Psychologie barev aneb Jak nás barvy ovlivňují?

0

Barvy jsou všude kolem nás. Tráva je zelená, sluníčko žluté, auto červené, bunda fialová, a tak bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Co si v souvislosti s barvami ale málokdy uvědomujeme, že ovlivňují naši náladu. Mají moc působit na naši psychiku a mají vliv i na naše chování.

 

Každý barvy vnímá jinak

Vnímání barev je individuální. A je jedno, zda řešíte barvu nábytku, auta, květin nebo třeba kabelky. Někdo se v blízkosti černé barvy cítí smutný, jinému vyhovuje. Stejně tak třeba červená barva. Někoho rozruší, jiný je živější a vášnivější. Vnímání barev ovlivňuje mnoho faktorů.

Mezi nimi podvědomí, poruchy receptorů, preference.  Asociace a procesy probíhající v našem podvědomí jsou neovladatelné a jedinečné. Barvy nevnímáme samostatně, ale jako celek – spolu s okolím a dalšími barvami.

Jak barvy dělíme?

Barvy můžeme dělit několika způsoby. Asi nejzákladnější dělení, které znají i děti je na teplé (červená, žlutá, oranžová) a studené (modrá, zelená).

Další dělení je na primární (žlutá, modrá, červená) a sekundární (smíchané z primárních); nebo na barvy bledé (méně intenzivní), silné (hodně intenzivní barvy – třeba černá) a neutrální (bílá, hnědá).

Jak na nás barvy působí?

Žlutá

Barva slunce, radosti a chuti poznávat něco nového. Povzbuzuje ale i uklidňuje. Symbolizuje moudrost a tvůrčí osobnost. I proto se často objevuje na stěnách našich domovů.

Oranžová

Vyvolává pocit radosti, tepla, bohatství. Barva květin, která povzbuzuje sebevědomí. Je spojována i s bezcitným hektickým rozčílením.

Růžová

Každý si s ní jistě spojuje lásku, něhu, jemnost a náklonost. Věděli jste ale, že zvyšuje chuť na sladké?

Červená

Prudká a mocná barva. Symbolizuje životní sílu, sebevědomí a lásku, ale i nebezpečí, násilí a změnu. Vznešená a slavnostní barva, která způsobuje i různé fyziologické změny jako zvýšený krevní tlak, rychlost dýchání. Podněcuje k aktivitě, proto je spojována také s různými převraty.

Fialová

Melancholická barva představující tajemství, pokoru a skromnost. Barva magie i opojení. Je směsí hodně odlišných barev – modré a červené. Podle jejich poměru je buď barvou klidu a duchovna (větší podíl modré) nebo vášně a životní síly (víc červené barvy).

Modrá

Barva klidu, tradice, věrnosti, oddanosti a vody. Patří mezi základní barvy, jejím protikladem je žlutá. Symbolizuje moudrost, nesmrtelnost, inteligenci. Uklidňuje srdeční rytmus i tělo celkově, podporuje soustředěnost, zklidňuje dýchání. Ne nadarmo se jí říká „barva klidu a odpočinku“.

Zelená

Symbolizuje nový začátek, jaro, přírodu. Zklidňuje a uvolňuje, nastoluje duševní rovnováhu. Světle zelená barva v nás může vyvolat pocit chladu, tmavě zelená zase pocit bezpečí a naděje.

Černá

Barva tmy a smutku. Na někoho působí depresivně, pro jiného je známkou elegance. Evokuje marnost a prázdnotu, pýchu i autoritativnost. Představuje konečnost – ať už nějakého rozhodnutí, nebo celého našeho bytí.

Co o nás barvy říkají?

I barvy, stejně jako řeč těla, o nás mnoho prozradí. Podívejte se do svého šatníku, jaká barva v něm převažuje?

Co říká žlutá barva?

Jste člověk pozitivního smýšlení a vyrovnaného povahy. Kreativita je vaše druhé jméno.

O čem vypovídá oranžová barva?

Jste zvídaví a energičtí. Snadno ztratíte nervy, Když se rozčílíte, metáte blesky. Na druhou stranu jste hravé povahy.

Jak je to s červenou?

Jste vášniví, impulzivní a jdete si tvrdě za svým.

Jaký je člověk, který má rád modrou?

O člověku, který má v šatníku hlavně modré věci platí, že je to kliďas, který každé své rozhodnutí několikrát zváží, než se pevně rozhodne.

300x300-products-1416408011.gif

Co vyjadřuje zelená?

Máte dobré srdce, rádi pomáháte druhým. Vynikáte svou trpělivostí a vytrvalostí.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno