Pět tipů, jak přežít úmorná vedra
P

Když se horko hlásí o slovo, ale nejste zrovna u moře, bývá náročné doma vydržet. Spánek není osvěžující, domácí úklid vás vyčerpává a nic se vám nechce. Nehostinné podmínky se ale dají zmírnit pár drobnostmi, které vám zaručeně spraví náladu.

Vingo Špejlová bambusová roleta přírodní Šířka x délka: 150x150
Vingo Špejlová bambusová roleta přírodní Šířka x délka: 150×150

Nepusťte dovnitř žádný horký paprsek

Otevření oken je ve vedrech naprosto kontraproduktivní. Teplo se vám totiž dostane do bytu a ven už se mu chtít nebude. Kromě toho se teplé paprsky dostanou i přes sklo, takže se vyplatí mít po celý den zatažené žaluzie. Pokud je nemáte, pořiďte si rolety přímo proti slunci. Zatemňovací rolety dovnitř nepustí jediný paprsek a uchovají vám doma chládek. Pokud chcete jít ještě dál a udělat ze zatemnění okna i stylový doplněk, pořiďte si blackout závěsy. Ani ty totiž slunce nepřepere.

Zatemňovací závěs s 8 kovovými kroužky pro snadné zavěšení a odstranění
Zatemňovací závěs s 8 kovovými kroužky pro snadné zavěšení a odstranění

Vyspěte se bez pocení

Když už se stane, že je u vás doma přece jen trochu dusno a vy ne a ne zamhouřit oka, je čas vyměnit peřiny. Ideální variantou jsou ty lehké letní nebo tenké prodyšné deky. V takovém případě je povlečte do chladivého povlečení. Velmi vzdušné a lehké materiály jako je bavlna, bavlněný satén, ale i krep zařídí, že se v noci nebudete potit. Při opravdu velkých vedrech pak můžete samotným povlečením nahradit přikrývku a uvidíte, jak dobře se vyspíte. Nezapomeňte ale na bavlněné prostěradlo. Na tom froté by vám totiž tak či tak bylo horko.

4Home Bavlněné povlečení Puntík Čokoláda, 220 x 200 cm, 2 ks 70 x 90 cm, 220 x 200 cm, 2 ks 70 x 90 cm
4Home Bavlněné povlečení Puntík Čokoláda, 220 x 200 cm, 2 ks 70 x 90 cm, 220 x 200 cm, 2 ks 70 x 90 cm

Rozprouděte to

Kromě klimatizace, jejíž pořizovací cena i instalace mohou být náročné, dokáže vzduch v místnosti pročistit také větrák. Ten se vyrábí ve stropních, stolních i stojících variantách. Myslete ale na to, že příliš vysoký stupeň otáček víří prach a namíření proudu vzduchu přímo na vás může způsobit zdravotní problémy. Určitě pak při horkých dnech neumisťujte větrák do okna v naději, že se vzduch doma ochladí. Bude se totiž točit jen ten horký, kterému se snažíte vyhnout.

LUCE 1D2800000002 Stropní větrák BLOW 28 E27 230V 150W 140cm (bez vrtulí) - LUCEPLAN
LUCE 1D2800000002 Stropní větrák BLOW 28 E27 230V 150W 140cm (bez vrtulí) – LUCEPLAN

Ochlaďte se utěrkou i ručníkem

Skvělou vychytávkou je také namočit do ledové vody tenkou utěrku a přehodit ji přes větrák. Studená voda totiž vycházející proud vzduchu ochladí a přinese do místnosti více svěžesti. Stejně tak mokrý ručník pomůže ochladit horké tělo. Existují totiž i tzv. chladící ručníky, které jsou do tropických dnů jako dělané. Nejen, že ochlazují, ale poskytují i UV ochranu. Takže se hodí i na koupaliště. A navíc rychle schnou.

Myslete ještě dál

Posledním tipem, jak doma přežít v parných letních dnech, je teplo navíc nevytvářet. Vyhněte se proto dlouhému vaření, pečení i smažení, které teplotu v interiéru zvýší. A nezapomínejte ani na to, že horko není jen vám, ale i vašim mazlíčkům. Kontrolujte dostatek pitné vody, nebojte se přidat kostky ledu a pořiďte jim na léto kratší sestřih. 

 

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here