Psychologie barev aneb Jak nás barvy ovlivňují?
P

Barvy jsou všude kolem nás. Tráva je zelená, sluníčko žluté, auto červené, bunda fialová, a tak bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Co si v souvislosti s barvami ale málokdy uvědomujeme, že ovlivňují naši náladu. Mají moc působit na naši psychiku a mají vliv i na naše chování.

 

Barvy e1558643359883

Každý barvy vnímá jinak

Vnímání barev je individuální. A je jedno, zda řešíte barvu nábytku, auta, květin nebo třeba kabelky. Někdo se v blízkosti černé barvy cítí smutný, jinému vyhovuje. Stejně tak třeba červená barva. Někoho rozruší, jiný je živější a vášnivější. Vnímání barev ovlivňuje mnoho faktorů.

Mezi nimi podvědomí, poruchy receptorů, preference.  Asociace a procesy probíhající v našem podvědomí jsou neovladatelné a jedinečné. Barvy nevnímáme samostatně, ale jako celek – spolu s okolím a dalšími barvami.

Abstrakt e1558643396276

Jak barvy dělíme?

Barvy můžeme dělit několika způsoby. Asi nejzákladnější dělení, které znají i děti je na teplé (červená, žlutá, oranžová) a studené (modrá, zelená).

Další dělení je na primární (žlutá, modrá, červená) a sekundární (smíchané z primárních); nebo na barvy bledé (méně intenzivní), silné (hodně intenzivní barvy – třeba černá) a neutrální (bílá, hnědá).

Jak na nás barvy působí?

Žlutá

Barva slunce, radosti a chuti poznávat něco nového. Povzbuzuje ale i uklidňuje. Symbolizuje moudrost a tvůrčí osobnost. I proto se často objevuje na stěnách našich domovů.

Oranžová

Vyvolává pocit radosti, tepla, bohatství. Barva květin, která povzbuzuje sebevědomí. Je spojována i s bezcitným hektickým rozčílením.

Růžová

Každý si s ní jistě spojuje lásku, něhu, jemnost a náklonost. Věděli jste ale, že zvyšuje chuť na sladké?

Červená

Prudká a mocná barva. Symbolizuje životní sílu, sebevědomí a lásku, ale i nebezpečí, násilí a změnu. Vznešená a slavnostní barva, která způsobuje i různé fyziologické změny jako zvýšený krevní tlak, rychlost dýchání. Podněcuje k aktivitě, proto je spojována také s různými převraty.

Fialová

Melancholická barva představující tajemství, pokoru a skromnost. Barva magie i opojení. Je směsí hodně odlišných barev – modré a červené. Podle jejich poměru je buď barvou klidu a duchovna (větší podíl modré) nebo vášně a životní síly (víc červené barvy).

Modrá

Barva klidu, tradice, věrnosti, oddanosti a vody. Patří mezi základní barvy, jejím protikladem je žlutá. Symbolizuje moudrost, nesmrtelnost, inteligenci. Uklidňuje srdeční rytmus i tělo celkově, podporuje soustředěnost, zklidňuje dýchání. Ne nadarmo se jí říká „barva klidu a odpočinku“.

Zelená

Symbolizuje nový začátek, jaro, přírodu. Zklidňuje a uvolňuje, nastoluje duševní rovnováhu. Světle zelená barva v nás může vyvolat pocit chladu, tmavě zelená zase pocit bezpečí a naděje.

obleceni e1558643443102

Černá

Barva tmy a smutku. Na někoho působí depresivně, pro jiného je známkou elegance. Evokuje marnost a prázdnotu, pýchu i autoritativnost. Představuje konečnost – ať už nějakého rozhodnutí, nebo celého našeho bytí.

Co o nás barvy říkají?

I barvy, stejně jako řeč těla, o nás mnoho prozradí. Podívejte se do svého šatníku, jaká barva v něm převažuje?

Co říká žlutá barva?

Jste člověk pozitivního smýšlení a vyrovnaného povahy. Kreativita je vaše druhé jméno.

O čem vypovídá oranžová barva?

Jste zvídaví a energičtí. Snadno ztratíte nervy, Když se rozčílíte, metáte blesky. Na druhou stranu jste hravé povahy.

Jak je to s červenou?

Jste vášniví, impulzivní a jdete si tvrdě za svým.

Jaký je člověk, který má rád modrou?

O člověku, který má v šatníku hlavně modré věci platí, že je to kliďas, který každé své rozhodnutí několikrát zváží, než se pevně rozhodne.

Co vyjadřuje zelená?

Máte dobré srdce, rádi pomáháte druhým. Vynikáte svou trpělivostí a vytrvalostí.

 

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here