Podlahové vytápění: jakou krytinu volit?
P

Teplo přímo od podlahy je velmi příjemné. Mnoho z nás proto čím dál častěji volí právě tento typ vytápění – tedy podlahové topení. Ne každá podlahová krytina je však v kombinaci s podlahovým topením ideální. V potaz musíme brát tepelnou vodivost zvolené podlahy a to již při plánování podlahového vytápění. Jaké možnosti máme na výběr?

Ilustrační obrázek - zdroj
Ilustrační obrázek – zdroj

Keramická dlažba

Bohatý výběr nabízí oblíbená keramická dlažba. V létě příjemně chladí, v zimě prostřednictvím podlahového vytápění hřeje. Právě keramická dlažba je ideální volbou pro kombinaci s podlahovým vytápěním prostoru. Má totiž ideální tepelnou vodivost. Protože patří mezi nejodolnější podlahové krytiny, je vhodná i tam, kde je v domě větší zátěž. Volíme ji do kuchyní, koupelen i do předsíní. Velkým plusem je pestrá variabilita výběru. Velké množství stylů, vzorů a provedení umožňuje najít vhodnou podlahu pro každý interiér. Jde o ideální možnost.

Kamenná dlažba

Další materiál, který má velmi dobré tepelné vlastnosti, je kamenná dlažba. Jde o vysoce estetickou podlahovou krytinu, která se však nemusí hodit úplně všude. Přesto kámen doporučujeme, vytváří jedinečné syrové dojmy a ve spojení s teplem prosytí interiér unikátní atmosférou. Je vhodný stejně jako keramická dlažba.

Dřevěná podlaha

Objemové změny dřeva nejsou pro podlahové vytápění příliš vhodné. Co pro podlahové vytápění určitě nekombinovat, to je například smrková nebo buková podlaha. Lze volit masivní dřevěnou podlahu a nabízí se také možnost použít plovoucí podlahu. Dřevo však nemá tak dobré tepelné vlastnosti, jako jiné materiály, proto se pro podlahové topení příliš nepoužívá. Může však perfektně doladit interiér v dřevostavbách.

Laminátové podlahy

Ano, i laminátová podlaha může fungovat společně s podlahovým topením. Jde o lepší variantu, než kterou by byla dřevěná podlaha. Vhodná je však pevná fixace k podkladu. Jeidně tak se totiž zlepší tepelná vodivost materiálu. Z toho vyplývá, že plovoucí a laminátové podlahy zvolit lze, protože jsou lepší než dřevěný masiv.

Korková podlaha

Originální korková podlaha vede teplo ještě lépe než dřevo a laminát. Proto jde o další z možností, jak vybudovat podlahové vytápění. Korek navíc působí v interiéru neskutečně zajímavě, mohou za to zvláštní struktury a kresby. Podlaha už svým vzhledem působí velmi hřejivě, pro někoho to může být ideální volba.

Linoleum, marmoleum, PVC

Vysoká odolnost a snadná údržba řadí také tyto podlahové krytiny mezi oblíbené možnosti. Mají dobrou tepelnou vodivost a tak je lze použít v kombinaci s topením. Na výběr je mnoho stylů a provedení, hodí se do každého interiéru.

Koberec

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Ač to málokdo ví, některé koberce je možné použít pro podlahové vytápění. Jde však o typ koberce, vždy je nutné poradit se s odborníkem. Neměl by mít vlas vyšší než 1 cm a měl by být jednoznačně lepený k podkladu. Kvůli nízké tepelné vodivosti však tento typ krytiny nedoporučujeme.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here