Proč si ne(postavit) dům na klíč

0
234

Rozhodli jste se koupit si dům? Pak zřejmě stojíte před dalším rozhodnutím. Pokud nevíte, zda postavit dům svépomocí nebo si najmout stavební firmu, poradíme vám. Představíme vám dům na klíč. Každá mince má ale dvě strany, tak se pojďme podívat nejen na výhody, ale i na úskalí spojené se stavbami na klíč.

Co je to dům na klíč?

Možná si pod domem na klíč představíte nemovitost, od které dostanete klíč, otočíte zámkem a hned se zabydlíte. Je to sice správně, ale ne úplně doslova. Dům na klíč je zcela nová stavba. Zároveň jde o činnost stavební firmy, která zahrnuje:

 • získání pozemku
 • projekci
 • inženýrskou činnost
 • kompletní stavbu domu včetně sítí, střechy, rozvodů
 • úpravu pozemku
 • kolaudaci stavby

V západních ekonomikách se už snad ani jiné stavby nestavějí a lidé tuto službu využívají často.

Domy na klíč jsou rovněž oblíbené i pro investory, kteří nemají čas a chtějí mít zdroj pasivního příjmu. Domy na klíč mohou být skvělou příležitostí k získání výnosů bez velkého úsilí.

Výhody nákupu domu na klíč

 • Dům na klíč je připraven k nastěhování. Je tedy okamžitě použitelný, čímž se zvyšuje i jeho přitažlivost pro investory. Pokud se dá nemovitost hned obývat, můžete z ní okamžitě vydělávat.
 • Jednou z nejatraktivnějších výhod domů na klíč je ušetřený čas. Váš čas je vzácný a trh s nemovitostmi může být nepředvídatelný. Nebudete se muset starat o opravy a dodržování stavebních předpisů. Určitě ale mějte časový plán a harmonogram, podle kterého se budou orientovat i stavitelé. Tím, že se stará o všechno jedna firma, budou procesy stavby hladší a méně komplikované.
breno assis r3WAWU5Fi5Q unsplash
 • Pokud svěříte stavbu do rukou poctivé realizační firmě, vězte, že nebudete muset kontrolovat dodržování stavebních norem, předpisů a použitých materiálů. Pokud si vyberete dobře, získáte dokonalý dům a kvalitní výsledek bez starostí.

Nevýhody nákupu domu na klíč

 • Zaprvé, investice do nemovitostí nejsou nikdy bez rizika. Domy na klíč mají tendenci generovat nižší výnosy než nezávislé nemovitosti dokončené podle vlastních představ investora.
 • Pokud jde o koupi domu na klíč, měli byste vědět, že to nebude levné. Domy na klíč jsou jedním z nejdražších typů nemovitostí, do kterých se investuje.
 • Máte menší kontrolu nad vzhledem, rozložením, dispozicemi. Pokud si toužíte dům vyšperkovat podle vlastních představ do nejmenšího detailu, postavte si nemovitost svépomocí.
 • Zatímco skříňky, kuchyňská linka či desky mohou vypadat na první pohled skvěle, nemusí se jednat o bezchybně vykonanou práci. Dejte si pozor i na instalatérské nebo elektrické práce, jejichž funkčnost na první pohled nemusí být vidět.

Vyplatí se investovat do domu na klíč

Dům na klíč je nepochybně skvělou volbou jak pro kupující, tak pro investory do nemovitostí. Při koupi, renovaci a stavbě domu se na povrch dostane mnoho „vnitřních procesů“, o kterých jste možná ani netušili. Dům na klíč, proto musí plně vyhovovat vašim potřebám a na jeho stavbu byste si měli vybrat spolehlivou firmu.

Myslete však na to, že i když ušetříte peníze a čas na dodavatele stavby a opravy, za nákup domu na klíč zaplatíte nemalou částku.

Tipy na koupi domu

O koupi domu se vždy promluvte s finančním poradcem. Proberte i to, jak koupě domu ovlivní váš finanční plán. Nakupovat nemovitosti, byste neměli na úkor svých dalších finančních cílů.

building 1080592 1280

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here