Vaše boty si zaslouží perfektní péči
V

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik máte doma čistících prostředků? Jaké přípravky si kupujete na vlasy a co potřebují vaše děti? Domácnost je plná věcí, kterými o něco pečujeme. Pečujete také o své boty? I ty si zaslouží pozornost. Především proto, aby vám dlouho vydržely. Poradíme vám, jak pečovat o obuv tím správným způsobem. Protože není bota jako bota.

Péče začíná u materiálu

Nikdy nepřijdete na to, jak správně pečovat o obuv, pokud nebudete vědět, z jakého materiálu je vyrobená. Někdo si cíleně vybírá boty právě podle toho, jaké vlastnosti materiál má a někdo netuší, co má doma. Napovědět mohou značky v botách, nápisy nebo prodavači. Základní je trojí rozdělení: 

  • Kůže – u té najdete spoustu dalších typů a každý z nich vyžaduje specifickou péči. Hladká kůže snese něco jiného než kůže broušená, o lakované nemluvě. Rádi vám vysvětlíme, na co je třeba dát pozor.
  • Syntetika – zajímavý a cenově dostupný materiál, který je na údržbu poměrně nenáročný a u kterého se dá zašpinění i opotřebení snadno předejít!
  • Textilie – textilní boty se nejsnadněji ušpiní a nejhůře čistí. Zároveň je jejich svět ale plný možností a neuvěřitelně zábavný.
lina verovaya wnr8kiwzvoY unsplash

Kožené boty jsou koupě klidně na celý život

Kožené boty jsou synonymem dokonalosti. Aby byly ale dokonalé co nejdéle, musíte se jim věnovat. Musíte si ujasnit jakou kůži máte doma, jestli boty správně uskladňujete, protože zrovna kožená obuv musí být napnutá na napínáku (kvůli udržení tvaru, který jinak ztrácí) a uložená nejlépe v botníku. A taky jí musíte dát občas “voraz”. Právě kožené boty musí vždy po nošení a před nošením dalším pořádně proschnout, a proto byste je měli častěji střídat s jinými kousky.

  • Hladká kůže je nádherná, přesto má jednu vadu. Propouští vodu. Hodně vody. Proto je nutné zvýšit její voděodolnost. S tím vám pomohou speciální krémy a opakovaná impregnace. Vždycky impregnujte a krémujte jen dokonale suchou botu a na závěr věnujte pár minut leštění. Tadá. Perfektně ošetřená bota je na světě.
  • Broušené či zrnité kůže, které můžete znát také pod názvem velur, semiš nebo nubuk, vyžadují kartáčování. Jejich povrch není hladký a usazování nečistot je velmi časté. Kartářek z pryže, žíní nebo z jemných drátků odstraní znečištění a připraví obuv na impregnaci. Tu nesmíte vynechat, při koupi přípravku si ale dejte pozor, aby nebyl na hladkou kůži, ale skutečně na tu broušenou.
  • Lakovaná obuv může být kožená i syntetická a nabízí nekonečně mnoho vzorů, tlačených obrazců, ale mohou být i hladké a s různými efekty. Tady musíte dbát především na elasticitu bot a kupovat přípravky, které ji podpoří – krémy nebo spreje. K čištění vám stačí vlhký hadřík a za pár minut máte hotovo.
alexandra gorn CJ6SJO yR5w unsplash

Syntetika je materiál pro každého

Syntetika je samozřejmě velmi populární. Málokomu je ale jasné, že se i o ni musí pečovat. Jak? Méně často než o kůži, ale často. Syntetické materiály nelze krémovat a nenajdete ani prostředky pro jejich regeneraci. Můžete je ale impregnovat, zabránit vnikání vody a především zvyšovat jejich pružnost. Pružné boty vám nepopraskají a déle vydrží. Obvykle se ke změkčování používají speciální spreje – obuv nastříkáte a máte po starostech.

Textilie špínu přitahují

Textilní obuv opravdu patří k těm prokletým druhům. Tenisky jsou často stylové a v botníku nenahraditelné. Jenže se zdá, že textilie špínu a nečistoty přitahují, a proto je péče o ně zásadní. Nejen, aby boty déle vydržely, ale především proto, aby trošku vypadaly. Boty ošetřujte impregnací na textil a často čistěte. Samozřejmě každého napadne, že je nejsnazší hodit boty do pračky. Určitě je to možnost, ale pokud můžete, zkuste obuv od pračky držet co nejdál. On totiž buben od pračky není moc šetrný a nikdy nemáte jistotu, co z bot po praní zbude.

sport shoe 2465915 640

Obecné rady závěrem

Shrňme si tedy na závěr, co je základem péče o boty. Přece péče samotná! Když perete oblečení, také volíte prostředek na bílé nebo barevné prádlo a dokonce změkčující aviváž. Proč by si stejnou pozornost nezasloužily i boty? Zasloužily. A proto byste měli …

  1. Boty vždy nechat pořádně proschnout.
  2. Zbavovat je hrubých nečistot – bahna (v zimě soli), z podrážek byste měli odstraňovat štěrk a povrch bot otírat alespoň vlhkým hadříkem.
  3. Impregnovat! Prakticky každá bota si impregnaci zaslouží. A proto, až se prodavačka zase zeptá, jestli opravdu nepotřebujete impregnaci – tak odpovězte, že potřebujete. Protože potřebujete.
  4. Láskyplně pečovat. Krémovat, leštit, sprejovat. Pak s vámi váš oblíbený pár totiž zůstane hned o několik let déle. A přece jste si nekoupili botky, které chcete za rok vyhodit.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here