Provoňte si koupelnu
P

Taky už jste to zažili. Přijdete ráno po probuzení do koupelny a první, na co tu narazíte, je nepříjemný zápach. Ve vlhkých prostorách se bakteriím daří obzvlášť dobře. Pak je jen dílem chvilky, kdy se začne linout zatuchlý zápach. Můžete se snažit vytírat podlahu i všechny další prostory sebevíc, vždy někde nějaká kapička zůstane.

Provoňte si koupelnu - ilustrační obrázek, zdroj
Provoňte si koupelnu – ilustrační obrázek, zdroj

Ale zoufat nemusíte. Kdo hledá, vždycky najde řešení. My pro vás dneska taky jedno máme. Pojďte se inspirovat, jak si provonět koupelnu tak, že se vám z vany nebude chtít ven.

Levandulová vůně

Kdo by neznal tu fialovou kytičku z čeledi hluchavkovitých. Její vůni si nejčastěji spojíme s masážemi. Ale tato výrazně aromatická rostlina byla přidávána do koupelí už v antickém Římě. Její uplatnění je ale mnohem širší než pouze do koupelnových vůní a masážních olejíčků. Například ve Francii, Itálii i Španělsku ji využívají v kuchyni. Přidává se tady do provensálského koření.

Levandulové snítky - ilustrační obrázek, zdroj
Levandulové snítky – ilustrační obrázek, zdroj

Levandule údajně svou vůní odpuzuje moly. Co takto zkusit nahradit malé váčky s látkou proti molům, co nosíme v kabelkách, kvítky z levandule?! Provoní vám šatstvo a ještě se zbavíte nepříjemného škůdce.

Le Chatelard Dárková sada: bílý froté ručníček, 100g hranaté mýdlo a mýdlenka
Le Chatelard Dárková sada: bílý froté ručníček, 100g hranaté mýdlo a mýdlenka

Do koupelny si pořiďte tekuté nebo pevné mýdlo s vůní levandule. Zajímavým dekoračním prvkem je i proutěný košíček, do kterého nasypete okvětní lístky. Fialová barva prozáří tmavou koupelnu. Ale hlavně, květy levandule mají zklidňující účinky. Věděli jste, že se přidávají do bylinkových směsí, které zmírňují bolesti hlavy a napomáhají klidnému spánku. Konečně se nebudete cítit vystresovaní a nervózní.

Šalvějová esence

Čeleď hluchavkovitých je nápadně bohatá na množství aromatických rostlin, které mají své využití v kosmetickém a lékařském průmyslu.

Šalvěj lékařská na první pohled připomíná malý keřík a pravděpodobně ji nebude pěstovat za okny, abyste si její kvítka následně umístili do koupelny. Přesto však je rostlinka žádaná i v kosmetice a využít ji můžete právě k provonění vaší koupelny. Stačí si zakoupit vonnou esenci a nechat ji v nádobce na římse v koupelně. Případně si připravte nálev sami doma. Postačí ohřát litr vody s přibližně 200 g šalvěje a přilít si ho do koupele.

Šalvěj - ilustrační obrázek, zdroj
Šalvěj – ilustrační obrázek, zdroj

Nebo si kupte zubní pastu s její příchutí. Šalvěj napomáhá s léčbou ústních i zubních zánětů. Mimochodem, zbavíte se i nepříjemného zápachu z úst. Tuto keřovitou aromatickou rostlinku naleznete i v některých šampónech. Pomáhá omezit a zejména odstranit lupy z hlavy. Konec je nepříjemnému vyčesávání tohoto “bílého bordelu.”

DW Home Vonná svíčka ve skle Aromatická šalvěj - Oakmoss Sage, 15oz
DW Home Vonná svíčka ve skle Aromatická šalvěj – Oakmoss Sage, 15oz

O tom, že šalvěj se používá i jako koření v kuchyni, se netřeba zmiňovat. Kupte si směs spolu s esencí do koupelny a provoníte si celý byt. Do koření se nedávají drobné květy ale stříbrošedé usušené lístky. Nejvíce se hodí k masu, ale ochutit můžete i sýr.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here