Přikrývky našich babiček aneb Proč jsou přírodní materiály nenahraditelné
P

Pamatujete poctivé peřiny, které mívaly naše babičky? I když je dnes nespočet moderních materiálů, ze kterých se peřiny vyrábí, mají přírodní materiály své nezastupitelné místo. Látka se nezměnila, rozdílný je způsob zpracování samotných peřin. Jsou proto výrazně lehčí a spí se pod nimi velmi pohodlně. Přírodní materiály, jako peří a ovčí vlna, mají i tu výhodu, že peřiny z nich vyrobené můžete používat celoročně, protože regulují tělesnou teplotu. Dobře totiž sají vlhkost a během dne se samovolně navrací do původního stavu.

luzkoviny

 

Péřové lůžkoviny

Peřiny bývají plněné husím nebo kachním peřím. Jaký je mezi nimi rozdíl? Oboje peří má skvělé termoregulační vlastnosti. Kachní peří bývá ale o něco levnější, a to převážně z toho důvodu, že má kratší životnost než husí. Někomu by mohl vadit i specifický pach, který se může objevit. Kromě rozdělení původu peří se dělí dále podle toho, jestli je použité prachové nebo vrchní peří, případně kombinace obojího. To prachové skvěle izoluje, vrchní peří je pevnější a poskytuje lepší oporu. Nejčastěji se peřiny plní směsí, ve které je 20 % prachového na 80 % vrchního. U výběru takové peřiny dbejte na to, aby byla prošita poctivě, jinak se peří bude sesouvat, což k nerušenému spánku rozhodně nepřispěje.

Jak se peří čistí?

Většina moderních péřových přikrývek se dá prát i v pračce, pokyny naleznete přímo u výrobku. Těmi se rozhodně vyplatí řídit. Peří ale nasaje v pračce opravdu hodně vody, takže se zvýší jeho hmotnost. Nehodí se proto prát v malých pračkách, které by to nemusely zvládnout. Jistotou je pak čištění v čistírně. Tam se nemůže stát, že by se peřina špatně vysušila, což se v domácích podmínkách stát může, navíc hrozí množení plísní.

Kombinovaný polštář BATEX - s ovčí vlnou s bavlněným potahem
Kombinovaný polštář BATEX – s ovčí vlnou s bavlněným potahem

 

Jak je to s alergiemi?

Na samotné peří má alergii jen zlomek lidí. Co většině alergiků dělá problém, je prach. A ten už většina výrobců umí odsát. Peří samotné je pak zašité do sypků, které jsou silně tkané, což zaručuje nepropustnost oběma směry. Prach a roztoči se do peřiny ani z ní nedostanou. Vše ale závisí na způsobu zpracování, takže pečlivě čtěte popisky, abyste svým alergiím nepřitížili.

 

Polštáře a přikrývky z ovčí vlny

Nejen peří hlásí návrat, stále oblíbenější jsou lůžkoviny z přírodní mykané ovčí vlny. 100% čistou vlnu používá například firma Batex, která vykupuje vlnu od lokálních chovatelů a pokračuje v zachování tradice. Vlněné peřiny jsou zdravotně naprosto nezávadné, a dokonce jsou vhodné i pro děti. Bojíte se, že bude taková peřina těžká? Naopak, běžný rozměr přikrývky váží pouhý kilogram. Pokud zvolíte více výplně, může vážit až dvojnásobek – takové peřiny udělají radost zejména zimomřivejším jedincům.

Jak se o vlnu starat?

Doporučuje se deky a přikrývky z ovčího rouna dostatečně větrat na čerstvém vzduchu. Překvapivě pak i ve vlhkém počasí. Vlna nasaje vlhkost a poté stačí, když ji jen vyprášíte. Menší znečištění zvládnete vyprat ručně ve vodě o teplotě do 25 °C. Ideální mycí prostředek by měl obsahovat lanolin, který lůžkoviny ošetří. Nikdy mokrou peřinu neždímejte, jen lehce vymačkejte a nechte uschnout ve vodorovné poloze. Vyhněte se přímým zdrojům tepla včetně přímého slunce. Silnější znečištění svěřte do rukou odborníků v čistírně. S takovou péčí vám peřina vydrží spoustu let.

 

Výhody a nevýhody přírodních lůžkovin

Přírodní materiály jsou naprosto nepřekonatelné v regulaci tělesné teploty. Během noci dokáží pojmout velké množství vlhkosti, která během dne zase samovolně vymizí. Také výborně izolují teplo. Dalším plusem je dlouhá životnost, kterou se vám odvděčí při správné péči. Péče o přírodní materiály bývá sice náročnější a čas od času je vhodné svěřit je do rukou profesionálů v čistírně, přesto si myslíme, že ta trocha práce navíc za to stojí.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here