Patina v interiéru má jedinečný půvab
P

Patina vzniká na povrchu, který je dlouhodobě vystaven vnějším vlivům a užívání. Není tak velkým překvapením, že se objevuje například na pracovním stole, kuchyňské lince, zahradním nábytku či klikách. Patinu můžete spatřit nejen na dřevě, ale také na kovu a skle. Její originální vzhled je v módě, a proto se vytváří také uměle tzv. patinováním. Nemusí se tak čekat dlouhou dobu na to, než vznikne přirozeně.

Máte slabost pro starožitnosti a unikátní krásu dřívějších časů? V tom případě by ve vašem bydlení neměl chybět nábytek a další vybavení s patinou - zdroj
Máte slabost pro starožitnosti a unikátní krásu dřívějších časů? V tom případě by ve vašem bydlení neměl chybět nábytek a další vybavení s patinou – zdroj

Patina na nábytku si vás získá

Nábytek upravený patinováním má jedinečnou schopnost přinést do interiéru pohodlí a vřelost. Díky opotřebení vše působí mnohem zabydleněji. Nábytek s patinou je ideální součástí bydlení ve stylu vintage či Provence. Jeden pohled stačí a je vám jasné, že patina opravdu není pro každého. Záleží na vkusu, nicméně rozhodně neplatí, že pro patinu není v současném bydlení místo. Právě naopak! V některých případech působí kontrast patiny s moderními prvky vskutku atraktivně. Malý kousek romantiky u vás doma si vás získá během krátké chvilky.

Lucide Lucide 31220/01/21 - Nástěnné svítidlo BERKLEY 1xE27/60W/230V bílá patina LC1743
Lucide Lucide 31220/01/21 – Nástěnné svítidlo BERKLEY 1xE27/60W/230V bílá patina LC1743

Interiérové doplňky s patinou

Někdy i úplné maličkosti dokáží interiér zcela proměnit. Kovové rámečky s patinou se stanou bydlištěm rodinných fotografií, květinám darujte dřevěný stojan a vedle postele si neváhejte usadit kovovou lampu, která bude působit až pohádkově. Dekorace s patinou jsou velmi v kurzu a jsou dostupnější, než si můžete myslet. Představují chytrou alternativu klasických starožitností. Pokud jde o barevné odstíny, nevyhýbejte se ani křiklavějším odstínům a barevným vzorům.

Ratanové křeslo WERSAL BÍLÁ PATINA
Ratanové křeslo WERSAL BÍLÁ PATINA

Sklo s tajemnou opotřebovaností

Netradičně vypadá patina také na skle. Na první pohled starožitná lampička dokáže vykouzlit ojedinělou atmosféru a pohádkové zrcadlo s patinou zase rozproudí fantazii. Skvěle vypadají také kávové a čajové sety s patinou. Sklo nemusí být naleštěné a průhledné, aby v interiéru plnilo službu.

Chcete si vyzkoušet patinování?

Nábytek a dekorace s patinou jsou snadno k dostání, nicméně toužíte-li po něčem opravdu originálním, můžete si patinu na jakémkoli kusu dřeva lehce vytvořit sami. Základním krokem je nanesení jedné či více vrstev různých barev. Tyto vrstvy se následné nestejnoměrně obrousí například smirkovým papírem. Dřevo v různých barvách vystoupí na povrch pouze na několika místech. Rozhodně nemusíte mít obavy z nedokonalostí. Naopak jsou vítány, protože výsledek pak působí mnohem více autenticky. Při patinování nesmíte povrch brousit stejnoměrně. Na některých místech vydržte brousit déle a více přitlačte.

 

Na patinu nečekejte

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Patina je stylovým zubem času, na který nemusíte dlouhé roky čekat. Stačí se porozhlédnout, případně se do patinování vrhnout svépomocí. Výsledek vás uchvátí a každá návštěva si zajisté všimne, že vašemu bydlení styl každopádně nechybí.

Světal truhla s patinou z mangového dřeva SOB Yerevan
Světal truhla s patinou z mangového dřeva SOB Yerevan

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here