Podrobný návod, jak poskládat Rubikovu kostku
P

Rubikova kostka je jedním z nejznámějších hlavolamů všech dob. Její složení není snadné, ale je to zajímavý způsob, jak strávit volný čas. Při skládání Rubikovy kostky trénujete své kognitivní funkce a zároveň rozvíjíte logické myšlení a také paměť. V tomto článku vám poskytneme kompletní návod krok za krokem, jak složit Rubikovu kostku pomocí algoritmů. A dozvíte se také několik faktů a zajímavostí o Rubikově kostce, které vás možná překvapí.

shutterstock 1047859267

Tipy pro začátečníky

Skládání Rubikovy kostky může být pro začátečníky poměrně obtížné. S několika jednoduchými tipy a triky však tento úkol zvládnou i ti, kteří s ním nemají mnoho zkušeností.

Trénujte

Neexistuje jednoduchá metoda, jak vyřešit Rubikovu kostku. I postup, který popisujeme níže v článku, je podrobný. Navíc vyžaduje naučit se nové algoritmy a postupovat podle kroků, se kterými jste se pravděpodobně nikdy předtím nesetkali.

Jediný způsob, jak se zlepšit ve skládání kostek, je cvičit. Pokud máte pocit, že se nikam neposouváte, nevzdávejte to. Každé opakování jednotlivých kroků vás přiblíží k tomu, abyste si je zapamatovali a skládali je rychleji.

shutterstock 751313818

Buďte v klidném prostředí

Při skládání kostky je nutná vysoká míra soustředění, proto byste se neměli nechat ničím nebo nikým rozptylovat. Pro skládání si najděte místnosti, jako jsou pracovny nebo ložnice, kde je ticho a klid. To je prakticky základ úspěchu. Můžete si také vybrat místnost, ve které se budete cítit dobře. Jednoduše si vše zařiďte podle svých představ.

shutterstock 653801272

Pomozte si návodem

Při skládání se můžete skutečně zaseknout. V takovém případě doporučujeme kostku složit podle videa. Když uvidíte řešení jednotlivých kroků vizuálně, pochopíte to rychleji.

Někdy se vám může stát, že nebudete dobře vyspaní nebo nebudete mít dobrou náladu, a v důsledku toho se vám nemusí podařit kostku složit. V takovém případě raději kostku odložte a vraťte se k jejímu řešení jindy.

shutterstock 1998641843

Začněte jednoduše

I když je vaším cílem naučit se rychle skládat Rubikovu kostku, vždy začněte jednoduše a pomalu. Nejprve se zaměřte na skládání kostky metodou pro začátečníky. Tím získáte pevné základy a pochopíte, jak kostka funguje.

Jakmile zvládnete metodu pro začátečníky, můžete přejít k pokročilým metodám a naučit se triky, které vám umožní skládat rychleji.

shutterstock 1724891002

Seznámení se s Rubikovou kostkou

Rubikova kostka se skládá z celkem 54 dílků, což dává neuvěřitelných 43 252 003 274 489 856 000 možných kombinací. Skládá se ze 6 stěn, 8 rohů a 12 hran. Někteří lidé přijdou na to, jak s dílky kostky manipulovat, poměrně rychle, ale jiným to může trvat déle. Ať už patříte do kterékoli skupiny, s trochou trpělivosti to určitě zvládnete.

Začněte manipulovat s dílky intuitivně bez použití návodu. Díky tomu si uvědomíte, jak určité tahy vedou k možným výsledkům. Později začněte pracovat s algoritmy. Slepé následování algoritmů se může zpočátku zdát robotické, ale časem jim začnete rozumět a dokonce je budete upravovat tak, abyste při skládání vytvářeli zkratky.

Díky tomu pro vás pak bude snazší se naučit skládat i další, méně obvyklé varianty kostek. Rubikovy kostky se totiž vyrábí i ve větších velikostech – kromě tradiční varianty 3×3 se můžete setkat i s 4×4, 5×5 atd. až po 13×13. Ve všech těchto případech se vám ale bude hodit znát postup pro složení kostky 3×3.

