Patinování hravě, snadno a pro každého
P

Shlédli jste se ve starodávném stylu masivního nábytku, který působí jako byste ho pořídili na hradu nebo zámku? Máte rádi kouzlo vintage nebo rustikálního nábytku, kdy na dřevěném kousku jasně vystupují letokruhy, které dávají danému kousku punc omšelosti. Nábytek, na kterém se jakoby podepsal zub času, nemusíte pracně shánět ve starožitnictví a na bazarech. Například pomocí patinovaní si ho můžete zhotovit sami doma a ohromit tak svoji příští návštěvu. Pojďme se na tuto dekorativní úpravu podívat krok za krokem.

Pár rad na začátek

Na patinovaní není vhodný každý kus nábytku, který najdete doma. Na moderním designovém kusu by “zub času” vypadal dosti nepatřičně. V žádném případě nesahejte po nábytku, který je zhotovený z dřevotřísky. Nejlepším materiálem je klasické ale měkké dřevo. Právě měkké dřevo se nejsnáze brousí. Navíc tento typ dřeva patří mezi nejlevnější na trhu.

patinafloor

Před samotným procesem patinovaní si připravte náčiní, které budete potřebovat. Jedná se o kartáč, laky vícero barev, bílý krycí lak, štětky na lakování, ředidlo, brusky a nějaké hadry.

Existuje celá řada přístupů, jak patinovat nábytek. Na začátek jsme pro vás připravili ten nejjednodušší postup se dvěma barvami. Pracovat byste ale mohli i jen s jednou. Nezapomeňte si připravit nábytek k natírání. Tj. měli byste ho odmastit, osušit a samozřejmě očistit.

Kartáčování a lakování

Prvním krokem procesu je vykartáčování zvoleného kusu nábytku. Tím odstraníte měkké části dřeva. Více tím i vyniknou suky s letokruhy na dřevu. Následuje první fáze natírání. Vyberte si první odstín. Doporučujeme nějaký tmavší, například tmavě hnědou barvou, která je dobře ředitelná vodou.

Krytí a broušení

Až vám zaschne první nátěr tmavou barvou, přichází na řadu krycí lak. Ten pořiďte v bílém tónu. Ostatně vintage a rustikální nábytek se vyznačuje právě světlými barvami v béžovém a bílém odstínu. Pokud máte pocit, že první nátěr dostatečně nekryje, naneste i druhou vrstvu. Samozřejmě počkejte až první zaschne a lehce ji přebruste.

S nanášením laků jsme u konce a začíná fáze broušení. Vždy začínejte u největších ploch. Jak brousit, kde přitlačit a kde zase ubrat, to už necháme na vás. Právě míra prosvítání dvou odstínů barev spolu se suky a letokruhy původního dřeva vytváří výsledný starodávný dojem nábytku. Důležité je myslet na dvě věci:

  • míra zbroušení a prosvítání barev musí být nestejnoměrná
  • pozornost věnujte především hranám nábytku

Pokud si představíte přirozeně opotřebovaný nábytek věkem, pak právě nejvíce namáhanou částí jsou hrany. Ty jsou exponované.

Broušení doporučujeme brusnou houbičkou nebo elektrické brusky s nižším počtem otáček. Dbejte na bezpečnost vaši a vašeho okolí.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here