 

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here