26301 monstergo
MonsterGO Pyraminx, foto FYFT

Dobrým cvičením pro začátečníky je pracovat na řešení jedné strany kostky. Ostatním stranám se vůbec nevěnujte. Pracujte na jedné straně, i když jsou ostatní stěny neuspořádané. Pokuste se to zvládnout bez použití algoritmů. Díky tomuto cvičení se lépe seznámíte s Rubikovou kostkou a získáte představu o tom, jak umístit konkrétní dílky, aniž byste ovlivnili polohu ostatních.

shutterstock 689265610

Návod jak poskládat Rubikovu kostku

Skládání Rubikovy kostky je jednou z volnočasových aktivit, které jsou nejen zábavné, ale i prospěšné. Tato činnost zlepšuje pozornost, paměť, trpělivost a zručnost. Přestože konstrukce kostky vypadá na první pohled jednoduše, k jejímu složení jsou zapotřebí složité algoritmy a strategie. Proto vám přinášíme podrobný návod, jak na to.

shutterstock 1869147022

Vysvětlení algoritmů

Abychom mohli kostku sestavit, musíme znát algoritmy. Ty se skládají z jednotlivých písmen a znaků. Následující vysvětlení by vám mělo stačit k jejich pochopení:

R: Otočení pravé vrstvy ve směru hodinových ručiček.

R‘: Otáčení pravé vrstvy proti směru hodinových ručiček.

L: Otáčení levé vrstvy ve směru hodinových ručiček.

L‘: Otáčení levé vrstvy proti směru hodinových ručiček.

U: Otáčení horní vrstvy ve směru hodinových ručiček.

U‘: Otáčení horní vrstvy proti směru hodinových ručiček.

D: Otáčení spodní vrstvy ve směru hodinových ručiček.

D‘: Otáčení spodní vrstvy proti směru hodinových ručiček.

F: Otáčení přední vrstvy ve směru hodinových ručiček.

F‘: Otáčení přední vrstvy proti směru hodinových ručiček.

B: Otáčení zadní vrstvy ve směru hodinových ručiček.

B‘: Otáčení zadní vrstvy proti směru hodinových ručiček.

V prvním kroku udělejte na jedné straně kostky bílý kříž. K jejímu sestavení potřebujeme dvoubarevné krajní kostky s bílou barvou. Bílý kříž skládáme intuitivně. Pokud narazíme na nějaké problémy, můžeme si pomoci videonávodem.

V této fázi se seznámíte s Rubikovou kostkou a zjistíte, jak daleko se dostanete bez pomoci. Snažte se přesunout bílé hrany na správné místo a zároveň nepokazit ty, které jsou již vyřešené.

shutterstock 1767628745

Krok 2. Skládání první vrstvy

Pokud se vám podařilo složit bílý kříž bez použití videonávodu, zkuste i tento krok dokončit sami.

Ve druhém kroku vytvoříme první vrstvu bílé barvy, která z barevných kostek vytvoří tvary písmene T. K tomu potřebujeme najít kostky bílé barvy ve spodní vrstvě. Pokud jste našli bílý roh, který se nachází přímo na horní vrstvě, proveďte jeden ze tří algoritmů podle orientace dílku (ve směru, kterým je bílá kostka otočena). Pokud je bílý rohový dílek tam, kam patří, ale je nesprávně natočen, musíte jej nejprve přemístit.

K řešení úloh v tomto kroku můžete použít 1 z těchto algoritmů, podle toho, jakým způsobem je bílá kostka otočena:

R‘ D‘ R

F D F‘

F L D2 L‘ F‘

shutterstock 1686730216

Krok 3. Skládání druhé vrstvy

Od tohoto okamžiku začneme algoritmy používat častěji. Bílou vrstvu máme vyřešenou, takže můžeme kostku otočit vzhůru nohama a zaměřit se na nevyřešenou vrstvu.

V tomto kroku dokončíme první dvě vrstvy. Použijeme dva algoritmy, které vloží kus okraje z horní vrstvy do prostřední vrstvy, přičemž neporuší vyřešenou bílou oblast.

Vlevo: U‘ L‘ U L U F U‘ F‘

Vpravo: U R U‘ R‘ U‘ F‘ U F

Pokud je hranový prvek na svém místě ve druhé vrstvě nesprávně orientován, musíme algoritmus použít dvakrát.

Krok 4. Skládání žlutého kříže

Začněte řešit poslední stěnu, čímž se na vrcholu krychle vytvoří žlutý kříž. Nevadí, že dílky nejsou na svých konečných místech. To znamená, že nemusíte věnovat pozornost barvám stěn.

Na horní straně krychle můžeme získat tři možné vzory. K přechodu z jednoho stupně do druhého použijeme algoritmus:

FRUR’U’F‘

Pokud vidíte žlutou kostku pouze uprostřed, musíte algoritmus použít třikrát. Pokud vidíte v horní vrstvě tvar písmene „L“, použijte algoritmus dvakrát. V případě vodorovné čáry stačí algoritmus použít pouze jednou.

shutterstock 2128047368

Krok 5. Umístění žlutých okrajů na své místo

Po vytvoření žlutého kříže v horní části krychle musíme umístit žluté okrajové dílky na jejich konečné místo. Uděláme to tak, aby barvy krajních středových dílků byly stejné. Pomocí algoritmu prohodíme přední a levou žlutou hranu:

RUR’URU2R’U

V tomto kroku se můžeme dostat do situace, kdy je třeba výše uvedený algoritmus použít vícekrát.

shutterstock 1146801380

Krok 6. Umístění žlutých rohů na místo

Nyní nám zbývají nevyřešené žluté rohy poslední stěny. Najdeme kus, který je již na správném místě. Přesuneme jej do pravého horního předního rohu a poté pomocí následujícího algoritmu přemístíme tři nesprávné dílky:

URU’L’UR’U’L

Algoritmus použijeme dvakrát, abychom dílky umístili na správné místo. Pokud stále žádný ze žlutých rohů není na správném místě, zopakujeme algoritmus ještě jednou.

Kostku držte v ruce tak, aby nevyřešený žlutý roh byl v pravém horním rohu. Poté dvakrát až čtyřikrát provedeme níže uvedený algoritmus, dokud se nám dílek nedostane na správné místo:

R’D’RD

shutterstock 2131171355

Po tomto kroku bude kostka opět vypadat chaoticky, ale nebojte se. Jakmile zorientujeme všechny rohové díly, bude to v pořádku.

Nyní otočíme horní vrstvu tak, abychom přesunuli další nevyřešený žlutý dílek do pravého horního rohu krychle. Stejný algoritmus použijeme znovu, dokud se nám konkrétní dílek nedostane na správné místo. Dáváme si pozor, abychom mezi algoritmy nepřesunuli spodní dvě vrstvy. Nikdy také neotáčíme celou kostkou.

Pomozte si nákresy a videi na YouTube

To byl poslední krok, kostka by měla být v tomto okamžiku vyřešena. Pokud se vám ji nepodařilo vyřešit podle tohoto návodu, pomozte si názornými nákresy. Nebo se také můžete podívat na videa na YouTube, která jsou srozumitelnější.

shutterstock 689268574

Zajímavosti o Rubikově kostce

Je to jedna z nejoblíbenějších hraček na světě, která od svého vzniku v roce 1974 přitahuje pozornost milionů lidí. S touto kostkou je spojeno mnoho zajímavých faktů. Některé z nich vás možná překvapí a podnítí vaši zvědavost.

shutterstock 1931746646

Magická kostka

Kostka byla vynalezena a uvedena na trh v roce 1974. V té době byla označována jako „Magic Cube“, což v překladu znamená kouzelná kostka. Teprve o šest let později, v roce 1980, byl název změněn na „Rubikovu kostku“.

shutterstock 697635820

Výzva pro samotného vynálezce

Složení kostky je výzvou i pro vynálezce tohoto hlavolamu. Říká se, že maďarský sochař Ernő Rubik, který ji vymyslel, strávil asi měsíc hledáním různých tahů, jak hlavolam vyřešit.

shutterstock 697628593

První soutěže ve skládání

Již v roce 1982 se začaly pořádat soutěže v luštění Rubikovy kostky. První mistrovství se konalo v Budapešti. Vyhrál ho Minh Thai ze Spojených států amerických. Hlavolam se mu podařilo vyřešit za 22,95 sekundy.

shutterstock 1699427857

První příručka s řešením

První knihu s návodem na řešení Rubikovy kostky vydal v roce 1981 teprve třináctiletý Patrick Bossert pod názvem „You Can Do the Cube“. Jak je vidět, tento hlavolam je opravdu populární i mezi dětmi.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here