Předzahrádka, to je chlouba každého domu
P

Kdysi měl každý dům i statek menší či větší prostor před domem směrem ke komunikaci. Tato plocha nikdy nezůstala bez povšimnutí. Předzahrádky bývaly chloubou každé hospodyně. Musely kvést během celého roku a krom okrasných rostlin byly bohaté na bylinky. Dnes se dostávají opět na výsluní. Jak na ně?

predzahradka

Trvalky jsou základem

Pokud chcete zajistit celoroční pestrost, je důležité trvalky volit tak, aby kvetly během celého jara, léta i podzimu. Pro jejich výběr hrají důležitou roli nejenom barvy květin, ale i jejich vzájemný kontrast.

Jaro patří primulím, konvalinkám, srdcovkám, pivoňkám a kamzičníku. Když se slunce dostane výše na oblohu, zavoní žebříčky, ostrožek, zvonky, kopretiny a jiřiny. Astry, rozchodník a chryzantémy pak předzahrádku oživí během podzimu.

Trvalky je vhodné doplnit o voňavé květiny, jako jsou lilie nebo levandule. Stejně tak zde mají své jisté místo i bylinky. Meduňka, máta, pažitka, kopr, petržel a šalvěj slouží nejen v kuchyni, ale také jako odpuzovači hmyzu.

 

Bez údržby to jde taky

Pokud dáváte přednost bezúdržbové zahradě, pak volte raději dva až tři druhy pomalu rostoucích rostlin. Co třeba zkombinovat levanduli, echinaceu a kapradinu? Volit můžete i pomalu rostoucí jehličnany nebo převislý cedr.

Pokud se vám nechce sekat trávník, pak volte půdokryvné rostliny. Těmi jsou břečťan, barvínek, plazivé jalovce nebo jedlovec, které mají rády stín. Trocha sluníčka snesou plicník nebo bakopa a na suchých místech se bude dobře dařit vřesům a vřesovcům.

Dřeviny s výrazným zbarvením krásně dotvoří kompozici nízkého cedru a tvarovaného jehličnanu spolu s rododendronem, jehož květy ozdobí každou zahradu. Celý prostor vyplní vřesy a levandule. Cokoliv, co má být skryto, snadno schová vysoká okrasná tráva.

levandule

 

Netradiční chodníček

Průchozí plochy dotváří charakter každé zahrady. Pokud už vás nudí oblé kamínky nebo barevný štěrk zkuste barevné rozdrcené sklo. Udělá parádu spolu s květinami. Během dne se v nich budou odrážet sluneční paprsky a barevně dotvoří ráz zahrady. Kamenná nebo keramická dlažba tvoří stálici. Vsadit můžete také na dřevěné prkna nebo různě vysoké palisády, které vnesou do předzahrady zajímavé členění.

 

Oživující prvky jsou na místě

Rostliny nemusíte nutně vysazovat jen do hlíny. Pěkný efekt vytvoří i vysoké květináče, staré necky nebo dutá polena stromů. Zavěšené koše zase zkrášlí okenní římsy. Velmi elegantně vypadají i stromky na úzkých kmíncích, které dotvoří dvoupatrový efekt.

Myslete taky na malé návštěvníky z říše zvířat. Pořiďte jim malé jezírko, fontánku nebo pitko pro ptáčky.

Předzahrádku můžete ohraničit zahradním dekorativním plůtkem a plazivé rostliny mohou růst po kovovém zahradním oblouku.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here