Přesýpací hodiny jsou stylovým doplňkem interiéru
P

Přesýpací hodiny zná zřejmě každý. Toto jednoduché, historické zařízení dokáže spolehlivě odměřovat určitý časový interval a nepotřebuje k tomu žádný zdroj energie, pouze zemskou přitažlivost. Ačkoli dnes existují jistě „chytřejší“ alternativy. Přesýpací hodiny mají v domácnostech stále místo coby stylový doplněk.

presypaci hodiny

Mechanismus přesýpacích hodin je pochopitelný na první pohled. Klasická verze je tvořena dvěma spojenými, skleněnými nádobami ve tvaru baněk, z nichž jedna je naplněna pískem. Tato soustava je pak vsazena do jednoduché, obvykle dřevěného konstrukce. Každé přesýpací hodiny zvládnou měřit pouze jeden konkrétní a stále stejný interval. V tomto ohledu jsou však velmi přesné, čehož využívali už středověcí mořeplavci.

Trocha historie

Přesýpací hodiny mají za sebou poměrně dlouhou historii a dnes předpokládáme, že první se začaly objevovat v Evropě během osmého století našeho letopočtu. Nejpozději v 11. století se rozšířily mezi námořníky, kteří je využívali při navigaci. Přímé důkazy o existenci tohoto druhu měřiče času ale spadají až do 14. století. Konkrétně z obrazu italského malíře Ambrogia Lorenzettiho.

presypaci hodiny 1

Nejen písek…

Ačkoli jsou pro tradiční přesýpací hodiny typické písečné náplně, dnes už lze pořídit varianty s obsahem mnoha jiných látek. Zvolit si můžete třeba tekuté nebo gelové hodiny. Samozřejmě písek patří stále k nejoblíbenějším možnostem, běžně si ale můžete vybrat z celé palety různých barev a taky zrníčka mohou mít neobvyklé podoby.

Velmi efektní jsou například moderní přesýpací hodiny, kdy náplň stoupá vzhůru, proti gravitaci. Stejně jako obsah může být variabilní i rám. Zde se nekladou meze designovým, barevným a materiálovým kreacím. Hodiny mohou být kovové, plastové, z různých dřevin nebo stylizované do různých podob. Vybrat si můžete velmi drobounké, miniaturní modely, ale stejně tak i rozměrné varianty.

Přesýpací hodiny s ohromujícím efektem - přesýpají se vzhůru - tyrkysové
Přesýpací hodiny s ohromujícím efektem – přesýpají se vzhůru – tyrkysové

K čemu jsou přesýpací hodiny?

Praktická hodnota přesýpacích hodin je dnes samozřejmě už poněkud menší než v minulosti. Ačkoli se tomuto zařízení říká „hodiny“, daleko přesnější výraz by byly „stopky“. Tomuto účelu mohou přesýpací hodiny stále sloužit, ačkoli většinou fungují jako víceméně pouze okrasný bytový doplněk.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Designové přesýpací hodiny si jistě najdou výsostné místo na příhodné poličce například v obývacím pokoji, kde je budou moci obdivovat i návštěvy. Velmi oblíbené jsou také saunové přesýpací hodiny ve tvaru teploměru. Jinými slovy je pouze na vás, kam se hodiny rozhodnete umístit, pokud budou mít na zvoleném místě dostatek prostoru k vyniknutí.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here