Malý byt a knihovna, že to nejde dohromady?
M

Kupujete knížky pomalu častěji než oblečení? Četba je sice chvályhodná činnosti, která vás může obohatit hned po několika stránkách. Nicméně, pokud žijete v malém bytě, tak může nastat problém, kam s novými knížkami? Přece je nevyhodíte do sběru na papír.

– ilustrační obrázek, zdroj
Vestavěná knihovna v obývacím pokoji – ilustrační obrázek, zdroj

Jedním z řešení je přestat nakupovat tištěné knihy a začít hledat jejich digitální alternativu – eBooky. Ale praví čtenáři vám řeknou, že šustot a především vůně potištěného papíru je něco nenahraditelného. Odkládat je různě po bytě může zase působit neuspořádaně až dojmem ustavičného nepořádku. Nezbývá tedy, než dát šanci knihovničkám ve vašich malých prostorách. Podívejte se, jaké máte možnosti.

Klasické knihovny

Většina lidí si do domácnosti nejčastěji pořizuje sektorové knihovny, které pokrývají často i celou obývákovou stěnu nebo jsou postaveny kolem televizního setu.

Někteří z nás si jistě pamatují běžné nástěnné knihovničky z univerzálu. Podobný typ knihoven, například do dětských pokojů, seženete i v dnešní době. Akorát máte na výběr z mnohem více druhů dřeva. Podle barvy interiéru můžete volit to světlé (bříza, třešeň), nebo naopak tmavší odstín (dub tmavý, jehličnany).

Knihovna Giver dee:376132 Hoorns
Knihovna Giver dee:376132 Hoorns

V neposlední řadě jde využít policového systému, kdy zavěsíte jednotlivé police po celém domě. Využijte i přístupovou chodbu nebo místo nad věšáky. Fantazii se meze nekladou.

Pár tipů na netradiční uložení knížek

Chcete něco méně tradičnějšího, než trochu “nudné” knihovní a policové systémy? Případně i po zaplnění knihovniček vám pár svazků stále přebývá? Pak zkuste některou z následujících alternativ.

Úložné boxy

Pokud jste řešili svoji předsíň a přístupovou chodbu do pokojů systémem úložných boxů, pak máte částečně vyhráno. Do některých z nich můžete uložit své knihy, které teď nikdo nebude číst.

Navíc v případě knížek máte výhodu, že není potřeba přemýšlet nad materiálem, ze kterého je box vyroben. Na rozdíl od oblečení není potřeba zajistit prodyšnost a knížky tak můžete dát třeba do dřevěné bedny. Hlavně na ně ale nezapomeňte.

Využijte postel

Pořídili jste si rozkládací postele chytře i s úložným prostorem, který vám zatím zeje prázdnotou?
Pak nastal příhodný čas je zaplnit. Výhodou je, že tady se vám na knížky nebude ani prášit na rozdíl od těch umístěných v policích. Jediné riziko, které vám hrozí, je, že na ně můžete zapomenout.

Nevynechejte ani strop

Byt nebo dům máte sice menší, že se vám na stěnu už další knihovničky nevejdou, přesto stále do sběru chodit nemusíte. Bydlíte-li v prostorách s vyšším stropem, pohlédněte na chvíli nahoru. Po celém obvodu pod stropem máte zajisté místo, které většinou plně nevyužíváte. Co takto přivrtat pár skříněk nebo zavěsit nějakou poličku? Zabijete lidově řečeno hned dvě mouchy jednou ranou. Zaplníte místo zející prázdnotou a zpestříte svůj interiér. Nezapomeňte si taky pořídit vyšší schůdky, abyste se ke knížkám dostali.

Stojany na DVD

Zní to možná na první pohled zvláštně, ale proč k uložení útlých knih nevyužít i CD a DVD stojany? Pokud je nemáte dostatečně zaplněné, tak zbytečně přicházíte o úložné prostory. Věřte, že to jistě zaujme každou novou návštěvu.

V nejhorším případě schováte knihy dočasně v garáži a ve sklepě.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here