8 nejdůležitějších bodů pro výběr aromadifuzéru
8

Chcete si doma navodit pohodovou atmosféru a zároveň si interiér příjemně provonět? V tom případě se vám může hodit aroma difuzér. Není však difuzér jako difuzér. Na trhu je několik typů. Čím se vyznačují jednotlivé druhy a jak se při koupi nezbláznit?

Co je aroma difuzér a čemu slouží

Aroma difuzér je menší přístroj, který pomocí svého mechanismu rozptyluje do prostoru různé esenciální oleje, případně pouze samotnou vodu ve formě páry. Právě tato vůně má velký vliv jak na naši mysl, tak i na naše tělo. Můžeme se jí naladit do pohodového stavu, provonět svůj interiér a zároveň zvlhčit vzduch.

Některé difuzéry mají dokonce zabudované světelné efekty, což vám rovněž pomůže při relaxaci. Podívejme se tedy nejprve na to, jaké typy aroma difuzéru vlastně existují.

TIP: Jak si zpříjemnit podzimní atmosféru ještě jinak jsme psali tady.

Typy aroma difuzéru

Aroma difuzéry můžeme rozdělit na:

  • tyčinkové
  • vzduchové, tzv. formou aerosolu
  • ultrasonické nebo ultrazvukové

Každý z těchto typů funguje na trochu jiném principu a přináší s sebou výhody i nevýhody. Pojďme si je proto podrobněji popsat.

Tyčinkovitý aroma difuzér

Tyčinkové aroma difuzéry patří mezi ty nejjednodušší a nejpoužívanější. Koupit si je můžete ve skleněné, porcelánové nebo keramické nádobce, přičemž většinou jsou již naplněné vonnou esencí. Dají se však sehnat i tyčinkové difuzéry bez náplně. V tomto případě si tak můžete koupit rovnou vaši oblíbenou vůni.

Součástí balení jsou i tyčinky. Podle velikosti prostoru a intenzity, kterou očekáváte, doporučujeme zkusit nejprve méně tyčinek a v případě potřeby doplnit další. Tento typ difuzéru funguje tak, že tyčinky do sebe postupně nasáknou vonnou esenci a tou následně provoní celý váš prostor.

vonne sviecky vonne tycinky

Vzduchový, nebulizační aroma difuzér

Velmi jednoduše se používá i vzduchový, takzvaný nebulizační aroma difuzér. Součástí každého přístroje je skleněná baňka nebo nádržka, do které se nalévá malé množství neředěného esenciálního oleje. Tento olej se následně pomocí vysokého tlaku vzduchu dostane přes Venturiho trubičku do prostředí, a to ve formě aerosolu.

Výhodou tohoto typu aroma difuzéru je koncentrovaná vůně, vhodná i do větších prostor. Už během pár minut tak můžete mít provoněnou místnost. Nevýhodou může být hlučnost, protože vzduchová pumpa během procesu vrní. Rovněž je dobré poznamenat, že tento typ difuzéru vám nezvlhčí vzduch, protože se při něm používá pouze čistá esence a žádná voda.

Ultrasonický, ultrazvukový aroma difuzér

Ultrasonický, ultrazvukový či sonický aroma difuzér funguje na principu ultrazvukové technologie. Tento typ difuzéru je vybaven nádobkou, do které se nalije voda spolu s pár kapkami esenciálního oleje. Po zapnutí přístroje se rozkmitá keramická destička, která se nachází na dně nádobky, a pomocí toho promění vodu na páru. Pára se následně uvolní do prostředí a vzduch krásně pročistí a provoní.

Tento typ aroma difuzéru funguje i jako zvlhčovač vzduchu. Výhodou je navíc i to, že při uvolňování páry nedochází k zahřívání esenciálních olejů, díky čemuž se jejich vůně nemění.

Jak funguje aroma difuzér

U jednotlivých typů aroma difuzérů jsme si vzpomněli na princip, na kterém fungují. Co všechno ale vlastně difuzéry zajišťují? Kromě uvolňování aroma do vzduchu a jeho následného provonění mají i jiné schopnosti či funkce.

  • zvlhčují vzduch – některé z nich zvlhčují vzduch, což je vhodné zejména do místností s příliš suchým vzduchem
  • zajišťují chromoterapii – koupit si víte i difuzéry, které svítí a umí měnit barvy, díky čemuž vás léčí pomocí barevného světla
  • obsahují časovač – výborným doplňkem je časovač, kterým si lze nastavit časový interval na uvolňování vůně

Jak difuzér používat

Každý aroma difuzér třeba používat přesně podle návodu přibaleného k balení. U každého typu je nejenže jiný návod užívání, ale i jiný návod na péči.

Čištění aroma difuzéru

Aby vám difuzéry fungovaly správně a dlouhodobě, třeba se o ně dostatečně starat. Údržba není nijak složitá a v každém přibaleném návodu najdete přesně popsán postup, jak na to.

  • U vzduchového difuzéru je třeba se starat zejména o skleněnou banku, resp. o skleněné trubičky, které se často zanáší usazeninami od některých typů esenciálních olejů.
  • Ultrazvukový difuzér má většinou plastovou nádobku, kterou v případě usazenin vyčistíte jednoduše a rychle. Vodnímu kameni se vyhnete tak, že po vypnutí difuzéru vylijete zbylou vodu, pokud nějaká zůstala.
  • Tyčinkovitý aroma difuzér se čistí také velmi jednoduše. Nádobku vypláchnete teplou vodou a opět do ní nalijete vonnou esenci a nové tyčinky.

Jak si vybrat ten správný difuzér

Přejděme nyní k výběru samotného difuzéru. Bez ohledu na to, pro jaký typ jste se rozhodli, případně ještě stále dumáte nad výběrem, máme pro vás několik dalších tipů, na co si při volbě aroma difuzéru dát pozor.

  1. Účinnost
    Potřebujete výkonný difuzér? Pak se při jeho výběru dívejte na jeho příkon. Ideální je nejméně 10 W. U některých aroma difuzéru uvádí velikost prostoru, pro který je určen, a to v metrech čtverečních.
  2. Design a materiál
    Pro mnohé z nás je při výběru difuzéru podstatné i to, jak vypadá. Jeho vzhled by měl totiž zapadnout do interiéru, do kterého se kupuje. Vybrat si přitom můžete z opravdu široké nabídky materiálů a barev. Hlavní je tedy nejen vzhled, ale i kvalitní materiál. Většinou se vyrábějí z plastu, dřeva, imitace dřeva, keramiky či skla.
photo 1559881230 1af605ca3f67?ixlib=rb 1.2

UPOZORNĚNÍ: U plastových aroma difuzérů si dejte pozor na příliš časté používání citrusových esencí. ty by mohly nádobku po čase poškodit.

  1. Časovač
    Zmíněný časovač má mnoho výhod. Zejména u elektrických difuzérů je vhodné, aby jím disponovaly. Budete si tak moci nastavit, jak dlouho chcete, aby vám difuzér vypouštěl páru s esencí, případně v jakých intervalech.
  2. Dálkové ovládání
    Pro maximální pohodlí vytvořili některé značky i difuzéry na dálkové ovládání. Nemusíte tak chodit až k němu, pokud ho chcete zapnout, vypnout či nastavit.
  3. Pojistka
    Velmi praktickým prvkem některých difuzérů jsou i pojistky. Ne každý je má, ale je lepší koupit si difuzér s pojistkou než bez ní. Proč? V případě, že vám v nádobce dojde voda či náplň, přístroj se jednoduše sám vypne.
  4. LED světlo
    Jak jsme zmínili, některé difuzéry se vyrábějí i s LED světlem, které může měnit svou barvu či intenzitu. Většinou je přitom světlo velmi jemné a jeho tóny jsou spíše pastelové, aby působily co nejméně rušivě.
vonne oleje esencialne oleje vyroba domaceho mydla

Výběr esenciálních olejů do aroma difuzéru

Když už jste si také vybrali, jaký aroma difuzér chcete, neméně důležitým faktorem je i správný výběr esenciálních olejů. V tomto případě je vhodné používat nejlepší 100% přírodní oleje. Éterické oleje jsou totiž na rozdíl od syntetických a chemických zdraví prospěšné a mají různé léčivé účinky. Některé dokonce čistí prostor, případně jsou vhodné jako přírodní repelenty.

Víme, že každému sedí jiná vůně a důležitá je také její intenzita. Proto je vhodné si před koupí esence vždy vyzkoušet, jak na vás daná vůně působí. Měla by vám být příjemná a ani po delší době by vás z ní neměla začít bolet hlava.

Aroma pro relaxaci vám ale nemusí poskytnout jen difuzér. Řešením jsou i svíčky s vůní, které navíc podpoří hřejivé teplo domova. Některé typy dokonce mají dřevěný knot, který při hoření praská jako opravdový krb. Jak si ale koupit svíčku přes internet, aniž byste ji viděli na vlastní oči? Čtěte obaly a vybírejte kvalitní vosk. Jak jej poznat, jsme psali tady.

Tipy, na co se při koupi esenciálních olejů zaměřit

Při výběru se soustřeďte především na to, zda je na obalu olejíčku dostatečné množství potřebných informací. Každá dobrá esence má na etiketě latinský název rostliny, místo, odkud pochází, složení a datum trvanlivosti.

Navíc oleje by se měly uchovávat v tmavých lahvičkách, aby nedošlo k jejich znehodnocení.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Na závěr si řekneme i pár tipů, jaké esence jsou vhodné pro různé příležitosti.

  • V případě, že chcete svůj domov provonět a překrýt nepříjemné pachy z kuchyně či z cigaret, vsaďte na eukalyptus, citrón, grapefruit či pomeranč.
  • Do toalet se na neutralizaci pachů výborně hodí borovice či jedle.
  • Pro relaxaci a uklidnění sáhněte po levanduli, mátě, eukalyptu či rozmarýnu.
  • Pro lepší usínání doporučujeme levanduli, mandarinku, tea tree nebo grapefruit.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here