Pravidelná péče se u kožené obuvi vyplatí
P

Kožené boty jsou stálicí v každé prodejně obuvi a měly by být součástí každého botníku. Jsou univerzální, stylové, jsou krásné pánské i dámské a milují je nejen byznysmeni, ale i alternáči, kteří chodí jen v barefootech. Kožená obuv je pro každého. Tedy pro každého, kdo je ochotný věnovat jí čas a péči. Protože právě tu potřebují. A když ji dostanou, vydrží s vámi dlouhá léta.

Čištění je samozřejmost

Naprostý základ péče o obuv je odstraňování nečistot. Ty musí pryč ne v momentě, kdy chcete v botách vyrazit do světa, ale když se v nich vrátíte domů. Právě nečistoty mohou mít devastující vliv na jakýkoliv typ bot a hlavně na ty kožené. Předtím než boty uložíte do botníku, zbavte je hrubých nečistot kartáčem a zkuste v sobě najít sílu i na nečistoty malé.

Drobnější nečistoty můžete odstranit hadříkem. Dejte ale pozor a vždycky pracujte jen se suchým hadříkem nebo ubrouskem. V této fázi péče nechcete boty zatěžovat jakoukoliv další vlhkostí, dost byste si tím totiž zkomplikovali další krok. Takže nečistoty musí pryč suchou rukou!  

Dejte botám čas schnout a vyschnout

Pečovat musíte o všechny druhy bot, u kožených ale existuje jeden super krok, který je velmi podstatný a nepředstavitelně snadný. Prostě boty necháte chvíli ležet ladem a schnout. Kožené boty hodně pracují, a proto jejich schnutí nikdy neurychlujte fénováním, sušením na topení nebo sušením na přímém slunci. Riskovali byste tak jejich popraskání a ztrátu barvy.

Obuv jednoduše střídejte s jinými druhy a dejte botám čas od času pár dnů na vyschnutí. Nemusíte se jich vzdávat denně, vysychat by měly především po “zátěži”, když je budete mít dlouhé hodiny v kuse na sobě nebo když v nich budete tančit mezi kapkami deště.

Nic jako optimální počet bot neexistuje. Naštěstí! Čím více bot máte, tím více je můžete střídat a méně opotřebovávat každou z nich. Vybírat můžete klasické kousky, anebo speciálně upravené pro podporu přirozené chůze. Nejen pánské, ale i dámské barefoot boty můžete najít třeba na webu LittleShoes.cz

Krém skryje nedostatky

Životnost kožených bot prodlužuje také pravidelné krémování a mazání. Krém je vhodné použít, když budete ošetřovat výraznější rýhy a poškození. Obvykle stačí opravdu tenká vrstva, a to i na zdánlivě hluboké šrámy, takže začínejte s malým množstvím a přidávejte dle potřeby. Vždycky si kupujte krém v odpovídajícím odstínu, aby se vám na botách nedělaly nevzhledné fleky a mapy.

Mastné produkty je dobré používat také jako prevenci proti popraskání. V takovém případě nepoužívejte krém, ale tuk. Leckoho by napadlo, že je tuk jako tuk a že můžete použít cokoliv mastnějšího. Ve vlastním zájmu si pořiďte tuk, který je přímo určený na koženou obuv. Jen takové boty skutečně změkčí a budou jim prospívat.

shoes 2831821 1920

Lesklá bota – radost ze života

Lesk vašich bot vás musí praštit do očí už v předsíni. Jakmile budete mít nakrémováno (nebo namaštěno) užijte si zasloužené kafe, botám dopřejte schnutí číslo dvě a jakmile si budete jistí, že se všechno vstřebalo jak má, sáhněte po leštidle.

Leštit můžete voskem nebo přípravkem, který je na to přímo určený. Důležité jsou hlavně krouživé pohyby! Jen těmi dosáhnete opravdu dokonalého lesku, který nejen že výborně vypadá, ale je také symbolem další vrstvy ochrany.

Impregnujte, napínejte a užijte si každý krok

Impregnace je důležitý krok, ke kterému se často lidé uchylují v opečovávacím procesu mnohem dříve. Patří ale na konec. Impregnací odpudíte spoustu nečistot a boty tak opravdu hodně ochráníte. Ale neměla by velký efekt, kdyby na ní byl ještě vosk.

Jakmile splníte i tento poslední krok, můžete boty natáhnout na napínáky, které vám pomohou boty roztáhnout a udržet jejich tvar. A máte hotovo! Celý proces se dá smrsknout do pár minut, ale chůzi v dokonalých botách si budete moci užívat dlouhé roky. A to za to určitě stojí.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here