Přesýpací hodiny zná zřejmě každý. Toto jednoduché, historické zařízení dokáže spolehlivě odměřovat určitý časový interval a nepotřebuje k tomu žádný zdroj energie, pouze zemskou přitažlivost. Ačkoli dnes existují jistě „chytřejší“ alternativy. Přesýpací hodiny mají v domácnostech stále místo coby stylový doplněk.

Mechanismus přesýpacích hodin je pochopitelný na první pohled. Klasická verze je tvořena dvěma spojenými, skleněnými nádobami ve tvaru baněk, z nichž jedna je naplněna pískem. Tato soustava je pak vsazena do jednoduché, obvykle dřevěného konstrukce. Každé přesýpací hodiny zvládnou měřit pouze jeden konkrétní a stále stejný interval. V tomto ohledu jsou však velmi přesné, čehož využívali už středověcí mořeplavci.

Trocha historie

Přesýpací hodiny mají za sebou poměrně dlouhou historii a dnes předpokládáme, že první se začaly objevovat v Evropě během osmého století našeho letopočtu. Nejpozději v 11. století se rozšířily mezi námořníky, kteří je využívali při navigaci. Přímé důkazy o existenci tohoto druhu měřiče času ale spadají až do 14. století. Konkrétně z obrazu italského malíře Ambrogia Lorenzettiho.

Nejen písek…

Ačkoli jsou pro tradiční přesýpací hodiny typické písečné náplně, dnes už lze pořídit varianty s obsahem mnoha jiných látek. Zvolit si můžete třeba tekuté nebo gelové hodiny. Samozřejmě písek patří stále k nejoblíbenějším možnostem, běžně si ale můžete vybrat z celé palety různých barev a taky zrníčka mohou mít neobvyklé podoby.

Velmi efektní jsou například moderní přesýpací hodiny, kdy náplň stoupá vzhůru, proti gravitaci. Stejně jako obsah může být variabilní i rám. Zde se nekladou meze designovým, barevným a materiálovým kreacím. Hodiny mohou být kovové, plastové, z různých dřevin nebo stylizované do různých podob. Vybrat si můžete velmi drobounké, miniaturní modely, ale stejně tak i rozměrné varianty.

Přesýpací hodiny s ohromujícím efektem - přesýpají se vzhůru - tyrkysové
Přesýpací hodiny s ohromujícím efektem – přesýpají se vzhůru – tyrkysové

K čemu jsou přesýpací hodiny?

Praktická hodnota přesýpacích hodin je dnes samozřejmě už poněkud menší než v minulosti. Ačkoli se tomuto zařízení říká „hodiny“, daleko přesnější výraz by byly „stopky“. Tomuto účelu mohou přesýpací hodiny stále sloužit, ačkoli většinou fungují jako víceméně pouze okrasný bytový doplněk.

Designové přesýpací hodiny si jistě najdou výsostné místo na příhodné poličce například v obývacím pokoji, kde je budou moci obdivovat i návštěvy. Velmi oblíbené jsou také saunové přesýpací hodiny ve tvaru teploměru. Jinými slovy je pouze na vás, kam se hodiny rozhodnete umístit, pokud budou mít na zvoleném místě dostatek prostoru k vyniknutí.

Předchozí článekNaplánujte si kuchyni snů – s rozvahou
Další článekBalkon jako místo odpočinku

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno